Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Nedokončené pohádky

Ať už staří nebo mladí, všichni občas rádi vyprávíme pohádky. Ať už jen přikrášlujeme naše každodenní zážitky, vyprávíme nějaké historky, které jsem zažili, nebo si vezmeme do ruky knížku a čteme ty neposlušná a poskakující písmenky. A těm se právě říká pohádky.

Že to víte? To se vůbec nedivím. Všichni jsme byli malí a milovali pohádky, jako je Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou na čele nebo Třetí princ. A samozřejmě i spoustu klasických pohádek. S žádnou z nich se naštěstí v knize Nedokončené pohádky nesetkáte, protože to by váš úkol byl až příliš jednoduchý.

Kniha Zdeňka K. Slabého totiž vymýšlí ve své knize svoje originální a nové pohádky. K atmosféře příběhů přispívají také jako vždy originální ilustrace Aldolfa Borna. Kniha vyšla v nakladatelství Portál v roce 2007. V roce 2009 se zrodilo druhé vydání, které držíme nyní v ruce. Má 136 stran a připravených šestnáct pohádek.

Nedokončené pohádky jsou přesně tím, co vás podle názvu napadne. Samozřejmě se nejedná o nijak originální nápad a určitě tu s ním byly mnohé knihy již dříve, ale přesto je kniha něčím zajímavá. Poskytuje totiž průřez stylem pohádek od klasických, až po modernější pojetí.

Zajímavostí pak je, že autor původně připravil knihu opravdu bez rozřešení. Na prosbu nakladatelství však dopsal i své vlastní závěry, které jsou přidány na konec knihy. Netradiční je, že spolu s nimi jsou k jednotlivým pohádkám přiřazena také některá řešení dětí. Ty mohou sloužit nejen pro pobavení, ale také jako inspirace v tom, jak své děti při domýšlení příběhů vést.

Na závěr každého příběhu je připravena provokativní červená otázka, která má v dětech vzbudit touhu příběh dokončit. Otázky jsou dobře formulované a příběh končí ve vhodných chvílích, aby udržel napětí a zároveň povzbudil vymýšlení řešení. Například o bubákovi Bubulákovi končí v okamžik, kdy zvědaví kluci vstoupí do komůrky ustrašeného strašidla.

Samozřejmě je na rodičích, aby v dětech podporovali barvité řešení. A není problém jich vymyslet rovnou několik, ať už v kroužku několika čtenářů nebo postupně při dalším a dalším čtením knihy. To je právě jednou z výhod Nedokončených pohádek – i když jste je všechny přečetli, zdaleka jste si s nimi neužili všechnu legraci, kterou poskytují. Sice už znáte samotné příběhy, ale při dalších čteních si budete na příbězích všímat nových detailů a napadnou vás nová a nová rozuzlení, které bude stát za to následovat.

Kniha v dětech probouzí touhu po poznání a především rozvíjí jejich fantazii. A protože k vyprávění potřebují slova, potrénují si také svoji slovní zásobu.

Protože je každá pohádka doplněna i kresbou, je určitě zajímavou variantou povzbudit dítě v nakreslení obrázku svého řešení. Tím se podpoří nejen zmíněné čtení a kreativita, ale také malířské schopnosti a smysl pro detail.

Provedení hodnotíme na jedničku. Listy se ukrývají v pevné vazbě, v obsahu je odkaz na stránky nejen s příběhem, ale i s jeho rozuzlením. Obrázky jsme již jednou chválili, pěkně vystihují atmosféru jednotlivých pohádek. S vazbou se pojí také trošku vyšší cena.

Kniha je doporučena pro děti především do dvanáctého roku věku. Přesto je pravděpodobné, že si s malými čtenáři (především nižšího věku) zahrají na domýšlení také rodiče nebo starší sourozenci.

Děti vyprávějí rády, častokrát si vymýšlejí svoje vlastní pohádky nebo přikrášlují, co jim kde kamarádi řekli. Kniha Nedokončené pohádky nabízí způsob jak skvěle rozvíjet fantazii a slovní zásobu všech malých čtenářů.

Cena: 239 korun
ISBN: 978-80-7367-640-7
Hodnocení knihy: 80%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Kniha Nedokončené pohádky
Klady:
Zápory:
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Himmel, A… und Zwirn! – vystrčte na všechny zadek!