Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hop Hop Hurá – hop do rybníčku

Vítejte na každoročním mistrovství republiky v synchronizovaném skákání. Máme tu závodníky z celé naší malé země, různých národností i ras. Mezi velkými favority jsou samozřejmě kromě loňských vítězů, kobylek, také blechy a žáby. Tato tři mužstva se probojovaly složitou a těžkou kvalifikací až do závěrečného velkého turnaje.

První proti sobě nastoupí žáby a kobylky a můžeme tu mít nečekaně hned na začátku rozhodující zápas. Žáby totiž ohlásily před začátkem mistrovství útok na titul a dvě nové mladé posily, které se sotva vyklubaly z pulců.

Už nástupu ukázali žáby ve žlutých trikotech krásnou hopsací sestavu plnou vystřelovacích jazyků a hlasitého kvákání. Když pak v soutěžním představení tradičně na píseň od Crazy Froga převedli přemety, ve kterých si vyměnili trička za červená s nápisem „mistři světa“, porota tleskala vestoje. Možná by kobylky i měly šanci, aby to by jejich hlavní posila nesměla zapomenout klobouk v šatně. Než mu pro něj kouč doskákal, musely kobylky začít. A protože klobouk byl hlavní rekvizitou celé šou, publikum se příliš nebavilo a žáby jasně zvítězily a o den později se staly mistry světa.

Na vás teď je, abyste s nimi dokázali titul obhájit. Naštěstí ale nebude třeba žádných přemetů, ale pouze pevné a přesné ruky. Budete totiž se žabkami skákat s odrazem na cíl a to všechno díky hře původně od Ravensburgeru. U nás ji samozřejmě distribuuje společnost DinoToys a z původního Hop Hop Hoorrah se stalo české Hop Hop Hurá! Snad i vy ten pokřik budete moci na konci hry zavolat.

Krabice následuje nynější trend her od Ravensburgeru a DinoToys, v nichž je krabice součástí hry a není pouze papírovým obalem pro všechny komponenty. Když ji poprvé otevřete, tak to ještě není na první pohled poznat. Musíte se prokouzat aršíky s velkými kartonovými komponentami. Ty tvoří zásobníky pro každého hráče, ale především čtyři graficky pěkné postranice pro krabici.

Postranice po vyloupnutí vložíte na čtveřici šikmých plošek, každou k jedné straně krabice. Ta má plastovou vložku, která se ze všech čtyř stran svažuje do čtvercového otvoru uprostřed. Střed představuje rybníček, na kterém všichni soutěžící předvádějí svoje sestavy. V průběhu partie však bude uzavřený a přikrytý modrou mřížkou, která bude mít za úkol zachytit kuličky.

Právě ty plastové malé kulaté mršky ve čtyřech barvách jsou další velmi důležitou součástí hry. Tyto kuličky totiž ve skutečnosti představují hopsající žabky, ačkoliv k tomu budete muset využít trošku představivosti. Ale nevadí, protože jejich kulatý tvar má velmi důležitý důvod, který přispívá k velké legraci u samotné hry.

Nejdřív nám ale zbývá zakončit výčet součástek, které se v krabici nacházejí. Žádné kostky ani figurky na vás nečekají, místo nich jsou uvnitř už jen lepenkové žetonky, které dostanou hráči jako odměnu za správný hod. Na malém papírku najdete dvanáct oboustranných samolepek, kterými můžete postranice na krabici připevnit tak, aby neutíkaly. Všechno pak uzavírají česká pravidla, kde je všechno velmi rychle a jednoduše vysvětleno.

Můžete tedy velice rychle začít hrát. Samotný rybníček máte připravený, postranice přilepené, mřížku umístěnou doprostřed rybníka. Uprostřed stolu leží také hromádka žetonů, které jsou připraveny na svoji cestu z banku k některému z úspěšných hráčů.

Před začátkem partie tak zbývá už jen, aby si každý z hráčů vybral barvu kuliček, za které bude zvířecí říši reprezentovat. A aby se mu kuličky nerozkutálely do široka a daleka, může využít stejně jako u minule recenzovaného Delfína Nina (recenze), malé kartonové tůňky, ve kterých je hráči uvězní.

A teď už nás čeká samotná hra. Ten, kdo je na tahu má jednoduchý úkol. Vezme jednu svoji kuličku a musí ji dopravit do středu tůňky tak, aby se zachytila v některém ze čtvercových políček mřížky. Ale aby to nebylo tak jednoduché, nemohou hráči kuličky jednoduše házet, ale musí je poslat do tůňky jedním odrazem o stůl.

Hráči získávají žetony po svém tahu, pokud se jim podaří vytvořit řadu tří kuliček a to bez ohledu na barvu. V takové situaci si berou žeton jako odměnu za svoje schopnosti a kuličky jdou zpět k jejich majitelům.

Šikovní hráči mohou získat i bonusové body (žetony), pokud se jim podaří vytvořit třeba jednobarevnou řadu nebo dokonce dvě trojice. To je poměrně snadno možné, protože se počítají trojice nejen v řadách a sloupcích, ale i v šikmém směru. Hráč tak může dvě dvojice zkompletovat tak, že z nich vytvoří písmeno „V“ a zakončí tedy hned dvě řady.

Partie končí ve chvíli, když na stole dojdou bodovací žetony. Všichni soupeři si sečtou svoje získané žetony a ten, který má nejvíce bodů se stává vítězem celé partie. Samozřejmě lze soupeření zkrátit a hrát do předem určeného počtu bodů.

Hop, hop, hurá je hrou, která je zaměřená na šikovnost. A jak nám prokázaly zkušenosti s Padajícími opičkami (recenze), takové hry zabaví nejen děti, ale celou rodinu. Odrážení kuliček na cíl totiž není úplně jednoduché a ani po několika partiích si nebudete zdaleka jistí. Kuličky se odrážejí tak akorát, takže nemusíte dávat příliš velké rány a zároveň se vám nestane moc často, že by vaše žabky přeskočily celý rybník. A i pokud se to stane, pak zafungují obvykle postranice, které kuličku přivedou bezpečně zpět na hrací plán.

Často se stávají legrační a napínavé situace, jako že vyrazíte soupeřům kuličky nebo je přesunete na mřížce úplně jinam. Právě v těchto nečekaných situacích a náhodných odrazech je největší síla Hop, hop, hurá. Je zřejmé, že přes důraz na šikovnost, musí hráč počítat i s trochou štěstí.

Provedení je kvalitní. Určitě nedoporučujeme hrát Hop, hop, hurá na nějakém starožitném drahém stole, protože hráči musí s kuličkami dávat do stolu rány. Ubrus vám nepomůže, protože tlumí odskok a musíte jej odstranit, abyste si partii vůbec zahráli. Na druhou stranu není třeba velkou sílu, takže se mohou partie zúčastnit i menší děti kolem šestého roku. A věřte nám, že děti i dospělé to baví bez rozdílu.

U kuliček a nečekaných odrazů občas může hrozit, že se kuličky někam zakutálí. Proto musíte při hraní dávat dobrý pozor, abyste některé neztratili zvlášť, pokud hrají třeba děti samy. Určitě by se těžko nahrazovaly a ke hře potřebujete dostatečný počet kuliček, aby se dostatečně zaplnil rybníček uprostřed krabice.

Podobně jako další lehké hry od společnosti DinoToys (Ravensburger), například Alex (recenze), Can’t Stop (recenze) nebo Labyrint (recenze), i Hop, hop, hurá počítá s rodinným hraním. Není to hra pro zkušené hráče, ale pokud máte doma dítě, pak vás určitě zabaví. Jen nesmíte mít strach o váš stůl. Pak si můžete s dětmi užívat hopsání do rybníčku.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti, můžete bez obav k hodnocení přičíst 15 % za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinz Meister
IlustraceMichael Schober
VydavatelRavensburger
Rok vydání2007
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(5 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyPattern Building, Pattern Recognition
RodinaAnimals: Frogs / Toads, Components: 10 x 10 Grids, Components: Marbles
Alternativní názvyHop Hop Hurrah !, Hop Hop, Hurra!, Hopp, hopp, hurra!, Hüpf hüpf, Hurra!

Více o hře.

Recenze: Hop Hop Hurá – hop do rybníčku
Klady:

+ hopsání kuličkami odrazem
+ důraz na šikovnost
+ štěstí
+ divoké odrazy
+ ilustrace
+ využití krabice jako hracího plánu
+ zásobníky na kuličky
Zápory:

- snadno můžete kuličky ztratit
- musíte použít starší stůl
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Boom Boom – výměna za výměnou