Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod Slimáci – kombinování hrou

Možná byste z pohledu na zahradu vyvodili jiné závěry. Ačkoliv to vypadá jinak, slimáci jsou velmi vybíraví, když přijde na výběr listů a květin, které mají pochroupat. Nedokážou se totiž často rozhodnout, jestli si chtějí raději pochutnávat na lístcích barvy zelené, modré nebo třeba růžové.

A tak je na dětech, aby jim s tím rozhodováním pomohly. Jedná se o hru z řady Didaktik, kterou nabízí značka Janod. Do vínku dostala hračka názvem Janod Slimáci a jedná se o zábavu s křížovou tabulkou, kterou nám přináší s lokalizací oficiální distributor Janod pro ČR a SR.

Na tmavé krabici už vidíme slimáky, kteří všude lezou. Alespoň za sebou nenechávají lesklou stopu, jak bychom čekali. A tak hráči otevřou krabici a uvnitř najdou pevnou dřevěnou desku. Ta má devět čtvercových políček, ale také další označovací pole pro každý sloupec a řádek. K tomu jsou tu ještě barevné lístky a také hromada žetonů.

Právě žetony fungují jako zadání, které si malý hráč vylosuje. Jednoduše rozloží do hlaviček sloupců a řádků náhodné barvy ulit a šneků, a pak na tři náhodná místa v tabulce tři krát tři políčka postaví destičku louky. Právě tyto pozice určí souřadnice, které dítě budou zajímat. Na dané pozici se totiž může objevit pouze slimák správné barvy, který má na zádech vhodnou barvu ulity.

Dítě se tedy musí snažit pochopit barvy a správně je zkombinovat. K tomu dokonce mohou dostat v zadání i barvu lístku, na který musí na závěr figurku postavit. To všechno dohromady prezentuje dětem filosofii dvou rozměrů a tedy představuje vnímání prostoru.

Křížové tabulky jsou chytrým způsobem spojování více podmínek do jednoho celku. A děti se zásluhou této nenápadné hračky naučí tato zadání identifikovat a chápat. 

Jen je škoda, že v krabici není i nějaká jednoduchá hra, která by děti zabavila a navíc by jim umožnila strávit příjemný společný čas s rodiči. Takto musí rodiče plnit pouze roli zadavatele a vymýšlet úkoly, které děti poté na desce plní a kombinují podle toho.

Zpracování je vynikající. Pevná deska, krásné figurky slimáků i jejich zaměnitelné ulity. To všechno dává hře opravdu pěkný barvitý vzhled. Hračka se tak výborně vyjímá na dětském stolečku. Přesto hlavním efektem zůstává vzdělávací smysl. Pravidla nabízí víceúrovňový přístup.

Hračka je výtečná hlavně pro malé děti, které chodí do školky, protože právě ony potřebují vysvětlovat všechny věci, kolem kterých se točí svět okolo. A jak jinak než názorně, to je nejlepší přístup. A právě ten razí hračka Janod Slimáci, která je díky tomu výborná, protože nabízí nepřeberné množství kombinací, na kterých můžete s dětmi cvičit.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko

Instagram: @janod_cesko_slovensko

YouTube: @PLAYATELIER

Prozkoumávejte dál
Review: Han – hunt for the reunification of China