Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Speedy Roll – ten nejrychlejší ježek

speedy-roll-17

Tři, dva, jedna, start. A ježci se kutálí vpřed, bodlina na bodlinu, ale hlava se jim nezamotá ani při té nejvyšší rychlosti. Přesto ale není jednoduché udržet si přehled, vyhnout se lišce a ještě nasbírat nejvíce dobrot na zimu.

Závod ježků, z nichž se ale ani jeden nejmenuje Sonic, dostal název Speedy Roll a vytvořil jej designér Urtis Šulinskas. Hru vytvořila v Rusku společnost Lifestyle Boardgames Ltd. v roce 2019 a o rok později si získala pozornost společnosti Piatnik, která ji přináší i v češtině.

Na víku vidíme nejen rošťáckého ježka, ale za jeho zády čeká také liška. Uvnitř boxu se ukrývá sada sedmi protáhlých herních destiček, z nichž vytvoří herní plán, který ale položí stranou. Ve dně krabice najdou hráči také figurky ježků, které umístí na startovní pozice poté, co si každý jednu barvu ježka vybere sám pro sebe. Do středu stolu pak rozloží náhodně osmnáct lesních žetonů suchým zipem nahoru.

speedy-roll-06

Hráči se střídají na tahu. Aktivního účastníka určuje vždy míček, který si jej vezme a pokusí se s ním kutálet přes všechny žetony tak, aby se na něj nějaké přichytily. Ať už je to houba, jablíčko nebo list, všechno to je dobrá zpráva. Za každý žeton, který z míčku hráč na tahu sundá, může posunout figurkou ježka. Ale pohnout se ježek může jen v případě, že za následující políčko hráč utratí odpovídající obrázek, který na něm je natištěný. Žádné políčko nelze přeskočit.

Jenže hráč nesmí být při kutálení moc chamtivý. Musí vybrat správný směr tak, aby se na míček nenachytalo více než čtyři žetony. V takovém případě náklad ježek neunese a raději se nepohne vůbec. Na konci kola je třeba zkontrolovat, jestli nebyly už sebrány dohromady více než čtyři žetony stejného druhu. V takovém případě hráči seberou všechny žetony, znovu je zamíchají a vyloží opět na stole.

Každý závodí se svým ježkem a snaží se hledat co nejvýhodnější cestu kupředu. Na destičkách je totiž různých chodbiček mnohem více a je pouze na hráči, jak dobře využije svoje žetony. Ten, kdo jako první vstoupí se svojí figurkou do cílového domečku se stává vítězem.

speedy-roll-01

Speedy Roll je nádherně jednoduchou hrou, která dopředu staví kombinaci šikovnosti, dobrého oka a hledání té nejvhodnější cestičky. Hráč musí tedy umět zkombinovat své nastřádané ikonky a posunout tak svého ježka co nejvíce vpřed.

Přesná ruka při kutálení je stejně důležitá jako schopnost vhodně odhadnout trasu, kterou by míček měl přes stůl přejet. Mezi žetony lze podle tvaru identifikovat, jestli se jedná o list, houbu nebo jablíčko. A protože hráči vždy mají jasno, jak se může jejich postavička dostat více kupředu, ne plánování cesty naprosto zásadní pro úspěch.

speedy-roll-10

Herních plánů je hodně, takže se jednotlivé trasy mohou pro každou partii lišit. Ale ono už samotné náhodně rozmístění žetonů se stará o to, že nikdy nemáte pocit, že by bylo něco stejné jako minule. Nezáleží pak, kolik hráčů se partie zúčastní.

V námi popisované variantě ale zůstala v krabici figurka lišky. Proč? Protože kromě soutěžní varianty tu je také možnost se podělit o jednoho ježka, který s nákladem bude utíkat před hladovou liškou. Hráči tak komunikují a snaží se společně vymyslet tu nejvhodnější cestu.

speedy-roll-13

Krabička doporučuje hru už od čtyř let, což je možná na první pohled docela překvapivé a nečekané. Jenže ony samotná pravidla jsou tak kouzelně jednoduchá, že je to pravda. Děti nemají problém se naučit, jak přetavit obrázky v pohyb. A k tomu má obsah roztomilou grafiku, která dále přibližuje zábavu těm nejmenším. S rodiči se ji naučí v kooperativní verzi, a pak mohou hladce přejít na tu soupeřivou.

A jakmile si začnou děti věřit, mohou zvyšovat obtížnost. Liška má totiž svoji celou startovní destičku, na které ji mohou hráči posouvat na startu kupředu a tím si zvýšit náročnost kooperativního snažení. Ať už ale hrají spolu nebo proti sobě, mohou si ztížit ještě způsob kutálení míčkem. Najednou jsou potřeba házet s loktem na stole, se zavřenýma očima nebo pouštět míček z výšky. Variant je hodně a díky tomu je pak novinka skvělá i pro starší hráče nebo rodiče.

speedy-roll-16

Speedy Roll je hra, kterou si děti zamilují. Má totiž elegantní spojení aktivity a hry, která malým hráčům nedá spát. Partie jsou především krásně dynamické, rychle skončí (do dvaceti minut) a je tedy chuť dát si další opakování. Speedy Roll je na svoji kategorii her pro nejmenší překvapivě variabilní a zaslouženě sbírá všechna své ocenění.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUrtis Šulinskas
IlustraceMélanie Grandgirard, Irina Pechenkina
VydavatelLifestyle Boardgames Ltd, AMO Toys, Brain Games, Dal Tenda, Gamewright, Gigamic, Hobby Japan, Jumping Turtle Games, Kaissa Chess & Games, Maldito Games, Piatnik, Red Cat Games, Siam Board Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba25
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAction / Dexterity, Animals, Children's Game
MechanismyCooperative Game, Modular Board, Point to Point Movement, Race, Roll / Spin and Move
RodinaAnimals: Foxes, Animals: Hedgehogs / Porcupines, Components: Meeples (Animal) / Animeeples, Components: Wooden pieces & boards, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyEgeltje Prikje, Erizos, ¡A rodar!, Roulapik, Speedy Roll, Ο σκαντζόχοιρος και η αλεπού, Перекати-ёжик, เม่นม้วนผจญภัย, スピーディーロール, 翻滾刺蝟

Více o hře.

Recenze: Speedy Roll – ten nejrychlejší ježek
Speedy Roll je perfektní dětskou a rodinnou hrou, která začíná už na čtyřech letech, ale stejně dobře zapadne do skupinek hráčů, kteří mají přes deset let. To proto, že v pravidlech je spousta variant zhoršujících podmínky. Pak je hra více o šikovnosti, ale stále zůstává skvěle zábavná. Speedy Roll je hitovkou letošních Vánoc pro všechny rodiny!
Klady:

+ dvě varianty
+ více obtížností
+ taktika plánování cesty míčku
+ výběr cestičky
+ hráči nesmí být chamtiví
Zápory:

- nic
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Holding On The Troubled Life of Billy Kerr – hořkosladké dny v nemocnici