Recenze: HRAvé knihy v plechovce – Dinosauři a Zvířata

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - balení

Dinosauři a vlastně všechna zvířata si strašně rády hrají. Představte si, co by se pak stalo, kdybyste je zavřeli do malé kovové krabičky. Místa, kde je ticho a nuda. Toužili by odsud utéct a zase se smát, běhat a dělat různé rošťácké věci. A věřte tomu nebo ne, ale od teď můžete být s nimi i vy. Ne uvnitř plechovky, ale venku. I s těmi skopičinkami.

Ale než si budete moci odběhnout dovádět, musíte si získat nejdřív jejich důvěru a přátelství. Musíte jim dokázat, že je znáte opravdu dobře. Nebude to jednoduché, budete muset odpovídat správně a nenechat se oklamat záludně podstrčenými špatnými odpověďmi. Tak hurá mezi zvířátka!

S Hravými knihami v plechovce jsme se poprvé setkali v nějakém obchodě. Jen tak smutně ležely na poličce a nikdo si jich nevšímal. Přesto (nebo možná právě proto) jsme dostali chuť je otestovat na vlastní kůži a třeba jim přivést i nějaké ty kamarády na hraní. Ale jen v případě, že si je vůbec zaslouží.

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - balení

Jednoduché karetní hry do svojí nabídky přidalo také Nakladatelství Sun s kopretinou ve znaku, které jinak má na svědomí jen a pouze knihy. Ale takové malé rozšíření obzorů mimo listy v deskách a hromadu malých písmenek není na škodu, ačkoliv nejsou originální, ale pochází ze španělského originálu od firmy Susaeta Ediciones, S. A. Ilustrace tak zpracoval F. Valiente a český překlad má na svědomí Zuzana Haubová.

Co na hře zaujme už na první pohled je plechová krabička. To ale není dnes žádné překvapení, protože nám to u Hravých knih prozradil už jejich název. Jsou v plechovce. Tyhle krabičky jsou orientované na výšku a zbarvené do fialova (dinosauři) a zelena (zvířata).

Ale to nejdůležitější je uvnitř, pod obrázky nejrůznějších tvorů. Po odklopení na vás čeká hromada kartiček vyložených bílým kartonem. Ten spolu se vzduchem zabírá dvě třetiny krabičky, což je pro začátek dost velké zklamání. Naštěstí rozladění trochu vylepší rozměr karet, který je shodný s velikostí celého balení.

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - připravená hra

Na každé z nich najdete dvě otázky a k nim vždy čtyři možnosti A, B, C a D. Každá karta má také nějaký přívlastek. Často se tak věnuje některému konkrétnímu tvorovi (králík, spinosaurus), ale občas zavítáme i mezi obecné otázky jako jsou Největší zvířata, Stavitelné, Nejrychlejší dinosauři nebo Savci. Každá karta má prostě svoje jedinečné téma a podle barvy je snadno roztřídíte, i kdybyste je zamíchali dohromady – červené jsou dinosauří kartičky, zelená jsou zvířata..

Z číslovky označující osmdesát otázek nám je nyní jasné, že karet je tady přesně čtyřicet. Karty sice nejsou z úplně nejtvrdšího materiálu, ale mají pěknou lesklou povrchovou úpravu. Díky ní budou s největší pravděpodobností alespoň částečně odolné vůči tekutinám.

Ale zpět k jejich rozdělení. Zatímco na jedné straně listu jsou vypsané dvě otázky, na druhé najdete odpovědi. U obyčejných her by stačilo číslo a písmenko, ale v Hravých knihách v plechovce najdete podrobný popis a odstaveček textu ke každé odpovědi.

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - karty

Díky tomu se v každé hře ukrývá spousta zajímavých informací a ke každé z osmdesáti otázek se dozvíte něco nového a zajímavého. Víte třeba, že Indiana Jones se původně jmenoval Roy C. Andrews a opravdu byl neohroženým badatelem? My ne.

Možná vás ale překvapí, že kromě kartiček v krabičce nenajdete nic. Žádná pravidla, kostky, přesýpací hodiny, tužku nebo papír. Je pouze na hráčích, aby si určili svá pravidla pro partii. Jediným jasným pravidlem, které stanovuje zadní strana plechové krabičky je prohlášení, že hráč s nejvíce získanými kartami vyhrává.

Hraní by dost usnadnila přítomnost nějakých hlasovacích karet s písmenky. Místo toho můžete použít jako náhradu třeba číselné karty z klasické hry žolíky. Jednička je A, dvojka B a tak dále až ke čtyřce. Hráči pak mohou hlasovat o svých tipech na správnou odpověď u každé karty, což je asi nejlepší způsob, jak karty z Hravých knih využít.

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - karty

Vždy otočíte jednu kartu, přečtete otázku i nabízené odpovědi a všichni hráči pak tajně hlasují. Tady ale je jasné, že správně hlasující nemohou získat za odměnu kartu, protože jich určitě často bude víc. Proto využijete tužku a papír pro bodování. Délku partie si můžete sami nastavit například náhodným namícháním několika karet.

Nebo si mohou hráči pokládat otázky navzájem. Tím ale mnohem rychleji vypotřebujete zásobu karet, což by u této omezené nabídky mohl být problém. Po několika partiích se karty ohrají a zapamatujete si. Zůstane pak především jejich příjemný naučný prvek a pěkná grafika.

U kvízových her je důležité, aby neměly v textech chyby, které hráče ruší. A to se zde podařilo na výbornou a je vidět, že nakladatelství Sun má zkušenosti s korekturou knih. Nenarazili jsme ani na jeden překlep, který by jim uniknul při překladu španělského originálu.

HRAvé knihy v plechovce - Dinosauři a Zvířata - karty

HRAvé knihy v plechovce s podtituly Dinosauři a Zvířata jsou pěkným zpestřením pro zvědavé děti. Obsahují dostatek informací, zabalenou nejen v kovové krabičce, ale i v povedeném grafickém kabátku. Vlastně ani tolik nevadí, že zábava díky opakování otázek časem vyprchá, protože do té doby se budou děti dobře bavit a ještě se naučí zajímavé věci o tvorech, kteří obývali (obývají) naši planetu..

Recenze: HRAvé knihy v plechovce – Dinosauři a Zvířata
HRAvé knihy v plechovce s tématy Zvířata a Dinosauři se obě zabývají zvířecí říší. Jedna tou současnou a druhá o pár desítek milionů let starší. Přitom je ale nedělí výraznější rozdíl a otázky jsou podobné. U dinosaurů jsou pěkné ilustrace a rekonstrukce podob dinosaurů, mezi kterými ale chybí několik oblíbených, jako například triceratops. V krabičce se ve skutečnosti nenachází hra, respektive nedostanete s ní žádná pravidla, která si musíte pro partii vymyslet sami. To je možná trochu škoda, protože s kartami a otázkami šlo určitě leccos vymyslet. Odpovědi jsou opravdu skvěle propracované a velice podrobné, takže obsahují spoustu zajímavých informací. V krabičce je hodně nevyužitého prostoru a určitě by se do ní vešel trojnásobek karet. Přitom krabičky mají zajímavé téma, které by bez problémů na zaplnění kovového boxu stačilo. Přesto zůstávají HRAvé knihy v plechovce především dobrým a hravým zdrojem informací pro děti, ať už fanoušky zvířat nebo dinosaurů.
Klady:

+ pěkné ilustrace
+ podrobné odpovědi
+ kovová krabička
+ zajímavé otázky a informace
Zápory:

- nevyužitý prostor krabičky
- není vlastně ani hra
- neobsahuje pravidla
Prozkoumávejte dál
Recenze: Brick Party – hledá se mistr stavitel