Recenze: Hurá zmrzlina – kopeček na kopeček

hura-zmrzlina-12

Když jsem poprvé tu modrou dobrotu oblíznul, nemohl jsem se jí nabažit. Chtěl jsem kopeček za kopečkem. Byla to moje nejoblíbenější dobrota. Jenže pak jsem se dozvěděl, jak se vyrábí. Ta modrá baště je vyrobená ze šmoulů! Brácha říkal, že byli ve škole v továrně, kde ji dělají, a vysvětlil mi, jak to probíhá. Připadám si jako Gargamel! Už nikdy šmoulovou zmrzlinu nebudu jíst!

Jakmile nastane léto, přijde její čas. Jeden kopeček za druhým, prostě si nemůžete pomoci a pořád lízáte a lízáte. Řeč je samozřejmě o zmrzlině. A je jedno, jestli je vaší oblíbenou vanilková, malinová, šmoulová, straciatella nebo úplně jiná. Stejně vás hra Hurá zmrzlina zaujme na první pohled. Jedná se totiž o novou zajímavou hru z produkce společnosti Blue Orange, kterou přináší v češtině do všech rodin společnost ADC Blackfire. Vytvořil ji Roberto Fraga a sadu ilustrací vytvořil Stephane Escapa.

Čtvercová krabička nám ukáže pohled na zmrzlinový vůz, ze kterého se vyklání asi italský prodavač. Ona italská zmrzlina obecně je vyhlášená. Spokojené děti si odnáší pořádně velké porce studené dobroty a my můžeme přes malé okénko nahlédnout do nitra krabice. Rovnou tak vidíme, že nás uvnitř budou čekat barevné kalíšky a kopečky zmrzlin. Každý z hráčů dostane na úvod čtyři kornouty různých barev (modrá, zelená, žlutá a fialová) a k nim také tři kopečky zmrzliny v podobě gumových kuliček. Do středu stolu pak položí zamíchaný balíček karet.

hura-zmrzlina-04

Pokud si hráči rovnou postaví tyto tři kornouty před sebe a do nich položí kuličky zmrzliny, je tím vše rovnou připraveno na souboj. Aktivní hráč pak v každém kole otočí horní kartu z balíčku a všichni účastníci mají totožný úkol – co nejrychleji přeskládat svoje kornouty a kopečky do sestavy, která je vidět na kartě. Jenže kopečky je možné pouze přesypávat z kornoutu do kornoutu, aniž by se dotkly stolu.

Hráči tedy musí kombinovat, přesouvat kuličky sem tam (mají čtyři kornouty na čtyři kuličky, takže přesun je vždy možný) a to všechno co nejrychleji. Jakmile si jeden ze soupeřů myslí, že má správnou sestavu, vykřikne Hurá zmrzlina. Ostatní v tu chvíli musí přestat ve svém skládání a zkontrolovat jeho řešení. Pokud je všechno v pořádku, získá úspěšný hráč kartu pro sebe jako vítězný bod. V případě omylu mohou ostatní pokračovat, dokud někdo neuspěje. Celý souboj pokračuje do té doby, dokud některý z účastníků nezíská určený počet karet. V tu chvíli se okamžitě stává vítězem.

Hurá zmrzlina je akční hrou založenou kompletně na šikovnosti. Právě to je správná cesta, jak získat karty a stát se vítězem partie. Pro toho nejlepšího tvůrce zmrzlin sice není připravena žádná sladká odměna, ale vítězství by také mohlo stačit.

hura-zmrzlina-01

Hráči musí ale projevit nejen šikovnost v manipulaci s kalíšky, ale také chytrost. Cesta ze současného stavu do toho cílového vede přes několik výměn kuliček. A některé možnosti mohou být delší než jiné. Je tedy na hráči, aby rychle našel tu možnost, která bude vyžadovat co nejmenší počet kroků. Toto rychlé rozhodování a analýza situace vám může kolo vyhrát.

Ovšem hlavní cílovou skupinou jsou děti, které teprve nedávno zahájily školní docházku. Ty se budou takové schopnosti teprve učit za pochodu. A právě pro to je Hurá zmrzlina skvělým nástrojem. Dá zabrat nejen nešikovným malým prstíkům, ale také je donutí trochu přemýšlet. Dětem jsou uzpůsobené také velikosti komponent, se kterými se dobře manipuluje jak dospělým, tak prckům.

Partie jsou samozřejmě velmi rychlé. Jednotlivá kola trvají kolem půl minuty. Šance hráčů na rychlé splnění se postupně začínají měnit, protože v minulém kole skončí v jiném stádiu rozpracovanosti. Nechají před sebou ležet kornouty právě v tom rozložení a pokračují dalším kolem. Díky tomu může mít některý hráč výhodu nad ostatními.

hura-zmrzlina-08

Soupeři se navzájem neovlivňují. Právě to je také důvod, že vlastně nezáleží na tom, jestli se u stolu utkají dva nebo maximální čtyři rivalové. Hra je vždy zábavná, protože každý se soustředí na svoje vlastní počínání.

Zpracování hry je nádherné. Kuličky v kornoutech vypadají opravdu jako zmrzlina, ale při tom je všechno pevné a dobře se s komponentami manipuluje. Je vidět, že tvůrci mysleli na fakt, že si s nimi budou hrát malé děti. Karty úkolů jsou vždy jasné. Drobnou nevýhodu pak může mít hráč, který má otočené karty zadání vzhůru nohama. Pro pořadí a orientaci je to trochu horší. Proto doporučujeme pokládat karty na místo, kde mají všichni hráči stejné podmínky, pokud je to alespoň trochu možné.

hura-zmrzlina-10

Hurá zmrzlina je vynikající dětská a rodinná hra, která zaujme vzhledem, ale také průběhem. Její mechanismus připomene hru Dr. Euréka, ale tahle novinka je jednodušší a vhodnější pro menší děti. Úspěch není pouze o šikovnosti, ale hráči se musí umět také dobře rozhodnout. Ale rozhodně nejde o věc reakce, spíš přemýšlení a poté hbité prsty. Hurá zmrzlina je krásná hra, kterou by měli určitě rodiče zařadit na seznam možných dárků.

Recenze: Hurá zmrzlina – kopeček na kopeček
Hurá zmrzlina je jednou z těch rodinných her, které mají úspěch zaručený už dopředu. Vypadá totiž nádherně a podle toho se naštěstí také hraje. Všechno to přesýpání kuličky z kornoutu na kornout dá hráčům zabrat, protože se snaží být neustále nejrychlejší. Hurá zmrzlina je hra, která pobaví rodiče i děti, je rychlá a nabízí opravdovou radost z hraní.
Klady:

+ krásné zpracování
+ trénuje šikovné prsty
+ nutí k přemýšlení (při hledání rychlého řešení)
+ pro děti i rodiče
+ rychlá kola (i partie)
Zápory:

- pro rodiče s dětmi nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pekelný stroj Moriarty vs Sherlock – čelem proti legendě