Recenze: Kvedlalové z Kvedlinburku – Kořenářky

kvedlalove-z-kvedlinburku-korenarky-01

Už to vypadalo, že nebude o co soutěžit. Každý jsme si našli svůj stánek, naučili se všechny recepty a bylo to už jen o preferencích zákazníků. Nikdo z nás si ale na nedostatek zájmu o lektvary nemohl stěžovat, protože lahvičky s magickými nápoji jsou vždy extrémně populární. Jenže teď najednou se v bráně města objevily babizny s dlouhými klobouky, nosy i nehty. A tvrdí, že s sebou nesou jedinečnou bylinu, kterou nikdo nevíme, kde hledat. A prý umí lektvary, o kterých se nám ani nesnilo.

A nová výzva tedy čeká i na ty z vás, kteří si oblíbili hru Kvedlalové z Kvedlinburku. Nově se totiž na vánoční trh dostává rozšíření jménem Kořenářky, kterou vytvořil Wolfgang Warsch. Hra vyšla v produkci společnosti Schmidt Spiele a v češtině ji vydává MindOK.

Na víku vidíme titulní kořenářky, které ale vypadají spíš tak trochu jako čarodějnice. Krabička je stejně velká z hlediska plochy, jen je o kapku nižší než box se základní hrou. Uvnitř čeká na hráče spousta novinek, ale abychom je mohli dobře posoudit, nejdříve si zopakujme, jak se Kvedlalové ve skutečnosti hrají.

kvedlalove-z-kvedlinburku-korenarky-04

Každý z hráčů dostane v partii svůj plátěný sáček, který si bude postupně plnit ingrediencemi, ale do začátku získá pevně danou sadu. A právě odsud potom v každém tahu losují žetony ingrediencí, které mohou umisťovat na svoji spirálovitou desku. Může pokračovat, ale při každém dalším kroku hrozí výbuch. Postupně navazují jedním na druhý a snaží se být tím, kdo dojde nejdál. Všichni totiž dostanou odměnu bodů a rubínů, ale pouze ten nejlepší si může přičíst ještě další bonus. Navíc cílové pole určí hráčům, kolik peněz mají na útratu za novou výbavu do svého pytlíku. Do partie vstupují také pravidla z destiček jasnozření a možnost za rubíny zlepšovat svoji startovní pozici. Ten, kdo po devíti kolech má nejvíce získaných bodů, se stává vítězem.

Základem všeho nového jsou komponenty pro pátého hráče. Díky tomu je hra vhodná i pro větší skupinky, což je třeba ocenit. Při tom samotné zapojení jednoho hráče navíc funguje s celou hrou i tak výtečně a vlastně nepoznáte, že se něco změnilo. Jen těch soupeřů je pak víc a tedy vítězství je zase o kapku těžší.

kvedlalove-z-kvedlinburku-korenarky-06

Rozšíření přináší změnu už v rámci přípravy. Hráči dostanou novou destičku pomocné misky a k tomu také po jednom exempláři krejcaru od každé ze tří barev. Především ale rozloží pod plán destičky tří kořenářek, které si náhodně vylosují z tuctu.

Kořenářky pak představují pomocníky, které mohou hráči poskytnout svoji dovednost, a to každá jen jednou za celou partii. Dovednost jsou ale velmi zajímavé a variabilní, přičemž hráč za tuto šanci zaplatí konkrétním barevným krejcarem. Především jde ale o to, že daná možnost je dostupná pouze v dané fázi tahu.

Je to drobná novinka, ale samotné výhody rozhodně stojí za to. Umožní hráčům jednorázově porušit některá pravidla a ohnout tak všechno ve svůj prospěch. Síla této dovednosti je v jejím načasování, protože právě ten hráč z destičky vytěží nejvíce. Hráči díky tomu mají více svobody v rozhodování.

kvedlalove-z-kvedlinburku-korenarky-03

Ale na co jsou pomocné misky? Ty umožní hráčům pokračovat v riskování a losování dalších ingrediencí i ve chvíli, kdy se svým žetonem dorazili do středu spirály a chtěli by pokračovat.

A pak je tu nenápadná novinka, které si možná na začátku ani nevšimnete. Do nabídky surovin je přidané nové čertovo kvítí a s ním se stávají přístupné také nové knihy. Co je ale na něm zajímavé je fakt, že nemá pevně danou hodnotu.

kvedlalove-z-kvedlinburku-korenarky-08

Celkově velkou silou Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky je variabilita. Základní hra ji sice v podstatě nepotřebuje, ale i tak jsou vítaným přídavkem. Každá změna mezi partiemi znamená, že si budete partii více užívat a budete mít složitější najít ideální cestu a domyslet každý krok. Ale jsou tu i drobné novinky, které určitě přivítáte. Kořenářky jsou vynikajícím rozšířením, které jsou povinným přídavkem pro vynikající hru Kvedlalové z Kvedlinburku.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorWolfgang Warsch
IlustraceDennis Lohausen
VydavatelSchmidt Spiele, 999 Games, CMYK, Compaya.hu: Gamer Café Kft., Devir, G3, Korea Boardgames Co., Ltd., Lavka Games, MEEPLE, MINDOK, NorthStar Game Studio, Swan Panasia Co., Ltd., YellowBOX
Rok vydání2019
Počet hráčů2 - 5
Herní doba45
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(5 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Medieval
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Push Your Luck
RozšířeníThe Quacks of Quedlinburg
RodinaCountry: Germany, Digital Implementations: Tabletopia, Game: The Quacks of Quedlinburg, Players: Expansions Changing Player Count, Theme: Witches
Alternativní názvyLes Charlatans de Belcastel: Les Sorcières s'en mêlent, Ciarlatani di Quedlinburgo: Le Streghe Erboriste, Kuruzslók Quedlinburgban: A javasasszonyok, Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky, De Kwakzalvers van Kakelenburg: De Kruidenheksen, Pócimas y Brebajes: Las Brujas Herboristas, Die Quacksalber von Quedlinburg: Die Kräuterhexen, Szarlatani z Pasikurowic: Szeptuchy, Пройдисвіти Кведлінбурга. Відьми-травниці, Шарлатаны из Кведлинбурга: Ведьмы-травницы, 郎中闖江湖藥草女巫擴充, 크베들린부르크의 돌팔이 약장수 확장: 허브 마녀

Více o hře.

Recenze: Kvedlalové z Kvedlinburku – Kořenářky
Kvedlalové z Kvedlinburku: Kořenářky jsou prvním rozšířením a ačkoliv by nemusely být úplně povinností pro každého, určitě stojí za pořízení. Především z hlediska variability přidávají fantastické novinky, ale navíc tu jsou i další drobné vychytávky, které hráčům zase doplňují možnosti. Kvedlalov z Kvedlinburku je výtečné rozšíření, i když jeho pořízení není naprosto zásadní.
Klady:

+ pátý hráč
+ vše krásně zapadne
+ zvyšuje variabilitu
+ výborná nová ingredience
+ drobná vylepšení v podobě kořenářek
Zápory:

- rozšíření není úplně nutné
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tortuga – šarvátky pirátů