Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ježci – bodlinkový příběh o jablkách, višních a hruškách

Ježci - balení

Červená jablíčka spadla ze stromu a v klidu se usadila v načechrané trávě. Chvilku je jen tak čechrá vítr, když se najednou ze všech stran ozve dusot. Jablíčko zatají dech, protože neví, co se to děje. Z koruny stromu mělo krásný výhled, ale tady je ztracené za zelenými stébly, které ho obklopují ze všech stran. Dostalo strach.

Dusot se stále přibližuje, takže malý červený zbabělec zatáhnul stopku a zavřel oči. Najednou se něco otřelo o jeho hladkou červenou kůru a najednou se začalo jablíčko houpat. Pomalu a opatrně pootevřelo jedno oko a uvidělo, že je zase nad stébly trávy a vidí kolem houští hnědých bodlin. Bylo na zádech ježka, který si jej nesl do svého hnízda..

Bitva ježků o sladké ovoce se odehrává každou noc, ukrytá pod skloněnými, zamračenými korunami stromů. Ale tentokrát veselí a usměvaví ježečci vyrazili na denní světlo, aby doplnili zásoby před blížící se zimou. Ne, nekoukejte z okna, tam už je sníh. Musíme rychle pomoci ježkům nastřádat dostatečnou zásobu jídla.

Ježci - připravená hra

Ježci jsou totiž nová desková hra od společnosti Trefl, která nám přináší pravidelnou zásobu dětských her, které naplňují naše obývací pokoje a další místnosti smíchem. Tentokrát se zaměříme na sladký život ježků, kteří mezi sebou soupeří o dobroty v podobě tří ovocných plodů různých barev – jablka, hrušky a višně (ačkoliv o sladkosti višní asi máme trochu jiné představy).

Kromě těchto ovocných plodů nakreslených na kartonových čtverečcích na nás čeká ještě devítka červivých švestek, ze kterých na nás škádlivě vykukuje červík. Ale při svých poutích ježci čas od času prostě švestku naberou a ani neví, že vezou na svých zádech černého pasažéra.

Ostatní ovoce bez rozdílu najdete rovnou ve třech druzích podle barvy. Jsou zde ve žluté, zeleném i červeném odstínu. Podobně jako jejich druh, i barva bude pro ježky důležitá. Ale místo toho, aby se ohlíželi nějak na sladkost, tak spíš hledají podobné druhy nebo barvy ovoce. Ostatně zralost není tak důležitá, než se k nim ve svojí zásobárně dostanou, stejně budou sladké už úplně všechny.

Ježci - rozehraná hra

Ale ovoce by se bez malých dupajících lovců jen tak povalovalo na zemi. Takže právě proto zde najdete celkem osm figurek ježků, vždy po dvou od každé barvy. Jsou to sourozenci – bratříček a sestřička, kteří se vydali do lesa ovocných stromů, aby nakrmili svoji rodinu. K nim v krabici překvapivě nenajdete žádné stojánky, protože nebudou potřeba.

Těchto osm ježečků se bude muset poprat s celkem 45 žetony ovoce po pěti od každé z devíti kombinací barva-druh. Devět červivých švestek už jsme zmiňovali, takže nám zbývají jen bodovací žetony. Ty jsou kulaté, je jich 48 a mají tři různé hodnoty – jedna, pět a deset.

Na začátku partie mezi hráče položíte herní plán. Ten jsme ještě vůbec nezmiňovali a skládá se z pětadvaceti políček louky (5 krát 5). Po všech čtyřech stranách tohoto čtverce najdete ještě okrajová políčka, kde budou ježečci číhat na svoji kořist.

Ježci - rozehraná hra

Ovoce ale začíná svoji cestu vedle plánu a louka zeje prázdnotou. Stejně tak položíte na hromádku i žetony s body. Je důležité, aby švestky byly náhodně zamíchané mezi jinak zdravé ovoce. Hráči si ještě vyberou barvu svých ježčích sourozenců a mohou se vydat do boje.

Na začátku mohou jeden po druhém vyslat svoji dvojici na plán. Každého ze svých ježků položí na jedno volné políčko, které sousedí s řadou nebo sloupcem. Tohle je místo, které váš ježek sleduje a nespustí z něj oči do té doby, dokud nebude mít záda plná sladkých dobrot.

Hráči se teď začnou střídat v tazích a jejich úkol zní jednoduše. Dobrat si jednu kartičku ovoce a umístit ji na louku. Jejich možnosti trochu mění omezení říkající, že kartičku můžete položit jen vedle stejného nebo stejně barevného ovoce. Ale také na jakékoliv zcela prázdné místo nebo ke kraji herního plánu. Ze začátku je tedy míst dostatek.

Ježci - rozehraná hra

A o co vám jde? No přece o vytvoření řady ovoce právě u vašeho ježka. Ten čeká na chvíli, kdy se řada zaplní, aby mohl celou úrodu posbírat a přeběhnout jinam. Ve chvíli, kdy na konci vašeho tahu je u vašeho ježka řada (nebo sloupec) složená ze všech pěti kartiček, hned je obodujete. Pokud obsahuje nějaké červivé švestky, vezmete si je k sobě. Jejich trestné body odečtete až na konci partie.

Ale jak se počítají body kladné? No přece za sady stejných barev nebo ovoce. Ale každá kartička sama o sobě už má hodnotu jednoho bodu. Pokud nasbíráte víc stejných, jen si svoje body znásobíte. A za to si vezmete odpovídající počet žetonů.

Když má váš ježek sklizeno, můžete jej přesunout na libovolné jiné neobsazené políčko kolem louky. Jakmile dojdou v zásobě kartičky, souboj končí. Hráči si odečtou trestné body za nasbírané švestky a kdo má i potom největší zisk, je nejlepším sběračem s bodlinami na zádech.

Ježci - detail plánu

Ježci jsou příjemnou novinkou a hrou pro děti, která dává důraz na taktické plánování a logické přemýšlení. Současně ale posouvá dopředu také barvy a tvary, které mají ve hře velice důležitou roli.

Tím nejdůležitějším k vítězství je ale potřebný přehled. Hráči musí umět umístit kartičku tak, aby získali co nejvíce bodů nebo uškodili soupeři. Právě tady jsou také Ježci záludní, protože jsou překvapivě konfliktní. Hráči navzájem pokládají do cizích košíků ty méně cenné ježky nebo kazí soupeřům plány.

Dobrý pocit ale získáte i ze sběru vlastními ježečky. Naplánování situace tak, aby vám vynesla hodně bodů, prostě potěší. Navíc můžete svoji figurku přesunout jinam a snažit se získat další body. Tady je důležité dětem zdůraznit, že není zásadní čekat na co nejlepší kombinaci, ale spíš se snažit střádat kartičky, sbírat ovoce a vyhýbat se švestkám.

Ježci - figurky ježků

Bohužel základní bodovací systém popsaný v pravidlech je více než podivný. Stačí jakákoliv kombinace více stejných barev nebo druhu ovoce a najednou se zdvojnásobí celý bodový zisk. A to není správně. Násobit byste měli vždy pouze ty ovoce, které jsou stejné. Tím se do hry dostane víc strategie a také variability.

Podobně jako v každé dětské hře, i zde hraje velkou roli náhoda v podobě kartiček, které si vytahujete. A ta náhoda je zábavná, stejně jako celá hra Ježci. Jedná se o pěkně ilustrované příjemné překvapení, které si s dětmi rádi zahrají i rodiče. A právě takové by dětské hry měly být..

Recenze: Ježci – bodlinkový příběh o jablkách, višních a hruškách
Ježci s bodlinkami se nastěhovali do malé dětské deskové hry. Její zábava spočívá v tom, že se snažíte nastřádat ovoce do sloupečků a řad tak, aby mohli vaši ježci přiběhnout a posbírat je na záda. Jenže zatímco na některých místech čekají vaši fuňáci, další řady mají zabrané soupeři. Musíte dávat dobrý pozor, kam ovoce na plán položíte. Navíc pro jeho umisťování platí specifická pravidla. Bohužel bodování popsané v pravidlech není zrovna spravedlivé a je lepší, když si ho trochu upravíte. Jinak jsou ale Ježci pěknou dětskou hrou, která jim potrénuje přemýšlení a ještě je pobaví..
Klady:

+ pěkná hra pro děti
+ cena
+ u hry musíte přemýšlet
+ přikládání dílků má zajímavý účel tvorby řad a sloupců
+ hráči na začátku rozmisťují ježky
Zápory:

- podivný bodovací systém
- náhoda
Prozkoumávejte dál
Recenze: Bláznivý šéfkuchař uvaří všem dobroty