Recenze: The Yes! No! Game – karetní hra o přemlouvání

Yes! No! Game - balení

Někdy je dobře, když řekneme ANO, jindy zase NE. Tyhle dvě slova jsou příkazem, nevysloveným přáním, prosbou, návrhem i zamítnutím. Tak krátká a přitom tak mocná. Dvě možná nejsilnější slova v lidské historii. Poznejte jejich pravou sílu, a pokuste se ostatní přesvědčit, aby řekli právě to z nich, které se hodí právě vám..

Yes! No! Game se jmenuje hra, která se k nám dostala tak trochu náhodou. Patří do rodiny karetních her vydávaných společností Paul Lamond Games a k recenzi bychom si ji možná nebýt zvonečku ani nevybrali. Jinak totiž na první pohled vypadá opravdu obyčejně a nezajímavě. V tom vás podpoří i nevýrazná modrá krabička příjemně malých rozměrů, jak se na karetní hru sluší a patří.

Její nápad pochází z hlavy Terryho Millera a vyšla v Anglii poprvé už v roce 1994. Její druhé, inovované vydání, máme nyní před sebou. Jeho vznik se datuje do roku 2008 a právě tuhle verzi můžete pořídit v České republice zásluhou serveru anglictina-hry.cz. Ke hře dostanete také zkrácený český návod, který tentokrát bude potřeba.

Yes! No! Game - rozehraná hra

Yes! No! Game má totiž naprosto unikátní myšlenku. Pokud umíte alespoň trochu anglicky, nejspíš její základ pochytíte už ze zadní strany krabice. Základní myšlenka pochází z rádiového (a později televizního) kvízu Take Your Pick, který byl vysílaný především v padesátých a šedesátých letech minulého století a uváděl ji Michael Miles. Na obrazovky se pořad vrátil ještě mezi lety 1992 a 1998 s komikem Des O’Connorem.

Soutěžící musel vydržet minutu odpovídat na dotěrné otázky moderátora tak, aby neodpověděl na žádnou otázku slovy ANO nebo NE. A není tedy ani pro vás složité uhodnout, kolem čeho se bude hra točit a jak zhruba bude probíhat. Překvapivě to je opravdu všechno, co můžete čekat.

Co budete ale potřebovat k hraní? Je zde balíček karet, který je překvapivě malý na to, jak vysoká se krabice tváří. Konkrétně mluvíme o padesátce karet. Ovšem důvodem pro výšku balení je druhá kovová komponenta – zvoneček, který děti prostě a jednoduše milují. O tom jsme se přesvědčili už dávno u jednoduchého dětského Cink! (recenze).

Yes! No! Game - rozehraná hra

Ale dnes tu jsme, abychom se převážně naučili mluvit cizím jazykem a procvičili si svoji angličtinu. Právě proto na všech žlutých kartách najdete celkem deset anglických vět se zadáním nahoře v modrém obdélníku.

Příprava hry je pochopitelně velice jednoduchá a rychlá. Do středu stolu položíte zvoneček tak, aby na něj dosáhli všichni zúčastnění hráči. Vedle něj položíte zamíchaný balíček karet, textem dolů. Pak může jeden z vás začít hru vylosováním první karty.

Nejdříve si sám pro sebe přečte instrukce v horní části karty a podle toho se otočí na hráče vyhovujícího podmínce (napravo, nalevo, nebo třeba podle pohlaví). Tihle dva jsou nyní protivníci, kteří mají opačné úkoly. Zatímco hráč s kartou bude číst otázky, bude mu jeho soupeř odpovídat.

Yes! No! Game - karty

Odpovědi nemusí být podle pravdy a není ani omezena jejich délka. Musí ovšem být v angličtině, podobně jako je otázka. Odpovídající ovšem nesmí při svých reakcích použít slova ANO a NE. Na kartách jsou pochopitelně otázky, které vás k jednoslovným odpovědím vedou.

Tazatel čte jednu za druhou všech deset otázek. Pokud zaslechne jediné ANO nebo NE, okamžitě zacinká na zvoneček. Vyhrál souboj a může si kartu nechat. Ta se počítá za bod a na konci rozhodne právě jejich počet o vítězi.

Odpovídající hráč vyhraje v případě, že dokáže vyhýbavě reagovat na všech deset otázek. V takové situaci získává kartu on. Partie pak pokračuje tak dlouho, dokud jsou v balíčku karty. Díky tomu si také na začátku partie můžete počtem karet určit délku souboje. Doporučujeme ji přizpůsobit počtu hráčů. Osvědčilo se nám pět karet na hráče pro rychlou hru a deset na hráče pro napínavější a delší.

Yes! No! Game - rozehraná hra

Yes! No Game není hra, kterou byste vytáhli ve chvíli, kdy budete hledat hru pro partii ve dvou dospělých. S dětmi to je zcela jiná situace a legraci si užijete i ve dvou. Navíc zde hra plní svoji důležitou úlohu, kterou rodilí mluvčí mohou zanedbat. Děti naučí rychle a správně odpovídat na otázky bez používání neslušných jednoslovných odpovědí.

Pokud byste se ale rozhodli, že tuhle krabičku vezmete do společnosti, nezklame vás. Ve větším počtu lidí se nasmějete a jako odreagování slouží výtečně. Předpokladem stále zůstává znalost anglického jazyka, ale jinak si v podstatě můžete vytvořit i svoje varianty na karty. Pak už potřebujete jen zvoneček.

Na první pohled vyhýbání se odpovědím ANO a NE vypadá opravdu jednoduše. Jenže ve skutečnosti máte v sobě zabudovaný nějaký automat, který vás neustále tahle dvě slova nutí říkat. Díky tomu nepřestává být Yes! No! zábava ani ve chvíli, kdy už se karty začnou opakovat.

Yes! No! Game - karty

Důležitý úkol leží na hráči, který čte otázky. Výsledek hodně záleží na přednesu a ačkoliv nesmíte při čtení vynechat nic z karty, můžete do věty přidat výraz, intonaci a tempo. A ono to opravdu funguje, což si ale můžete vyzkoušet na vlastní kůži jen ve společnosti této hry.

Yes! No! game není nijak hluboká a trvanlivá zábava. Je ovšem legrační a svým unikátním nápadem zabaví a především pobaví. Přitom si ještě dobře pocvičíte angličtinu, což ocení především menší děti, které navíc potěší přítomnost zvonečku. Tak co vy na to, ANO nebo NE?

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorTerry Miller Associates
Ilustrace(Uncredited)
VydavatelAS Company, Paul Lamond Games Ltd, Pressman Toy Corp.
Rok vydání1994
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostUnplayable in another language
(1 voters)
KategorieParty Game
Alternativní názvyΝαι ή Όχι

Více o hře.

Recenze: The Yes! No! Game – karetní hra o přemlouvání
The Yes! No! Game je hra, která to ještě nebyla. Čtete spoluhráčům otázky a snažíte se je prostřednictvím intonace a správného tempa přinutit, aby na ni odpověděli ANO nebo NE. Přitom otázky samy jsou napsané na kartě v angličtině. To znamená, že kromě legrace se také naučíte správně odpovídat na otázky. Ačkoliv vám přirozenost říká, že můžete říct jednoslovnou odpověď, musíte se naopak vyhnout a použít třeba "I am not". Texty na kartách jsou opravdu vtipné a věty na sebe pěkně navazují. Na kartě máte také určené, kterého z protivníků se máte ptát a hlídáte si odpovědi soupeře. Pokud se splete, zazvoníte na zvoneček. Yes! No! Game je příjemným překvapením, které nelze hodnotit jako hru. Ovšem jako zábava a výuková pomůcka pro angličtinu funguje výtečně..
Klady:

+ originální princip
+ ptáte se různých hráčů
+ vtipné texty
+ nápaditá a legrační hratelnost
+ zvoneček pro tazatele
+ skvěle trénuje angličtinu a odpovědi na otázky
Zápory:

- vlastně není ani moc hra
- neobsahuje dostatek karet
Prozkoumávejte dál
Recenze: Loch Ness – veselá příšerka