Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Lišácké hádanky a hlavolamy

Hádanky a hlavolamy pro zrzavé kluky a holky od devíti let. Tak podle názvu i obrázku působí kniha Lišácké hádanky a hlavolamy, ale naštěstí se mohou do knihy začíst i děti s jinou barvou vlasů.

Nakladatelství Portál naučnými knihami pro děti opravdu nešetří, měli už jsme jich tu řadu. Za všechny stačí zavzpomínat na Detektiva Rychlíka nebo Jazykové hry a hříčky. Kniha Lišácké hádanky a hlavolamy se v češtině objevila v roce 2006 a to díky překladu Hany Vaňkové a Jana Vaňka z originálu Amazing Math Puzzles, tedy opravdu nic pro lišky ryšky.

Na necelé stovce stránek formátu A5 na zájemce čeká spousta originálních, ale občas i známých fíglů a nápadů, ke kterým často musí přistoupit s notnou dávkou představivosti. O všem vypovídá už krásně napsaný příběh o třech synech a jejich těžkém dilematu při dělení velbloudů. Mnozí z nás již ten příběh slyšeli, ale i tak si ho přečteme rádi znovu. Ovšem pro děti může být právě tento příběh vstupem do kouzelného světa matematiky a hrátek nejen s čísly.

Zajímavé je pojetí, v němž jedné hádance odpovídá jedna strana (s výjimkou několika delších přes dvě strany), protože zde získává prostor nejen samotné zadání, ale místo většinou získá i nějaká vtipná ilustrace. Ty většinou ilustrují nějakým způsobem zadaný problém, ačkoliv ve většině případů nijak k jeho řešení nepřispívají. Bez rozdílu však jsou nakresleny s vtipem a lehkostí, která se určitě bude dětem zamlouvat. Jejich autorem je Jeff Sinclair.

Ovšem autor Adam Hart-Davis jde v rozložení hádanek ještě mnohem dál, protože na levé stránce naleznou čtenáři vždy snazší hlavolam, zatímco na té pravé se mohou utkat s protivníkem silnějšího kalibru. Ve většině případů se stejně čtenář pokusí vyřešit obě strany, ale přesto se jedná o pěkné vodítko.

Bohužel i na stránkách Lišáckých hádanek a hlavolamů se opět setkáme s odpověďmi vzhůru nohama na stránce se zadáním. I když kvůli řešení musí děti otočit stranu, pokud se budou delší dobu potýkat se zdánlivě neřešitelným problémem, nakonec nevydrží a kouknou na řešení. Přijdou tak o ten nejdůležitější moment, který řešení hlavolamů nabízí – objevení řešení pomocí vlastních schopností.

Některé hádanky pro změnu obsahují hned několik zadání, které na nich lze studovat. O to náročnější, ale zase zajímavější úkoly jsou. Například úkol o kostkách cukru, který vypráví o jejich objemu, ploše, ale i délce. Všechny tři úkoly mají společné zadání. Tak v postatě v knize nedostanete „jen“ 84, jak napovídá obsah, ale ve skutečnosti mnohem víc.

Jednotlivé hádanky se zabývají vážnými i legračními věcmi, využívají matematických principů a občas si vypomohou kalkulačkou. Samozřejmě v zadáních nechybí hromada geometrických útvarů, které se různými způsoby rozdělují, přemisťují nebo počítají.

Volné místo není občas využito k obrázkům, ale k nadhození nějaké té matematické perličky. Pomáhají dětem objevovat svět čísel, jako například příklad, ve kterém jde o sedminy. Ukazují na jednoduchém příkladu krásu matematiky v periodicitě čísel, která není tak zřejmá, jako klasické dvě děleno třemi. Výsledek každé sedminy totiž v sobě má zahrnuté periodickou sekvenci, jen je potřeba dobře hledat.

Do knihy zasahují nebývalým způsobem zvířátka a oživují jinak jednotvárné úkoly. Jednou se vám stane, že vám slon zasedne kalkulačku, jindy ji spolkne pes, blešky skáčou sem a tam a stonožky chodí na párty, kde strašně rády tancují.

Hodně příkladů se zabývá dělením a počítáním různých vlastnictví na základě menších informací přesně, jak napovídá již zmiňovaný úvodní příběh.
Některé příklady jsou zdánlivě obtížné, jako třeba rozdělení devíti tenisových míčků do čtyř tašek tak, aby v každé z nich byl lichý počet. Na první pohled se jedná o neřešitelný úkol, ale stačí přijít na fintu a fíha! Záhada je vyřešena. Samozřejmě děti budou určitě mít puntičkářské otázky, proč vlastně do každé tašky dávat zrovna lichý počet.

Legraci poskytne i příklad se zrcadlovým čtením nebo se zamotanými provázky. Děti se určitě skvěle pobaví u vyprávění o čarodějnicích a jejich kuchařských schopnostech. Ovšem často i jednoduchý úkol může přerůst v opravdovou záhadu, jako postupné zamykání všech dveří domu tak, aby se za vámi nedostali lupiči.

Kniha obsahuje samozřejmě i mnoho dalších vtipných nápadů a hříček, které pobaví a poučí. Děti je budou určitě rády předvádět svým kamarádům a užívat si jejich obtíže s řešením.

Lišácké hádanky a hlavolamy jsou podle obalu určeny pro rozvoj logického myšlení pro děti od devíti let. S celým tímto prohlášením nelze než souhlasit, protože kniha opravdu potrénuje logické uvažování a navíc procvičí kamarádství dětí s čísly.

Kniha je ukončena vtipně hádankou nazvanou Sladká tečka, která představuje zároveň nejobtížnější hlavolam v celé knížce. Paradoxně je sladká tečka ukončením čtenářské pouti, která byla odměňována sladkými cenami za každičký dosažený úspěch. Výsledkem je výborná kniha, která děti motivuje do matematiky a přitom je skvěle zabaví, aby přestaly aspoň na chvilku zlobit rodiče.

Cena: 145 korun
ISBN: 80-7367-132-8
Hodnocení knihy: 90%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Kniha Lišácké hádanky a hlavolamy
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: Motýlek Tvary a barvy