Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Krosmaster Arena 2.0 – podruhé v aréně

krosmaster-arena-2-33

Když svět potřebuje hrdinu, zavolá. Jenže když takoví hrdinové mizí jako na běžícím páse, protože je někdo unáší, těžko se hledá někdo, kdo se obyčejných lidí zastane. A tak jediné, co zbývá, je proklouznout nepozorován do bojové arény a porazit démony v jejich domovském prostředí.

Právě takové je jediné řešení, když se nepřítel snaží ukrást z vašeho světa tajemná dračí vejce s nevídanou silou. To nám umožní druhá verze populární bojové hry Krosmaster Arena, kterou poznáte podle číslovky 2.0 za jménem. Jedná se o zcela novou hru, která spatřila světlo světa pod hlavičkou vydavatelů Ankama a Cool Mini or Not. Jejím designérem je Matthieu Berthier a s grafikou Alexandre Papet. Distribuce se chopila pro celou Krosmaster řadu firma Esdevium Games.

Hra se nachází v pořádné vysoké krabici a na víku, jak už to u těchto hrdinských eposů bývá zvykem, najdeme sestavu všech hlavních postav mířících na hráče. A na vrchu krabice hraje hlavní roli jeden rozkládací herní plán, který je oboustranný a pokrytý čtverečky pozic. Tento plán si hráči položí na stůl mezi sebe a vybaví jej mrňavými žetonky magické energie kama. Na jednotlivé pozice postaví hráči také dílky scenerie, které nejdříve sestaví z kartonových částí. Vedle plánu položí hromádky démonických odměn, kostky a malé žetony (zranění a vylepšení).

krosmaster-arena-2-05

Každý z účastníků si poskládá svůj tým hrdinů. Má pro to k dispozici celkem dvanáct bodů, do jejichž součtu se musí vejít s úrovní zvolených postav (v základu se tyto hodnoty pohybují od dvou do čtyř). Od postav dostanou nejen krásné velké figurky, ale také karty popisující jejich schopnosti. Ty naaranžují do časové linie zleva doprava. Tím současně určí, jak budou hrdinové postupně přicházet v partii na řadu. Hráči si pak každý vyberou svoji startovní pozici.

Na začátku každého tahu si hráč hodí kostkou na napětí. Výsledek lze jednou přehodit, ale zatímco při prvním pokusu má hráč k dispozici dvě kostky, podruhé už jen jednu a první pokus musí zcela ignorovat. Přinést může inspiraci, kterou lze povzbudit jednu z postav a přidat jí nějakou speciální schopnost (například kritický zásah). Místo toho lze ale kostky také prodat za body kamy.

Poté už hráči aktivují jednu postavu za druhou (podle pořadí, které si na začátku určili) a využívají její body pohybu k posunu na plánu. Kdykoliv lze tento přesun přerušit, zaútočit na soupeře s pomocí kostek, a pak pokračovat. K takovému napadení ale potřebují akční body, které lze ale utrácet také za interakci s prostředím (sebrání kamy, nákup démonických odměn, pořízení vítězných bodů nazývaných GG, ale také kouzlení).

krosmaster-arena-2-01

Postavy hráčů se pohybují, ukrývají za překážkami, střílí na sebe, ale napadají se i v pěstních soubojích. Hrdinové sbírají finance, kterými je hráč poté může posílit. To všechno tedy probíhá v kolech, jak se hráči střídají v aktivaci všech svých hrdinů. Partie končí, jakmile někdo přijde o všechny postavičky.

Krosmaster Arena 2.0 na první, druhý i třetí pohled vypadá velmi podobně, jako první verze. A dojem opravdu nelže, protože tahle číslovka je zde hodně nadsazená. Vlastně se jedná o standardní nové vydání s vyladěnými pravidly. Ta jsou prvním momentem, kde si všimnete rozdílů. Text je mnohem přehlednější, na hráče ale stále čeká řada postupných tutoriálů. Díky tomu se Krosmaster Arena 2.0 naučí hrát i úplní začátečníci. Vše je ovšem v angličtině.

Průběh hry je tedy stejný, tak v čem se vlastně tahle nová krabice liší? Tak v první řadě tu jsou nové figurky a to včetně jejich specifických dovedností. Pro všechny, kdo sbírají Krosmaster hrdiny tak bude pořízení nového velkého boxu povinností. Ovšem co ostatní? Osm postaviček je super přídavek, ale kde je ta přidaná hodnota?

krosmaster-arena-2-14

Tu hlavní a jedinou najdete v kartičkách démonických odměn. Hráči tyto destičky mohou pro své hrdiny pořídit a vylepšovat tak jejich schopnosti. No a tyto destičky jsou zbrusu nové. Přináší tak nové vybavení, ale také jednorázové bonusy nebo dočasné destičky. Hráči tak dostanou nové druhy útoku nebo možnost získat dočasný boost v některé statistice.

Největší zábavou je ale vybavení. Figurky si za kamu pořídí draka, kočku nebo rybičku. Hráči jsou zde odměňovaní za uštědření KO nepřátelskému hrdinovi. To nastane, pokud počet zranění vyrovná nebo přesáhne počet jeho životů.

krosmaster-arena-2-24

Hra zůstává výborná, ačkoliv stále mírně delší. Jedná se ale o čistý týmový death-match, který si najde spoustu fanoušků. Partie je plná taktického manévrování, bojů na dálku a dostatku možností, které hráči mohou využít. Naštěstí ale stále zůstává relativně rychlá, takže vám bude stačit k dohrání jedné bitvy nějaká hodinka. Zúčastnit se může pouze sudý počet hráčů a výborná je hra jak ve dvou, tak ve čtyřech, kdy se hráči o kontrolu nad postavami dělí.

Pokud bychom pak měli Krosmaster Arena 2.0 něco vytknout z hlediska zpracování, asi to budou stále velmi mrňavé žetonky kamy. Manipulace s nimi prostě není tak hladká, jak by mohla být, pokud by měly třeba dvojnásobný rozměr. Jinak ovšem má vše precizní vzhled včetně nových kartonových kulis, ale všemu samozřejmě vévodí nádherné figurky. Bohužel už zmíněné kartonové stánky nedrží pořádně pohromadě, takže je hráči musí dohromady slepit.

krosmaster-arena-2-23

Krosmaster Arena 2.0 je krabicí, kterou si pořídí buď sběratelé nebo hráči, kteří jsou zatím tímto světem a bitvami nedotčeni. Samotné pořízení krabice jako rozšíření příliš nedává smysl. To ovšem neznamená, že by Krosmaster Arena 2.0 byla jako samostatné balení zábavná hra. Nabízí dostatek všeho, co byste pořádném souboji. Na pravidlech se ale nic nezměnilo, takže to pro majitele první edice není opodstatněný nákup.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMatthieu Berthier
IlustraceÉdouard Guiton
VydavatelAnkama, CMON Global Limited, Fabrika Igr, Galápagos Jogos, Last Level, One Moment Games, Pegasus Spiele
Rok vydání2016
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieCollectible Components, Fantasy, Fighting, Miniatures
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Grid Movement, Open Drafting, Variable Player Powers
RozšířeníKrosmaster: Arena – Arpagone Old Promo, Krosmaster: Arena – Emperor Jellix Promo, Krosmaster: Arena – Gloomy Grove Classic Pack 1, Krosmaster: Arena – Gloomy Grove Classic Pack 2, Krosmaster: Arena – Gloomy Grove Elite Pack 1, Krosmaster: Arena – Gloomy Grove Elite Pack 2, Krosmaster: Arena – Maskemane: Classic Promo, Krosmaster: Arena – Maskemane: Coward Promo, Krosmaster: Arena – Missiz Burnzz Promo, Krosmaster: Arena – Season 4: Cemetery Park, Krosmaster: Arena – Wakfu OVA Pack, Krosmaster: Brotherhood of the Forgotten, Krosmaster: Wild Realms
RodinaGame: Krosmaster, Theme: Chibis
Alternativní názvyКросмастер Арена 2.0, 克洛茲大師競技場

Více o hře.

Recenze: Krosmaster Arena 2.0 – podruhé v aréně
Krosmaster Arena 2.0 se tváří jako vylepšení původní hry. Ovšem ve skutečnosti je to vlastně originál převlečený do nového kabátku. Hráči v krabici najdou pouze málo změněného, aby Krosmaster Arena 2.0 odpodstatnila jeich nákup. Všechno to vypadá nádherně a také se to skvěle hraje. Jenže pokud už předchozí krabici vlastníte, můžete se těšit jen na nové figurky a přepracované žetony démonických odměn. Krosmaster Arena 2.0 tak zůstává výbornou hrou, jako její předchůdce, ale to kupní lákadlo zde nefunguje tak dobře. Může za to nejspíš i vyšší cena.
Klady:

+ osm krásných figurek
+ nové démonické dílky
+ bere si všechno nové z první verze
+ solidní herní doba
+ týmovka i duelovka
Zápory:

- vlastně se nic nezměnilo
- figurky stánků nedrží pohromadě
- cena
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Diego Drachenzahn – zuby nejsou všechno, co draci mají