Recenze: Kuřecí olympiáda – Peking 2008, Londýn 2012, kurník 2016

Kuřecí olympiáda - balení

Když Jenda vyšel na dvorek, strašně se podivil. Nad slepičím obydlím bývala vždy takový malý výklenek se stříškou. Ten najednou přes noc překryla sestava pěti kruhů spletených ze stébel slámy. Kde se to tady vzalo? To se ty slepice opravdu zbláznily? Vrtalo mu to hlavou celý den a odpovědi se dočkal až večer, když se vrátil domů z práce. Na dvoře našel vytvořenou závodní dráhu a cíl právě pod těmi pěti (teď už o tom nebylo žádných pochyb) olympijskými kruhy. To má všechno za to, že z kurníku je vidět přímo na televizi!

Tak dokonce i slepice mohou mít svoji olympiádu. Ještě nedávno bychom tomu nevěřili, ale hra od společnosti Piatnik náš názor zcela změnila. Jmenuje se Kuřecí olympiáda a tyhle závodivé slípky pochází z Německa. Vypěstoval si je Klaus Zoch pro společnost Zoch GmbH. Poprvé pak vyšla v roce 2011 pod značkou her pro menší děti – ZickeZacke.

A co tedy v téhle slepičí čtvercové krabičce s víkem plným slepic, kuřátek, ale také jejich věčných kamarádů šneků a červíků, najdete? V první řadě je to destička plná kartonových dílků dvou tvarů – jsou zde osmistranné obrázky a také kartonové překážky ve tvaru vajíček. Na obou tvarech ale nakonec najdete stejné obrázky obsahující pírka, vajíčka, velikonočního zajíce nebo právě vylíhnuté kuřátko. Zatímco vajíčkových destiček je 24, osmistěnných dílků je jen polovina – dvanáct.

Kuřecí olympiáda - připravená hra

Tím nejdůležitějším, co na vás z krabičky vyskočí, jsou figurky čtveřice slepic. Jsou ze dřeva a každá je barevně odlišná, abyste je vedle sebe na trati rozeznali. Přitom ale mají všechny červený hřebínek, zobáček a černá očka. Na jejich zadečku pak najdete čtyři otvory a jeden z nich je zaplněný pírkem odpovídajícím barvě jejich závodního dresu. Zbylá smutná trojice otvorů je všechno, co vás dělí od vítězství.

Ale pěkně popořadě. Na začátku vezmete do ruky všechna vajíčka a vytvoříte z nich kruhovou závodní dráhu. Do jejího středu náhodně rozmístíte obrázkem dolů všech dvanáct obrázků na osmistěnných dílcích. Právě s jejich pomocí se budete moci na dráze posouvat vpřed. Každý z hráčů si pak už vezme jen jednu figurku s pírkem a postaví jej na start.

Ale nestartují na stejných místech, protože tahle hra je stíhačka. Proto všechny slepičky musí mít mezi sebou vždy stejný počet dílků. Vaším cílem pak je dohnat ostatní hráče, ale současně se nenechat předběhnout nikým z nich.

Kuřecí olympiáda - připravená hra

Klíčem k pohybu je zpočátku trocha štěstí, ale později už jen a pouze dobrá paměť. Na to, aby se váš běžec posunul o krok dopředu, musíte odhalit uprostřed ležící osmistranný dílek obsahující stejný obrázek, jaký máte právě před sebou. Zatímco zpočátku budete tedy mezi dvanácti žetony tápat, tipovat a spoléhat na štěst, později už byste měli jít na jistotu s pomocí paměti.

Pokud odkryjete správný obrázek, můžete pokračovat v tahu a pokusit se odkrýt další žeton, který vám stojí v cestě. Vaše slepička poběží vpřed tak dlouho, dokud neuděláte chybu. Pak předáte slovo soupeřům.

Důležitá chvíle nastane, jakmile jedna slepička předběhne druhou. Ukradne jí totiž jedno pírko. Běh pokračuje tak dlouho, dokud některá ze závodnic nenasbírá všechny pírka, která jsou ve hře. Jejich počet pak závisí na množství soupeřů, kteří se závodů účastní. Vítězem se stává hráč, který všechna pírka ukořistí. Už je ani nemusí pronést cílem, protože je nepopiratelným vítězem závodu.

Kuřecí olympiáda - rozehraná hra

Kuřecí olympiáda je hrou, ve které se neobejdete bez paměti. Každý krok vpřed s postavičkou vyžaduje mít přehled, který obrázek se uprostřed herního plánu nachází na kterém místě. Pokud budete pouze tipovat, daleko se nedostanete a zjistíte, že obracíte pořád ty samé žetony dokola.

Celá partie probíhá rychle a díky chybám se hráči neustále střídají. Musíte ale dávat pozor i v průběhu soupeřových tahů. I jejich úspěchy a omyly vám prozradí, kde se který z obrázků nachází. Teprve když všechno pečlivě sledujete, můžete pomýšlet na sprint k vítězství.

Kuřecí olympiáda - dílky

Hra kromě úvodních několika tahů překvapivě zdárně vyřazuje náhodu. To je velice vzácná vlastnost u dětských her, které se jinak spoléhají velice často na kostky. Stejné rozestupy mezi slepičkami jsou díky vhodně zvolenému číslu 24 opravdu možné ve všech počtech soupeřů a všichni protivníci mají stejné výchozí pozice. Pokud chcete, můžete dokonce některého ze silnějších hráčů trochu znevýhodnit a udělat před ním větší mezeru.

Ve dvou mohou mít oba hráči dokonce dva životy (tato varianta není zmíněná v pravidlech). Tím si zážitek o trochu prodlouží zábavu, která jinak je ve více protivnících delší a napínavější. V duelu podle pravidel stačí, aby vás soupeř jednou dohnal, a je konec. Ale je pravda, že musí překonat zase výrazně větší počáteční vzdálenosti mezi vašimi slepicemi.

Zpracování je pěkné především zásluhou dřevěných figurek slepiček. Potěší i fakt, že autoři nenechali hráče sbírat jen nějaké žetony. Místo toho si vytrhávají také dřevěná pírka přímo z figurek a mohou je v průběhu dalšího závodu také pyšně nosit.

Kuřecí olympiáda - kuřátka

Kuřecí olympiáda je v první řadě skvělá zábava pro nejmenší děti. Ke hře potřebujete jen paměť, žádné čtení ani počítání. Díky tomu se skvěle hodí už pro čtyřleté závodníky, kteří mají šanci porazit i dospělého. Pamatovat si polohu dvanácti obrázků není úplně jednoduché, takže každý dělá chyby. Hra je rychlá, krátká a trénuje u dětí tak důležitou paměť.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Zoch
IlustraceDoris Matthäus, Klaus Zoch
VydavatelZoch Verlag, 999 Games, Aires, Fanha e Raposo, Lda, Devir, Egmont Polska, FoxMind Israel, Gigamic, Korea Boardgames Co., Ltd., Laser plus, Milton Bradley, Piatnik, Rio Grande Games, Simba Toys, Stupor Mundi, Swan Panasia Co., Ltd., Tactic, ZickZack Spieleverlag
Rok vydání1997
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(20 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Memory
MechanismyMemory
RozšířeníChicken Cha Cha Cha: Duckling Dancin'
RodinaAnimals: Chickens, Animals: Hedgehogs / Porcupines, Creatures: Dragons, Series: The Chicken Family of Zoch
Alternativní názvyCaça às Penas, Cocoricó Cocorocó!, Cocorico Cocorocó!, Csupa Csupasz Tyúkeszű, Dragon Tales Matching Game, Ekec Pekec kurji drekec!, Găinușa buclucașă, Hønsefræs, Jakkiebak! Kippenkak!, Kanaset, Kuřecí olympiáda, Pique Prune, Pique-Plume, Skubane Kurczaki, Ta Fatt, Zicke Zacke Hühnerkacke, Zicke Zacke Igelkacke, Zicke Zacke: Spenna il pollo, ¡Cocorico Cocoricó!, ¡Cocorico Cocorocó!, תפוס נוצה, 拔毛运动会, 拔毛運動會, 치킨차차

Více o hře.

Recenze: Kuřecí olympiáda – Peking 2008, Londýn 2012, kurník 2016
Kuřecí olympiáda vás postaví na start závodu, ve kterém sice s kuřátkem poběžíte vpřed, ale ve skutečnosti vás nebudou pohánět nohy. Všechno bude záviset jen a jen na vaší paměti. K posunu vpřed musíte vždy najít a odhalit mezi otočenými obrázky ve středu ten, odpovídající vajíčku ležícímu před vámi. Tak se pohybujete vpřed pouze vlastní zásluhou, štěstí na tom nemá žádný podíl. Každý počet má svoje plusy i mínusy, ale nakonec je souboj vždy zábavný a rychlý. Ve hře vítězí vždy ten hráč, který má nejlepší paměť. Zážitek ještě vylepšuje krásné dřevěné zpracování hry, které děti naprosto nadchne. Nestyďte se, vstupte do kurníku na závodní dráhu a uvidíme, kdo komu vytrhá peříčka nejdřív!
Klady:

+ krásné dřevěné zpracování
+ zajímavý mechanismus pohybu kombinovaného s pamětí
+ každá hra je jiná
+ zcela chybí náhoda
+ skvělá zábava pro ty nejmenší na trénink paměti
Zápory:

- ve dvou příliš rychlá hra
- ve více hráčích závisí vaše šance na tom, kdo je za vámi
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ex Libris – kdo obsadí pozici knihovníka?