Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Lama Express – rychlejší než koně

Když už všechny naděje pohasnou. Nikde nemůžete najít žádné kolo, vozidlo ani znuděné kopýtko. Koně, auta a všechny ostatní dopravní prostředky se ztratily zrovna ve chvíli, kdy je nejvíc potřebujete. V tu chvíli se vám i lama zdá být tím nejlepším koněm. Nasednete na ni a budete trpělivě čekat, jestli vás odnese kolem světa.

A možná i hráče překvapí tato podivná stvoření svojí rychlostí v deskové hře Lama Express. Tu vytvořil designér Manfred Ludwig a pod hlavičkou firmy Piatnik nám ji přináší i v češtině.

Už víko nám ukazuje lamy v úplně jiném světle než běžce. Lamy v tomto světě jsou zvědavými turisty, kteří běhají po celém světě a fotografují si spousty zajímavostí a památek. Uvnitř najdou především herní plán, který rozloží do středu stolu a naskytne se jim pohled na řadu míst z celého světa. Kolem nich vede barevná vlaková trať. Každému z hráčů bude náležet jedno nádraží a také čtyři figurky lam v jedné barvě. Právě ty postaví na perón, kde budou čekat příjezd vlaku.

Začínající hráč si vezme kostku, a především nasadí oba kartonové vlaky do kolejí. Jeden před vlastní nástupiště a druhý k tomu protilehlému. Když přijde řada na některého z hráčů, vždy nejdříve hodí barevnou kostkou a může si vybrat jeden ze dvou vlaků k posunutí. Kam až s ním může popojet určuje právě barva, která na kostce padla. Vlak se smí zastavit před jejím následujícím výskytem po směru hodinových ručiček.

Někdy se vlaky dohoní a pak je povinností hráče posunout ten vlak, který má před sebou volno. V tahu i mimo něj mohou hráči nechat nastoupit nebo vystoupit své lamy na vlastní nástupiště, pokud zde aktuálně vlak stojí. Místo toho může uškodit soupeři a vystoupit lamou na zastávce mimo její domov. Tam musí počkat, než přijede další vlak.

Hráči se střídají ve zodpovědnosti za pohyb vlaků, ale všechno ostatní si dělí mezi sebe v každém z tahů. Jakmile jeden z hráčů dokáže transportovat všechny své čtyři lamy z nástupiště domů, pak se okamžitě stává vítězem.

Lama Express nám ukazuje překvapivý fakt. Kdo by si pomyslel, že lamy jezdí rády vlakem? A při tom to vypadá, že ony se snad vozí jen tak pro zábavu kolem dokola! Naštěstí to ale s nimi bude bavit i hráče.

První tíha leží na kostce, ale hráč pak dostane konečně nějakou odpovědnost. Musí se rozhodnout, se kterým vlakem posune, aby to pro něj bylo výhodnější. Jde o pohyb po směru hodinových ručiček, který je v danou chvíli jasný. Jednotlivé vagónky o lečem rozhodnou, i když svoje řekne už zmiňovaná náhoda s kostkou.

Nejzajímavějším prvkem celé partie je ale fakt, že hráči mohou posunovat figurky i mimo svůj tah. Díky tomu musí neustále sledovat dění a není důvod se koukat jinam. Všichni jsou po celou dobu zapojení do hry, takže nenechá nikoho vydechnout po celých třicet minut, co obvykle hra trvá. Někdy není snadné najít karty, které se vám hodí nebo kterými se prokoušete. A tady do plánování vstupují i jiní.

Hra je samozřejmě v prvním sledu mířená na děti. Z tohoto pohledu je třeba pochválit krásné figurky lam a k tomu ještě pohyblivé části, protože vlaky opravdu jezdí v kolejnicích s pasažéry v jednotlivých vagóncích. Lama Express je dětská hra, která se ale naštěstí netočí jen kolem hodu kostkou. Ta je tu jen do počtu a připravuje podmínky pro cestování s vláčky. Děti z ní budou mít velkou radost, a právě jako takovou bychom ji rádi ohodnotili velmi pozitivně. Jen pozor, dospělým žádnou překážku do cesty nepostaví, proto raději nechte prcky hrát samotné.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Jižní Morava Otázky a odpovědi – co víte o vinařském cípu republiky?