Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Louka jak vyšitá – proplétání květin

louka-jako-vysita-18

Vyšívaly naše babičky. Alespoň tak by to všechno mělo nejspíš vypadat z pohledu dnešní moderní doby. Jenže právě proto, že je móda vracet se k starým prověřeným metodám, i vyšívání se dostává zpět do obliby. Je tedy na čase jej představit i našim dětem!  A jak lépe, než prostřednictvím zábavné hry?

Louka jak vyšitá je totiž dětská hra, kterou si na jarní trh roku 2019 připravila společnost Dino. Autorem původně české novinky je Tomáš Uhlíř a o roztomilé, barvité ilustrace, se postarala Dominika Hourová. Na vydání hry se podílela také společnost Czech Board Games a podle toho se dá tak nějak tušit, že to bude jedna z vítězných her autorské soutěže.

Na víku potkáváme některé z hmyzích kamarádů, ale stejně tak zamotanou nitku. Po rozbalení na hráče čeká hebký plátěný herní plán prošpikovaný hromadou oček. Právě tuto hlavní komponentu si položí mezi sebe, ale v rámci partie si ji budou hráči podávat. Kromě toho ale budou potřebovat hlavně sadu čtyř tkaniček, na jejichž těle musí hráči uvázat dva uzlíky a to tak, aby měly obě části přesně danou délku.

louka-jako-vysita-10

Každý z účastníků začíná hru s jednou vlastní tkaničkou. Ve středu stolu je ale třeba především připravit nabídku dvojic zvířátko a kytka, které jsou zcela náhodné. Podle zvolené obtížnosti si vyberou hráči odpovídající množství karet zvířátek a ke každému pak jednoduše nalosují jednu kytičku.

Hráči se střídají na tahu a v něm každý musí provléct svoji tkaničku libovolným otvorem. Při tom je třeba mít na paměti, že hodnotu kytek určuje počet jejích lístků. Každá kytička při tom může být sebraná pouze jedenkrát (výjimku tvoří hra ve čtyřech). Partie pokračuje do momentu, kdy všem hráčům dojde délka tkaničky a nemohou tedy už sebrat žádnou další květinu. V takové situaci si každý posčítá body za lístky a tím určí vítěze.

Ale počkat? Co karty zvířátek a kytek? Ty samozřejmě mají sílu se vším výrazně zamíchat.  Ty totiž ze hry různě vyřazují kytky, za jiné dávají bonusové body. Hráči po celou dobu mají tyto karty na očích a mohou se tedy podle nich co nejlépe zařídit. Proto pak není vůbec špatné si s dětmi na začátku každé partie pěkně zopakovat pravidla. Zvířátek je totiž třicet a každé má svoje vlastní, specifické dovednosti.

louka-jako-vysita-07

Louka jak vyšitá tedy sice na první pohled zaujme hlavně svým netradičním pojetím, s tkaničkami a provlékáním, ale naštěstí to není zdaleka vše. Naopak z hlediska hratelnosti drží box nastavenou laťku a nechává hráčům docela zajímavé taktické možnosti.

V těch jde hlavně o rozhodování, na který otvor zaměřit svoji pozornost. Nejde jen o to, který je v danou chvíli nejblíž. Jednotlivé květiny mají různé bodové hodnoty a navíc je třeba plánovat i dlouhodobě pro další kola.

Právě s ohledem na plánování je třeba zdůraznit, že nejvíce taktický boj si užijete ve dvou. Ve čtyřech se toho totiž změní mezi vašimi jednotlivými tahy až příliš. Na druhou stranu právě a jedině v tomto množství účastníků je možné provléknout otvory v kytkách rovnou dvě tkaničky. Díky tomu se ty možnosti zase trochu povolí. Zábava je pak více chaotická, ale zase s více soupeři plná legrace. Pozitivní vlastností je také herní doba, protože jde pouze o naplnění všech otvorů a na to stačí jednoduše patnáct až dvacet minut.

louka-jako-vysita-13

Spousta drobných pravidel je také jediným zádrhelem, proč byste mohli pochybovat o hře s mladšími dětmi.  Naštěstí ve hře je vždy pouze pět karet a jejich efekty jsou snadno pochopitelné. Před samotnou partií je možné si jednotlivá zvířátka rozebrat a vysvětlit.

Ačkoliv je herní plán stejný, zvířata jsou dostatečným zdrojem variability. Dlouho si budete užívat zkoumání jejich schopností a vzájemných kombinací. Karet je opravdu velké množství a každé zvířátko nabízí zajímavý nový zvrat.

Zpracování je naprosto skvělé! Pochvalu zaslouží už herní plán, který je krásný na pohled, ale při tom je vynikající i na manipulaci v průběhu hry. Pochválit je ale třeba především smysl pro detail – na hraně vnitřní části krabice najdou hráči siluetu provázku, na kterém si mohou zkontrolovat správnost umístění uzlů.

louka-jako-vysita-16

Louka jak vyšitá je vynikající rodinná hra, která baví děti i rodiče bez rozdílu věku. Provlékání tkaniček není na čas, ale jde o krásný mechanismus velmi úzce propojený s chytrým bodováním. Ve společnosti spousty zvířátek je to zábava na spoustu pokračování. Louka jak vyšitá je ukázkovou rodinnou zábavou, která je navíc dílem českého autora!

Recenze: Louka jak vyšitá – proplétání květin
Louka jak vyšitá je přesně tím, co si představujeme pod pojmem rodinná zábava. Nabízí krásnou aktivitu provlékání tkaniček, které ale není o rychlosti ani o šikovnosti. Místo toho se jedná o překvapivě taktickou zábavu, jejíž variabilitu extrémně obohacuje velké množství karet zvířátek. Louka jak vyšitá je excelentní hra, kterou doporučujeme všem rodinám.
Klady:

+ variabilita zvířátek
+ skvělé zpracování
+ originální námět a mechanismus
+ nutnost lehkého plánování
+ rychlé herní doba
+ neustálé změny
Zápory:

- ve čtyřech méně kontroly
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Triominos – tři špičky, tři čísla