Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Majesty – má koruna, mé království, naše hra

majesty-14

To, že jsme stali královským párem, ještě není všechno. Pořád nám to nestačí. Toužíme po tom, aby naše země rostla a stala se tou nejváženější na celém světě. Rozhodně nevěříme v sílu armády. Boj nic nevyřeší, potřebujeme mít na své straně významné osobnosti, které budou lidé následovat. Teprve pak budeme opravdovým králem a královnou.

Do podobného boje o převahu nás přenese desková hra Majesty, kterou si pro všechny hraníchtivé zájemce připravil Marc André (Splendor). Hru do svého portfolia zařadila společnost Hans im Glück a vydala ji v roce 2017. Ve stejném roce ji ale také přinesla v češtině společnost MindOK. Obě tyto jazykové verze jsou ozdobené grafikou, kterou vytvořila Anne Heidsieck.

Krabička je velká tak akorát, aby se na víku směstnala královna s korunou na polštářku a několika věrnými poddanými za sebou. Z toho pohledu to tedy vypadá, že se dívá v očekávání na vás, jejího krále. A uvnitř na sebe nejsou komponenty namačkané, ale mají dostatek místa – po stranách jsou dva sloupečky barevných plastových žetonů mincí, uprostřed stojí třicítka dřevěných pomocníků a ve dvou hromádkách jsou umístěné karty postav (malé karty) a budov (větší karty).

majesty-04

Právě ty druhé jmenované si hráči rozdělí po sadách osmi pro jednotlivé hráče. Ti si budovy před sebou rozloží do řady podle čísel a vytvoří tak krajinku svého královského městečka. Postavy rozdělí hráči podle zadní strany na dva balíčky a položí je na sebe. Z toho zeleného odstraní náhodnou sadu karet a poté vyloží horních šest do řady, čímž vytvoří nabídku. Každý ze soupeřů pak dostane svoji kartičku s barvou a pozicemi pro pět figurek. Postavičky pomocníků i žetony financí začínají ve středu stolu ve společné zásobě.

V partii se hráči střídají na tahu a vždy když na ně přijde řada, mají jeden jasný a neoddiskutovatelný úkol: vybrat si z nabídky jednu postavu. Jenže to není tak jednoduché, protože kromě barvy a povolání mají jednotlivé karty také cenu závislou na pozici v řadě. Karta nejvíce vlevo je k dispozici zdarma. Na všechny postavy, které přeskočí (leží více vlevo) musí hráči přiložit jednu figurku pomocníka. Nedělají tak ze své zásoby, takže je to zatím nebolí, ale dělají kartu výrazně lákavější pro své soupeře.

Nově naverbovaného člena království hráč musí okamžitě umístit a to k budově, která odpovídá symbolu postavy. To současně naznačuje také její povolání a tak se hráči setkají s hostinským, čarodějkou nebo sládkem. Budova se obsazením také aktivuje a přinese hráči nějakou finanční odměnu a případně i speciální dovednost.

majesty-01

Hráči se tak mohou napadat vojáky z kasáren, zraňovat si postavy (které se musí přesunout obrázkem dolů do nemocnice), ale s pomocí čarodějky je možné je zase uzdravit.

Na konci každého hráče se karty posunou tak, aby jich bylo zase šest. Nově přiložená karta se ale vždy objeví až na té šesté nejdražší pozici. S kartou tak dříve nebo později hráč získá i nějakou tu figurku, kterou položí na svoji kartu s pozicemi.

Hráči se na tahu střídají tak dlouho, dokud hráči zcela nezaplní svoji kapacitu království. Ta je stanovená na tucet postav (tedy o čtyři více než je počet budov). Za umístěné postavy dostanou hráči body, stejně jako za převahu u jednotlivých budov (ty mají svoje odměny natištěné přímo v pravém horním rohu), ale musí si také odečíst penalizaci za každou postavu ve špitále. Tyto všechny hodnoty hráči přeměňují v peníze. Přihodí je do svého stávajícího banku a ten z účastníků, kdo nasbíral největší bohatství, se stává vítězem partie.

majesty-07

Majesty je tedy klasickou karetní hrou. Hráči bojují o karty uprostřed, které si musí pořizovat chytře. Nejsou limitovaní ale financemi, jako už to v tomto typu her bývá. Místo toho je omezuje pouze to, jak moc chtějí pomáhat soupeřům. Každá přeskočená karta zleva totiž může znamenat minci pro soupeře.

Právě tady je na čase si povědět k čemu vlastně jsou ty figurky pomocníků? Jde o vyrovnávací mechanismus, protože hráči dostanou odměny, pokud nakupují levnější karty. Všechny figurky, které se jim nevejdou na jejich kartu (dříve tedy již naverbovali alespoň pět figurek) jsou okamžitě přetransformovány v mince a vráceny do banku. Tím se hráčům zvyšuje bohatství.

Celý průběh hry je velmi jednoduchý a mechanismy naprosto průhledný i pro ty nejméně zkušené hráče. To je také důvod, proč je tato hra doporučovaná už od sedmi let věku! To u takto strategicky pokročilé a převahové hry je opravdový unikát a je to také hlavní důvod, který ji posouvá vstříc novému publiku.

majesty-09

Ale i zkušenější hráči se dočkají více možností. Jednotlivé budovy mají také stranu B. S nimi přichází do hry komba a důležité propojení více karet. Hráči navíc mohou libovolně připravit svoji krajinu kombinací stran A a B, což znamená velkou variabilitu při přípravě. Časem ale přesto narazí na nemoc opakování, což ale u takto lehké hry zase tolik nevadí.

Publiku zůstává věrná také herní doba, která se snadno udrží pod třiceti minutami. Hráči totiž obvykle když na ně přijde řada, už mají jasno, co ve svém tahu provedou. Takže si pouze vezmou kartu, přiloží ji, doloží novou a partie pokračuje.

Výjimkou jsou pouze útoky. Ale právě vzhledem k možnostem na sebe útočit má na zážitek poměrně výrazný vliv počet účastníků. A tady platí omílané pravidlo „čím více, tím lépe“. Pobavit naštěstí dokáže i v těch nižších počtech, jen tolik nevyniknou všechny ty možnosti, které se podařilo do hry dostat.

majesty-10

Pokud bychom měli hodnotit zpracování, pak je odpovídající evropsky přemýšlivé kategorii. Z dřevěného pojetí figurek vybočují žetony, které má autor opravdu rád. Mnohem více ale potěší karty budov, které mají zajímavé pohádkové ilustrace na rozdíl od postav, které zase tolik nezaujmou.

Majesty je hra, které se podaří oslovit nové publikum. Rodiny s mladšími dětmi totiž mohou přemýšlet strategicky a užít si zábavu, která už v sobě neobsahuje žádnou zásadní náhodu. Preferuje schopnosti hráčů. Sbírání sad postav, snaha o převahu a především o nastřádání největšího bohatství. To všechno sedí Majesty a dělá z ní velmi solidní a zábavnou hru pro rodiny.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMarc André
IlustraceAnne Heidsieck
VydavatelHans im Glück, 999 Games, Arclight Games, Asmodee, Asterion Press, Bard Centrum Gier, Broadway Toys LTD, Devir, Gemblo Company, Hobby World, Mandoo Games, MINDOK, Z-Man Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(20 voters)
KategorieCard Game, Medieval
MechanismyAuction: Dutch, Open Drafting, Set Collection, Victory Points as a Resource
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Organizations: Forgenext
Alternativní názvyMajestat: Królewska Korona, MAJESTY La corona por el reino, Majesty: deine Krone – dein Königreich, Majesty: din krona – ditt kungarike, Majesty: din krone – dit kongerige, Majesty: din krone – ditt kongerike, Majesty: Eén Koninkrijk – Eén Kroon, Majesty: La corona del reino, Majesty: La Tua Corona – Il Tuo Regno, Majesty: Má koruna, mé království, Majesty: oma kruunu – oma kuningaskunta, Majesty: Une couronne pour un Royaume, Majesty: Твоя корона, твоё королевство, マジェスティ, 部落集結, 마제스티: 크라운 앤 킹덤

Více o hře.

Recenze: Majesty – má koruna, mé království, naše hra
Majesty se nám líbí především proto, že je jednou z nemnoha šancí, jak do přemýšlivější hry zapojit i děti teprve začínající školní docházku. Ke všemu je třeba pouze počty a trocha pochopení, protože pravidla jsou jednoduchá a herní doba je vzhledem k náplni blesková. Hráči bojují mezi sebou o převahu, ale mohou se i napadat a posílat soupeřovy postavy do špitálu. Majesty je hra, která bude přivítaná její cílovou skupinou s otevřenou náručí!
Klady:

+ věková dostupnost
+ rychlost partie (i dvacet minut)
+ více variant složení krajiny
+ sbírání sad není všechno
+ možnost útočit
+ pohádková grafika karet
Zápory:

- vynikne hlavně v maximálních čtyřech hráčích
- časem se projeví repetitivnost
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kouzelné čtení – Hravá angličtina