Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Medvídci hop – rychle za mámou a tátou

Kde je máma? Kde je táta? Všude kolem je voda a prázdné kry, ale rodiče nikde. Malí medvídci se zabrali do hry a teď se snaží nepanikařit. Přesto trochu kňourají v naději, že je rodiče najdou, ale vydávají se sami rychle po stopách, s čumáčky u sněhu. Po stopě dorazí a rodiče najdou!

A za medvídky míříme i my v malé hře Medvídci hop!, kterou vytvořili Marie a Wilfried Fort pro dětskou odnož velkých Space Cowboys. Tato nová malá značka pro nejmenší se jmenuje Space Cow. No a všechny medvídky uvnitř boxu (a překvapivě i tuleně) naučila česky mluvit distribuční firma ADC Blackfire.

Krabička je magnetická a na odklápěcím víku nesmí chybět malá medvíďata, ale také nečekaní společníci – tuleni. Po otevření zjistí hráči, že se jim krabička proměnila v herní plán, ze kterého jednoduše vyjmou dno s komponentami. Herní plochu pak podle předlohy zaplní žetony tuleňů, skal a ledových ker. Ty jsou oboustranné a umožňují měnit obtížnost hry. Medvídci pak začnou svoji pouť na startovních políčkách.

Hráči se střídají na tahu a na jeho úvod vždy hodí dvojicí kostek. Výsledek určí, jaký z medvídků může skákat vpřed. Někdy může na kostce padnout i dvojbarevná ikona. V tu chvíli si hráč může sám vybrat, který z této dvojice se posune. Mohou ale přeskočit vždy pouze na sousední kru a to pouze na takovou, která je volná. Nesmí probudit tuleně ani skákat na skály.

Jenže po stole se kutálí ještě jedna kostka a to počasí. Díky ní se může na mapce ker objevit prasklina, díky které zmizí některý z žetonů dle volby hráče. V důsledku větru se zase může dílek posunout na sousední pole, ale pouze v případě, že se zde aktuálně žádný dílek nenachází (například v důsledku praskliny z minulých kol). Posouvat větrem nelze skálu.

Děti se na tahu střídají až do chvíle, kdy se jim podaří převést všechny čtyři medvídky bezpečně až na druhou stranu a každý stane na políčku své barvy. Stejně tak ale mohou děti prohrát, pokud se jim nedaří, mají odstranit žeton kvůli prasklině, ale žádný volný se na plánu nenachází. V takovou chvíli všichni prohrávají.

Medvídci hop! Je hra směřovaná na předškoláky a tomu odpovídá také náplň celé partie. Hopsání s medvídky je jednoduché a je řízené dvojicí kostek. Díky tomu je průběh nevypočitatelný, ale i tak pro tyto malé děti zábavný.

Při tom jim ale zůstává překvapivě vysoká úroveň kontroly, protože mohou vybírat důsledky kostky počasí a někdy dokonce volit medvídky, kteří se posouvají.

Je skvělé, že herní plocha není pevně daná a lze s ní manipulovat a pracovat. To je asi nejzajímavější prvek celé partie, který se dětem velmi líbí. Šance umést svým medvídkům volnou cestu kupředu, je jednoduše skvělá.

Postupně na plánu ale mizí kry, cesty se mění, zavírají a otevírají. Není tedy úplně jednoduché uspět, protože čas neúprosně tiká. Hra ale není přehnaně obtížná a navíc lze vše velmi chytře ovlivnit volbou žetonů na začátku partie. K tomu jsou v pravidlech navíc varianty rozložení, které opět do hry přinesou jiné zážitky.

Zpracování je perfektní. Základem je samozřejmě originální pojetí, ve kterém se krabička rozloží a stane se z ní plán. Ale pochválit můžeme i grafiku a žetony. Dětem se celá hra líbí a zvolené téma je vybrané s citem právě pro tuto cílovou skupinu.

Medvídci hop! jsou kooperativní hrou, ve které hráči ovládají skupinku malých ledních medvídků. A je to zábava, která je přístupná, náhodná, ale překvapivě naučná a plná malých rozhodnutí, na kterých záleží. Ale nakonec záleží hlavně na tom, že se budou u hry Medvídci hop! děti výtečně bavit.

Recenze: Medvídci hop – rychle za mámou a tátou
Klady:
+ zpracování
+ více obtížností a variant
+ dostatek kontroly
+ možnost manipulace herní plochou
Zápory:
= pro předškoláky není co vytknout
Prozkoumávejte dál
Recenze: Call to Adventure – sen o velikosti