Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Mix It Monster Edition

mix-it-14

Portréty příšer vám pořádně zamíchají hlavu. Části jejich těla se točí tak rychle, že sotva stíháte sledovat, jak zrovna vypadají. Někdy se k sobě dvojice hodí lépe a jindy méně. Ale o to vlastně ani tak nejde. Snažíte se policii pomoci vypátrat pachatele hrůzných trestných činů, při kterých byly oběti spolknuty v oblečení a zůstala po nich pouze kaluž slin. Pamatujete si, jak vypadal pachatel?

Míchání je ústředním motivem karetní hry Mix It. Ale nejen míchání samotných karet, ale především tří částí těla modrých příšerek. Tahle karetní hra vznikla v hlavně autora Manu Palau a v roce 2015 ji vydala společnost Brain Picnic. Samozřejmě s ní nemohla chybět na veletrhu Spiel 2015 v Essenu, kde jsme se k jednomu vzorku dostali také my.

Malá modrá krabička s jednou příšerkou obsahuje přesně to, co byste čekali. Jeden balíček karet a také několik listů s pravidly. Ty jsou namixované pro různé jazyky vždy po částech na jedné straně, takže není jednoduché se v těch odstavečcích zorientovat. Celkem jde o tři listy. Karet je při tom celkem dost a většina z nich obsahuje obrázek části příšerky – může se jednat o hlavu, tělo nebo nohy.

mix-it-04

Na začátku partie hráči vezmou všechny karty a vytřídí z nich tajné úkoly s usměvavým sucharem na zadní straně. Z nich každý hráč dostane jeden, zatímco zbytek vytvoří dobírací hromádku. Podobné úkony čekají na hráče i s herními kartami částí těla příšer. Z nich ale dostane každý rovnou tři karty, které drží tajně společně se svým úkolem. Stůl bude prostorem, kde budou vznikat portréty příšer. Hráči jejich skládání zahájí horními dvěma kartami a každou vyberou jako počáteční část těla jednoho ze dvou portrétů, které budou po celou dobu partie na stole.

Ačkoliv to vypadá jinak, hráči se na tahu střídají. Pokaždé, když přijde na někoho řada, dostane na výběr ze tří možných akcí. Tou hlavní a základní je vzít jednu kartu z ruky a vytvořit z ní část těla jedné z příšerek. Hráč tak může zaplnit nějaké volné místo (na začátku partie) nebo překrýt již dříve umístěnou kartu. Po jejím zahrání si vezme novou kartu a jeho tah končí.

Jsou tu ale i dvě další, alternativní, aktivity. První z nich nastane v případě, že je hráč nespokojený s portrétem svojí příšerky, kterou dostal na začátku jako cíl. Může si tento obrázek jedenkrát za hru vyměnit a dobrat si nový úkol z hromádky. Kromě toho ale lze části těl přesouvat už mezi samotnými příšerkami z jedné na druhou.

mix-it-06

S tím, jak se vzhled příšerek neustále mění, hráči jej musí neustále sledovat. Kdykoliv dojdou karty v dobíracím balíčku, je třeba zamíchat odložené a pokračovat v kombinování. Ve chvíli, kdy monstrum vypadá přesně tak, jak je vyobrazené na jejich kartě, je na čase vykřiknout nahlas „Příšera!“. Tím hráč ohlašuje, že vyhrál kolo a získává jedu pomyslnou sušenku. Ten, komu se podaří získat tři sušenky, se stává absolutním vítězem.

Stavění příšerek je legrace. To už nám dokázalo mnoho her, stačí vzpomenout třeba na málo známé Monster Factory. Ale zpět ke hře Mix it, která to dělá sice trochu po svém, ale velmi dobře a zábavně především na svoji kategorii karetní hry.

Základem taktiky a ovlivnění výsledku hry je poměrně nenápadná možnost přemisťovat karty z jedné obludy na druhou. Tady mají hráči velký výběr a možnosti, jak se dopracovat ke svému vzhledu. Ovšem karty v ruce nezná nikdo, kromě nich samotných, takže moment překvapení tu je také velice důležitý.

mix-it-08

Hra je samozřejmě z velké části řízena náhodou. Stačí dostat nesprávnou obludu nebo si neustále dobírat špatné karty a vítězství může být daleko. Naštěstí jedno kolo celkového šampiona nedělá, takže si můžete spravit chuť v dalším souboji.

Karetní zábava je překvapivě variabilní, protože možností příšerek je dostatek a všechny vypadají zajímavě a legračně. Hra při tom ubíhá rychle, protože možností v tahu není příliš. Tři karty v ruce a případně nějaké přesouvání na stole. Většinu plánování lze udělat dopředu a jen se přizpůsobit změnám v posledních tazích. Celý souboj trvá takových patnáct minut, což umožňuje udržet pozornost i předškolních dětí.

mix-it-11

Mix It je velmi pěkná karetní hra zaměřená na děti, ale současně velmi dobře vhodná pro celé rodiny. Má velmi příjemný a pohodový průběh, ale při tom nabízí dostatečně zajímavou náplň pro všechny zúčastněné. Díky tomu je Mix It velmi dobrou volbou, pokud jde o zábavu pro fajn rodinný večer společně u stolu.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorManu Palau
IlustraceManu Palau
VydavatelBrain Picnic, Nasza Księgarnia
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Children's Game, Puzzle
RodinaCreatures: Monsters
Alternativní názvyPora na stwora

Více o hře.

Recenze: Mix It Monster Edition
Mix It je dětská karetní hra, která všem prckům (a to i těm, kteří ještě nechodí do školy) umožní skládat těla nevídaných příšerek. Ty ale nikoho nevystraší. Místo toho ale prověří taktické schopnosti i štěstí hráčů všech věkových kategorií. Kromě dětí si totiž hru užijí klidně i rodiny, protože její příjemná atmosféra, rychlá herní doba a variabilita jednotlivých kol udrží pozornost všech. Štěstí v jednom kole nestačí k celkovému vítězství a hra umožňuje kombinovat již vyložené karty. Mix It je fajn počinem, který je plný roztomilých příšerek.
Klady:

+ děti si hru rychle oblíbí
+ jednoduchá pravidla
+ dobře hratelná i pro rodiny
+ dostatečně variabilní
+ rychlé partie i tahy
+ i pro předškoláky
Zápory:

- náhoda
- podivně koncipovaná pravidla
0
Prozkoumávejte dál
Recenze hračky: HABA Dřevěná hra na učení barev a čísel Divoká zvířata