Recenze: Monster Pups – co se děje na záchodě

monster-pups-01

Takhle jsem si vždycky představoval ráj. Malá místnost se čtyřmi zdmi a u každé stojí jeden osamocený záchod. Jako maloměstská bakterie znám jen kadibudky a chlév, ale tady jsem teprve ve svém živlu. Sice netuším, co vedlo lidi k tomu, aby takovou věc postavili, ale tady nikdy nemusím mít strach z hladu. Na první pohled vypadá čistá, ale ve skutečnosti je plná slaďoučké špíny.

Ze života bakterií nám přichází na stoly desková hra Monster-Pups, kterou si pro všechny hravé připravila společnost Ravensburger. Autory této novinky je Klaus Kreowski, ilustrace dodala Gabriela Silveira a celý barevný výtvor vyšel v roce 2017.

Krabice je rozhodně dostatečně velká a vidíme na ní ošklivé bakterie, barevné a se spoustou ručiček a nožiček. Uvnitř čeká hlavní herní deska s obrázkem místnosti v pohledu shora. U každého rohu stojí jeden záchod. Každý má v míse připravený kulatý otvor, který hráči vycvaknou. V rámci přípravy právě tuto čtvercovou desku položí na kulatou desku plnou otvorů. Ta zapadne krásně do zářezu ve dně krabice. To všechno dohromady zakrývá plastovou misku na dně. A zatímco otvory v záchodech zatím hráče nezajímají, do podlouhlého otvoru na okraji zasunou plastovou figurku zvonu na čištění odpadů.

monster-pups-05

Každý z hráčů si vybere jednu příšeru, dostane její figurku a to mu celé určí také herní barvu. Soused pak náhodně rozmístí na barevné destičce žetony s toaletními potřebami a vrátí je soupeři, který si je položí před sebe. Z pytlíku pak vysypou průhledná hovínka a položí je stranou.

Začínající hráč dostane do ruky dvojici kostek a po hodu získá kombinaci barvy puntíku a červené šipky (nebo prázdné stěny). Barva na horní straně určí, do kterého záchodu se pokusí příšerka s hráčovou pomocí vypustit hovínko. Jednu průhlednou kostičku si vezme ze zásoby, zastrčí ji pod dutou figurku obludy a poté přejede postavičkou nad záchod s odpovídající barvou. Hráč ale nesmí s příšerkou vyrazit na záchod, který má otevřený otvor. Monstrum si chce na záchodě chvilku počkat a přečíst nějaké noviny (nebo pravidla deskové hry).

Figurky se ale navzájem vyhazují. Takže pokud někdo dostane barvu toalety, která je zrovna obsazená, svého soupeře může vystrčit. Poté dojde čas na vyhodnocení druhé kostky. Prázdná strana znamená, že hráč už nemá šanci dělat nic dalšího. Šipky, které se na kostce ukážou, pak naznačují, kterou stranou může pootočit deskou za použití zvonu. Pokud bude mít štěstí, tak se pod jeho příšerkou sedící na záchodě otevře díra a hovínko vypadne. Za to dostane hráč odměnu – může odhalit ze svojí destičky jeden žeton a doufá, že to bude toaletní papír. Ten, kdo jako první nasbírá tři kusy toaletního papíru, ten se stane vítězem.

monster-pups-09

Monster-Pups je hra s velmi sporným tématem. Není vůbec jasné, jak bude v rodinách přijatá. Někteří rodiče ji významně odmítají, zatímco děti se u ní často baví a zasmějí. To proto, že co nám dospělým připadá hloupé a možná i trochu nevkusné, to prckům připadá legrační. A na tom určitě není nic špatného.

Právě tohoto rozdílu tak využívá tato hra, která je určena ještě pro předškolní mrňousy. Hra od nich ale nevyžaduje žádnou taktiku. Jen dává mírný důraz na šikovnost prstů, které musí dokázat manipulovat s kostičkami hovínek. A pak samozřejmě i vnímání barev a učení dodržování jednoduchých pravidel.

Velkou výhodou samozřejmě je herní doba, která se pohybuje kolem rozumných deseti minut. Není totiž vůbec složité dopravit nějaké hovínko. Jen stačí trochu čekat a pak ještě mít štěstí při odhalování žetonů. Pokud totiž má příšerka smůlu, může najít pouze prázdnou ruličku a ta asi nepotěší na záchodě nikoho.

monster-pups-12

Zpracování je tím hlavním důsledkem, proč děti tato krabice zaujme. Díky dvouvrstvému hernímu plánu a náhodnému rozložení otvorů nikdy neví, kdy zrovna jejich hovínko propadne do odpadu.  Celkově je hra veselá a barevná, což dokonale odlehčuje její téma společně s legračními ilustracemi. Jednotlivé příšerky je možné rozeznat i na výchozí ilustraci, jen jsou trochu „v převlečení“.

Monster-Pups je dětská hra se vším, co k tomu patří. Na začátku všeho rozhodování je ale trochu sporné téma házení hovínek do záchodu. Jinak dostanou malí hráči mírně nadprůměrnou hru, která nenabízí nic nového ani extrémně zajímavého. Ale zpracování a rychlost partie z ní i tak dělá solidní volbu. Monster-Pups naučí hygienické návyky a ještě určí vítěze.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKlaus Kreowski
IlustracePeter Becker
VydavatelRavensburger
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk5 and up
KategorieChildren's Game
MechanismyDice Rolling
RodinaComponents: Game Box Used In Play, Theme: Excrements / Feces / Poop / Urine, Theme: Toilets / Urinals
Alternativní názvyMonster-Flush

Více o hře.

Recenze: Monster Pups – co se děje na záchodě
Monster-Pups je dětská hra, která se celá odehrává na záchodě. Hráči hází kostkou, která jim umožní vzít hovínko a vyrazit si sednout na některou z mís. Pokud mají štěstí, tak se po otočení spodní částí plánu otevře otvor a hovínko vypadne do záchodu. Ale ještě pořád nemají vyhráno, protože potřebují ještě najít toaletní papír. Teprve tak se dostanou blíž k vítězství. Hra je to jednoduchá, ale téma není zrovna lákavé pro rodiče. Dětem ale připadá legrační, jenže hratelnost není nijak objevná a navíc zcela závislá na štěstí. Monster-Pups tak zůstávají jen průměrnou dětskou hrou.
Klady:

+ pěkné a veselé zpracování
+ napětí (nikdy nevíte, kdy hovínko propadne)
+ rychlá partie
Zápory:

- ne úplně lákavé téma
- nic nového
- nemožnost ovlivnit výsledek (vše o štěstí)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Na křídlech – Perutě Evropy jako 1. rozšíření