Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Objevíš všechny tajuplné předměty ve světě Pictureky?

Pictureka je čtvercová placatá planeta skládající se z devíti základních papírodesek. Je to svět podivuhodný skýtající mnohá překvapení. Jedná se však o nestabilní placatici, jak se odborně plochým oběžnicím říká. Každá její deska může rotovat, překlápět se nebo se libovolně přehazovat s jakoukoli další. Vládne zde Chaos, zapomenutý řecký bůh, který vévodí dvojrozměrnému prostoru. V placatém království jsou však všichni spokojení, i když občas stráví hromadu času hledáním ztracených nebo zašantročených věcí.

Možná se vám bude zdát zvláštní, že na této planetě nenajdete mnoho pestrosti. To je však způsobeno deformací nám známe duhy. Ta se skládá ze čtyř základních barev všudypřítomné modré, hřejivé červené, temné černé a povznášející bílé. Naopak barevnost plně zastupují rozmanité předměty a osobité bytosti. Pokud vkročíte do světa Pictureky, čeká vás vřelé uvítání všemi obyvateli planety. Všichni vás budou chtít vidět, protože jsou velice zvídaví a přátelští. Nesmíte se však zaleknout, že jeden k vám bude mířit střemhlav, druhý vás bude šimrat chlupatým ocáskem na nosu a třetí tahat za nohu. Není zde totiž žádná gravitace.

Pictureka je hra, kterou může hrát opravdu každý. Pravidla jsou velice jednoduchá a snadno pochopitelná i pro menší děti. Vždy v časovém limitu, který vám odměřují přesýpací hodiny, hledá na hracích deskách zvířátko/věc, kterou máte zobrazenou/napsanou na kartách. Na kartičkách se objevují i jiné jazyky, což může být matoucí, ale naštěstí čeština je vždy uvedena na prvním místě. I když toto jazykové provedení můžeme brát i z té lepší stránky. Pokud k vám na návštěvu přijede kamarád z Maďarska, může si s vámi bez jakýchkoli omezení zahrát (angličtina a němčina na kartách není).

Na první pohled by se zdálo, že obrázky na hracích deskách po několik hrách budete znát nazpaměť a hra ztratí prvotní cíl. Koncepce celé hry je však dobře postavená tak, aby k takovým situacím nedošlo. Během hry nemáte šanci si zapamatovat, kde se jaký předmět nachází, protože dochází k různým přesunům desek – to vše s cílem zmást vás i soupeře. Na každém čtverci se objevuje několik desítek předmětů orientovaných na různé strany, některé jsou opravdu pečlivě schovány.

Balení obsahuje kostku, která určuje, ze kterého balíčku si budete tahat kartu a klasickou herní kostku s čísly. Devět pokreslených oboustranných desek ve tvaru čtverce. A nakonec tři různé balíčky karet, které určí, co budete v náhodně rozestavěném světě hledat. Modrá karta je typu, kdo dřív najde. Po jejím otočení se na rubu objeví obrázek, který budete hledat. Ten je vždy na herní ploše jen jednou.

Červená karta se stane oblíbenou pro sebevědomé hráče. Každý hráč má právo říct číslo, které značí, kolik předmětů uvedeného typu na kartičce najde. Čím větší počet, tím větší šance na odrazení soupeře od získání karty. To s sebou ale nese riziko, protože se vám nemusí povést v třicetivteřinovém intervalu celkový počet najít. Při nesplnění úkolu přicházíte navíc o jednu dříve získanou kartu.

Posledním typem je zelená karta. O tuto kartu vás nemůže nikdo ze soupeřů připravit. Kolik budete hledat zmíněných věcí, rozhodne hod číselnou kostkou, takže minimálně budete hledat jeden a maximálně šest předmětů. Úspěšně nalezenou kartu si ponecháte a ten, kdo jich získá jako první šest, je vítěz.

Na českém trhu rozhodně nenajdete obdobnou hru. Velkým plusem je její časová nenáročnost, mínusem průhledná pravidla. Hru může teoreticky hrát neomezený počet hráčů, i když vždy budou limitováni svým rozmístěním okolo rozložených desek. Zpracování celé hry je kvalitní a mělo by bez problému dlouhou dobu vydržet pravidelné hraní. Výborná je grafická stránka: opravdu originálním způsobem ztvárněné postavy, zvířátka, předměty a hlavně tučňák.

Hra je napínavá zvláště při hromadném hledání předmětů. Bohužel záleží na roli náhody, jakou kartu si vytáhnete, a tak mohou někteří hráči snadněji získávat potřebný počet karet. Ale pokud budete hráči šikovní, můžete je v skupinových částech hry s přehledem porazit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGlenn D'Hondt, Arne Lauwers, Sylvia Meert
IlustraceGlenn D'Hondt, Sylvia Meert
Vydavatel999 Games, Hasbro, Lauwers Games, Parker Brothers
Rok vydání2006
Počet hráčů2 - 7
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Memory, Party Game, Puzzle
MechanismyAuction/Bidding, Memory, Modular Board
RodinaComponents: Sand Timers, Game: Pictureka
Alternativní názvyPictureka, Pictureka: Mega Mat, Pictureka!: Die atemlose Bildersuche!, Project X, Wimmelei!

Více o hře.

Recenze: Objevíš všechny tajuplné předměty ve světě Pictureky?
Klady:

+ originální nápad
+ grafická stránka
+ časová a věková nenáročnost
Zápory:

- vyšší cena
- velký podíl náhody (losování karet, hod kostkami)
- nevyrovnané úkoly
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Aeon’s End The New Age – nový začátek