Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Agricola Sedláci z blat – koně útočí!

U nás jste se již dříve mohli setkat s takzvaným rozšířením malým, což je česká specialita. Distributorská firma MINDOK totiž Agricolu (recenze Agricoly) úmyslně rozdělila na začátečnickou část a pokročilou (obsahující speciální karty dalších profesí a vybavení), a to kvůli cenové dostupnosti základní verze.

V průběhu dvou let od vydání první verze Agricoly se dočkala hra také řady menších regionálních rozšíření, jako jsou balíček Č (speciální české karty), balíček X (sci-fi rozšíření) nebo balíček Ö (speciální rakouské karty). Za jednu stokorunu v ní dostanete vždy 24 kartiček, tucet profesí a tucet vybavení.

V roce 2009 konečně uzrál čas, aby německý autor Uwe Rosenberg vydal plnohodnotné rozšíření. Okamžitě po jeho ohlášení se k němu upřely zraky všech fanoušků Agricoly, protože mělo kromě jiného nabídnout i nové figurky zvířat – koní. Už po osmi měsících po jejím oficiálním vydání se i čeští hráči mohou těšit z kompletně přeložené verze. Sedláci z blat (v originále Farmers of the Moor) jsou hratelní pouze se základní verzí hry Agricola a jejich základním cílem je navýšit variabilitu a zajímavost partií. Co tedy novinka nabízí?

Krabice má stejnou výšku a šířku jako základní verze, ale její hloubka je přibližně poloviční a tomu odpovídá také počet komponent, které naleznete uvnitř. V první řadě se netěšte na žádné nové hráčské plány, místo toho se dočkáte kartiček, pomocí kterých budete moci původní mapky farem modifikovat. Samozřejmě nemohou chybět obří balíčky karet s malým a velkým vybavením, naopak zde nenaleznete žádné nové profese.

Kromě zmíněných kartiček vás překvapí karty s nadpisem Speciální akce, a pak další s textem Startovní karta na rubové straně. Nabídku doplňují tři větší kartičky, které jako jediné přiložíte ke stávající nabídce společných herních plánů, a několik žetonků s obrázky. Největší dojem na vás ale stejně udělá pytlík dřevěných koníků. Výčet můžeme zdárně uzavřít zcela novým bločkem pro zápis skóre, který navíc obsahuje kolonku pro bodování koní.

Ačkoliv Sedláci z blat lákají na líbivé tvary dřevěných figurek koníků, srdce vylepšení, která do hry přináší, leží zcela jinde. Největší změny jsou dvě: na závěr kola musíte nejen zasytit celou svoji farmářskou rodinu, ale také vytopit dům, aby vaši svěřenci neonemocněli. Druhým, možná ještě větším zásahem do strategie, jsou nové speciální akce, k jejichž aktivaci nepotřebujete žeton člena rodiny! Většina ostatních novinek se pak váže na tyto zmíněná vylepšení.

Rozdíl poznáte už při přípravě hry. Na začátku si totiž každý z hráčů vylosuje jednu startovní kartu, která znázorňuje výchozí vzhled jeho pozemku. Na své farmě kromě polí a dřevěného domečku naleznete také lesy a močály, které obsazují místo pro pole a pastviny. Z nich můžete využitím akcí získat palivo nebo dřevo. Podle rozestavení si kartičky se symboly lesa nebo bažiny rozložíte na svůj plánek farmy, vždy se jedná o pět lesů a tři močály, ovšem jinak rozestavené.

V další přípravě musíte pod stávající velké vybavení ze základní Agricoly umístit nové karty velkých vybavení, která budou však přístupné až po zakoupení původních kartiček a na začátku si je tedy pořídit nemůžete. Výjimku tvoří dvě přídavná políčka, která rozšiřují počet výchozích velkých vybavení na dvanáct. Na dosah všem umístíte kartičky speciálních akcí vybrané v závislosti na počtu hráčů (jedná se o dvě až čtyři kartičky).

Do hry si také můžete libovolně zařadit kartičky malého vybavení opět klasicky ve dvou verzích – pro základní (E) a pokročilou (F) hru. Většina z nich je zaměřena na nové podmínky, které přináší rozšíření, tedy na koně, rašeliniště a lesy. Nových karet je celkem 118. Při rozdávání je pravidla doporučují namíchat s malými vybaveními ze základní verze.

Samotná hra se odlišuje v možnosti využití speciálních akcí. K jejich provádění využijete vyložené kartičky, které obsahují vždy více než jednu možnost, z nichž musíte volit. Jedna kartička speciálních akcí může být zahrána v rámci jednoho kola dokonce dvěma různými hráči, druhý však za její využití musí zaplatit dvě jidla. Nejdůležitější však je, že k jejímu využití nepotřebujete žeton farmáře/farmářky a jedná se tak vlastně o jednu bonusovou akci navíc v rámci kola.

Kromě kácení stromů (= dřevo) a mýcení lesa (= pole) můžete ještě využít možnosti Černý trh a Podloudnictví, díky kterým se můžete za menší poplatek pořídit některé z dostupných malých či velkých vybavení.

Možná si říkáte, že pak se budou na začátku každého kola prát hráči pouze o kartičky speciálních akcí, ale není to pravda. Tím, že si tuto kartičku vezmete, totiž zároveň riskujete, že vám některý z hráčů po vás zabere vaši jinou plánovanou akci.

V období sklizně na vás čeká úkol vytopit vaše obydlí za pomoci paliva (získáte jej vytěžením rašeliniště). Platí, že čím kvalitnější máte dům (jílový, kamenný) tím méně vás vytápění stojí. Pokud nemáte palivo, můžete jej nahradit dřevem.

Na závěr jsme si nechali koně. Ty si můžete pořídit za pomoci akce Koňský handlíř ze speciální karty. Prostřednictvím handlíře získáte koně výměnou za jedno jídlo. Výhoda koní je, že při závěrečném bodování neexistuje horní hranice bodového zisku (za každého koně získáte jeden bodík).

A jak se to vlastně celé hraje v kombinaci se základní verzí Agricoly? Hra je dynamičtější a člověk na první pohled stihne víc činností za kolo. Opačným důsledkem je mírné prodloužení hrací doby, ale vzhledem k poměrně vysoké hrací době samotné hry se nejedná o žádnou zásadní časovou zátěž navíc.

Samotní koníci pouze rozšiřují možnosti bodového zisku a leží trochu stranou všech ostatních vylepšení, ovšem jejich kouzlo je v neomezeném bodovacím počtu a mohou být tím důležitým jazýčkem na váhách v závěrečném bodování, proto se vyplatí je chovat a kupovat kdykoliv to je možné.

Zbylé novinky jsou dohromady důmyslně propojené, protože rašelinu vytěžíte jen pomocí speciální akční kartičky, jejich odstraněním získáte palivo, které následně použijete k vytopení svého zmrzlého obydlí.

Rozšíření rozhodně není určené nováčkům ve světě Agricoly, ovšem staří a zkušení farmáři s ním budou určitě spokojení. Samotné učení nových pravidel zabere pouze čas potřebný k jednomu přečtení šesti řídce popsaných a názorných pravidel.

Pravidla nezapomínají ani na sólovou hru, která má také lehce upravená pravidla. Navíc je obohacena o tři cíle – dosáhnout 65, 70 a 72 bodů.

Samotná pravidla doporučují, abyste karty vylepšení míchali s původní verzí, čímž získáte ještě mnohem větší překvapivost a variabilitu možností. Karty jsou odlišené svojí rubovou stranou, takže po ukončení partie nebudete mít problém komponenty znovu rychle roztřídit do příslušných krabic.

Ve hře všechno je pěkně precizně vyrovnané a k vítězství může vést spousta strategií, například již není tak důležité rozšiřování domu a rodiny. Celkově se bodové zisky na konci hry trochu navýšily, ale to určitě všichni hráči ocení. Připadalo nám, že v průběhu hry je k dispozici možná až příliš jídla a nakrmení rodiny tak přestává být problémem, k čemuž ve třech hráčích přispívá ještě zisk dvou jídel ze speciální akce Trh práce místo jednoho. Přebytečné jídlo však lze využít pro druhou aktivaci karet speciálních akcí v jednom kole.

Problémem může být fakt, že se výrazně navýšil čas k přípravě hry. Každý z hráčů si musí připravit svoji farmu podle vytažené karty, ale především se jedná o karty velkých vylepšení, které musíte skrýt pod vylepšení z původní hry, což je časově náročné.

Jediným černým puntíkem, který kazí celkový velmi dobrý dojem ze Sedláků z blat, je jejich doporučená maloobchodní cena: 825 korun. To nám připadá v porovnání s 930 za celou původní Agricolu trochu přemrštěné, a může mnoho zájemců odradit.

Zpracování je ovšem stejně jako u původní hry luxusní a zábava, kterou za svoje peníze dostanete je opravdu velká, proto můžeme i přesto všem fanouškům Agricoly tuto investici směle doporučit. Získáte nepřeberné množství nových karet vylepšení, krásné dřevěné koníky a k tomu ještě dva nové herní principy, které přináší do hry mnoho nových zážitků.

Pokud hledáte nějaké další rozšíření, koukněte na tento článek, kde se věnujeme rozšířením Agricoly zdarma.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUwe Rosenberg
IlustraceKlemens Franz
VydavatelLookout Games, 999 Games, Hobby Japan, HomoLudicus, Korea Boardgames Co., Ltd., Lacerta, MINDOK, Stratelibri, Swan Panasia Co., Ltd., Ystari Games, Z-Man Games
Rok vydání2009
Počet hráčů1 - 5
Herní doba200
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(36 voters)
KategorieEconomic, Expansion for Base-game, Farming
MechanismyWorker Placement
RozšířeníAgricola: Biogas Plant Promo Card, Improved Farming & Disasters (fan expansion for Agricola), Agricola
RodinaGame: Agricola, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyAgricola: Bosques y Cenagales, Agricola: Contadini della brughiera, Agricola: De Veenboeren, Agricola: Die Moorbauern, Agricola: Les Fermiers de la Lande, Agricola: Sedláci z blat, Agricola: Torfowisko, アグリコラ:泥沼からの出発, 農家樂:沼澤農夫擴充, 아그리콜라: 새로운 도전

Více o hře.

Recenze: Agricola Sedláci z blat – koně útočí!
Klady:

+ výborné nové principy
+ počet místností a obyvatel už neurčuje vítěze
+ koně
+ obrovské množství nových karet
+ vyšší bodové zisky
+ dynamičtější hra
+ napínavější hra
Zápory:

- cena
- vyšší čas k přípravě hry i samotné partii
- příliš jídla k dispozici
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Decipher – každý znak je šifra