Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Octopus Party – chápavá chapadla

octopus-party-01

Chobotnice jsou mistry v ukrývání před predátory, kteří brázdí obrovské mořské hloubky. Čekají na každý pohyb, nasazují všechny své smysly, ale chobotnice jsou schované a není vůbec jednoduché je na rozlehlém dně nalézt.

Vžijme se nyní do role téhle příšery se spoustou chapadel, když se snaží s jejich pomocí přikrýt. Umožní nám to desková hra Octopus Party, kterou si pro všechny hravé děti připravila společnost Trefl a jmenovitě autorka Aneta Wróblewska. Ilustrace zpracoval Marcin Poludniak a hra vychází kompletně v češtině v roce 2019.

Na víku vidíme veselou chobotnici a jedná se o poměrně větší čtvercovou krabici. Její rozměry jsou naprosto pochopitelné, protože uvnitř se nachází sada barevných kelímků, každý představuje jedno podmořské stvoření. Ty si rozeberou hráči a to tak, aby každý měl kompletní sadu barev. K tomu jednotliví účastníci dostanou každý také trojici chapadel, které si nasadí na prsty své ruky, kterou budou chtít hrát. Pak už zbývá pouze zamíchat balíček karet a souboj v chápání může začít.

octopus-party-05

Na začátku každého kola je třeba odhalit jednu kartu zadání tak, aby na ni všichni dobře viděli. V tu chvíli se totiž mohou začít snažit poskládat své kelímky tak, jak je předepsáno na kartě. Při tom karty se liší, jednou se koukají na kelímky ze strany, jindy z nadhledu. Orientaci vždy jasně naznačuje oranžové kolečko, které je patřičně otočené.

Všichni účastníci se tedy snaží současně o vytvoření předepsaného vzoru a to až do chvíle, kdy jeden zahlásí úspěch. Kolo ale ještě není u konce, protože je třeba zkontrolovat, jestli je jeho snažení v pořádku a odpovídá zadání. Pokud ano, může si vzít kartu a položit ji před sebe jako bod. V opačném případě kolo pokračuje, dokud některý z hráčů neuspěje. Souboje pak následují jeden za druhým až do momentu, kdy dojdou karty. Poté je vyhlášen za vítěze ten, kdo jich má nejvíc.

Octopus Party je bláznivá hra s chapadly. V každém kole jde o rychlost a šikovnost a jejich skloubení. Celé to snažení hráčů se odehrává tak trochu bláznivě s chapadly, které jsou prodloužením hráčových prstů.

octopus-party-03

Pokud jste jedli někdy sushi, je vám jasné, jak těžké je manipulovat s tyčinkami a ne vlastními prsty. Za chvilku vám to ale přejde do krve. Stejné je to i tady, ale přesto je samozřejmě při stavbě mnohem víc chyb a pádů, než pokud by probíhala jednoduše rukama. A právě tyto momenty jsou hlavním lákadlem, na které hra cílí.

A není pochyb o tom, že je to zábava. Marnou snahu umocňuje ještě tvar kelímků, protože jejich kruhové základny dělají manipulaci opravdu obtížnou. Ale nakonec dříve nebo později se to někomu povede. Pokud si hráči chtějí hru zkrátit, mohou si z 22 karet vybrat jen náhodou sadu.

octopus-party-07

Bohužel právě tento zmíněný počet je asi největším problémem. Variabilita ve hře prakticky neexistuje, každou partii budete skládat stejné úkoly. A ty se prostě dřív nebo později omrzí, ať už je samotná zábava z neschopnosti (vlastní i ostatních) sebelepší.

Herní doba pochopitelně závisí na šikovnosti všech účastníků. Čím déle jim budou trvat jednotlivé úkoly, tím víc se může partie protáhnout. Není ale příliš reálné, že by doba přesáhla třicet minut. Při tom je ale pro zážitek jedno, kolik hráčů se souboje zúčastní.

octopus-party-11

Zpracování je pěkné a všechno to začíná logicky u chapadel. Ta sedí na prsty různých velikostí, drží tam a hráči se mohou soustředit na to hlavní – manipulaci s kelímky. I ty jsou docela pevné a když už to někdo umí, poslouchají.

Octopus Party je legrační hra, protože v ní nebudete hrát rukama. Místo toho musíte použít gumová chapadla, která jsou na špičce zahnutá. To současně umožňuje, ale také ztěžuje celkovou manipulaci. Octopus Party je zdrojem smíchu a to je dobře.

Recenze: Octopus Party – chápavá chapadla
Octopus Party baví děti a rodiče jsou rádi, že si hrají s nimi a ne na tabletu. Takže pokud si tuhle hru pořídíte, všichni budou spokojení. Bohužel po několika partiích se vám zadání ohrají. Buď tedy krabici odložíte na čas stranou nebo si vymyslíte svoje. Hra je to opravdu legrační, velmi jednoduchá a nepředvídatelná. Octopus Party prověří vaši šikovnost, ale ani ta nemusí stačit.
Klady:

+ vtipná zábava
+ záleží na šikovnosti
+ kvalitní zpracování
+ děti opravdu baví
Zápory:

- počet karet zadání
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ostrov koček – vrnící země