Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Panství hrůzy Děsivé výpravy

Někdy přijde hrůza za vámi domů. Přinese strach mezi lidi vašeho domovského města, začne vás mrazit v zátylku a tušíte, že vás něco pozoruje. Každý pohyb záclony, každé plápolání listu ve větru může být způsobené hrůzou. A teď si představte, že vás někdo vytrhne z vámi dobře známého prostředí a dostanete se do hrůzostrašných míst daleko od domova. Hranice mezi realitami se začíná stírat a teror protéká do našeho světa.

Je tedy opět na hráčích, aby se pokusili vše zažehnat v rozšíření Děsivé výpravy, která je určená pro výbornou deskovou hru Panství hrůzy. Pod novým boxem je podepsaná skupinka autorů Kara Centell-Dunk, Jim Cartwright, Alex Schlee a Yu-Chi Wang. Hru samozřejmě nemůže vydávat nikdo jiný než Fantasy Flight Games a o českou verzi se postarala firma ADC Blackfire.

Na víku pěkně rozměrné krabice vidíme vlak v Nové Anglii a uvnitř čeká řada nových mapových destiček, které svoje prostředí poskytnou hrozivým výjevům hororové partie. Jejich hlavními aktéry budou nestvůry, které zde mají své žetony i figurky. Aby situace byla vyrovnaná, na hráče čeká i čtveřice vyšetřovatelů, jejich figurky a karty se statistikami. Vše doplňuje hromada karet, ať už to jsou předměty, kouzla, stavy, kartičky zranění či stavů. Novinkou je balíček agend. Doplnit už zbývá jen sada žetonů, které představují dvě další novinky tohoto rozšíření – trhliny a vodu.

Panství hrůzy bylo jednou z první her, která vložila velkou důvěru a důraz v mobilní aplikaci. Ta vede zlo proti týmu hráčů a vytváří tak unikátní kooperativní horrorový zážitek. Hráči si vyberou scénář, hrdinu a připraví vše podle pokynů na displeji. Hráči pak mají vždy společnou fázi, ve které se mohou pohybovat po mapě z kartonových desek, prozkoumávat a objevovat. Každé otevření dveří ale znamená interakci s aplikací. V rámci bojů pak mohou alespoň použít kostky, jejichž výsledek ale stále je třeba sdělit telefonu. Jakmile všichni provedou povolené akce, je čas na fázi mýtu, kde se začnou objevovat nepřátelé, útočí a dějí se další nečekané věci. Všechny jsou řešené s pomocí testů a kostek. Na začátku scénáře ale není jasné, co hráči mají udělat a teprve postupně to objevují. To je významný klad, který přichází právě jako důsledek zařazení aplikace. A teprve, když jeho smysl objeví a splní všechny požadavky, mohou slavit vítězství nad zlem.

Ačkoliv využití mobilního telefonu nebo tabletu ve světě stolních her je velmi ožehavým tématem, u kterého se najde řada zastánců i odpůrců, Panství hrůzy je výkladní skříní toho, jak by to mělo vypadat. I ti nejzatvrzelejší odpůrci musí uznat, že ani to vyrušování z atmosféry tu není tak problematické.

O to větší očekávání provází rozšíření s nadějným názvem Děsivé výpravy. To přináší trojici nových scénářů, které z hráčů udělají tentokrát opravdové vyšetřovatele. Vše se posouvá trochu od bojů směrem k rébusům a hledání podezřelých. Navíc každý ze scénářů je dostatečně odlišný a má něco nového a zajímavého, co hráčům může nabídnout.

Naprosto děsivým přírůstkem do hry jsou trhliny. Pokud by se totiž některý z vyšetřovatelů pokusil v takovém místě provést libovolnou akci kromě pohybu, stane se ztraceným v čase a prostoru. To znamená, že nemůže pomáhat svým spoluhráčům, ačkoliv jejich počínání může sledovat a radovat se z případného vítězství.

Některá místa nově obsahují vodu, která je druhým přidaným elementem. Ta je problémem především v situacích, kdy někam spěcháte. Postava, která dojde na dílek s vodou, totiž ztrácí veškeré své zbývající body pohybu.

Ne všichni vaši spoluhráči ale nutně musí být přátelé. Alespoň, pokud do toho mohou promluvit karty agendy v rámci jednoho z dostupných scénářů. Hráči budou mít od získání karty svoje vlastní skryté motivy, které do hry přináší záludné zvraty. Ne každému to ale musí sedět do kooperativní hry, ačkoliv v případě tohoto scénáře se to opravdu hodí. Ve scénářích jsou i další překvapení, ale nechceme vám překazit zážitek.

A tak jediným steskem hráčů bude nakonec cena a její poměr ke trojici příběhů, které najdou uvnitř krabice. Je jasné, že se platí také za kvalitu zpracování, miniatury a nové desky map, ale i tak se musíte smířit, že scénáře při opakovaném hraní už nejsou tak překvapivé. I tak jsou stále zábavné, jak hra (rozumějte aplikace) nabízí jiné situace a nikdy si nemůžete být jisti výsledkem.

Děsivé výpravy nás potěšily. Tři scénáře, každý zajímavý a rozhodně nijak lehký. Novinky nijak neprotahují zážitek ani nekomplikují pravidla. Navíc vás přivedou do opravdu unikátních míst, takže si vyšetřování budete dlouho pamatovat. Panství hrůzy: Děsivé výpravy je moc fajn rozšíření.

Recenze: Panství hrůzy Děsivé výpravy
Klady:
+ nové prvky terénu
+ zajímavé scénáře
+ noví hrdinové a neotřelé prostředí
+ nestvůry
Zápory:
= jen tři scénáře (vzhledem k ceně)
3.7
Prozkoumávejte dál
Recenze: Povídačky KIDS aneb otázky na karabině