Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Parkoviště – rovně to nestačí

parkoviste-15

Parkování. Činnost, která je pro mnoho mužů samozřejmá. Je to ale současně také aktivita, které se mnoho žen bojí. Ideální situace jsou šikmá stání v jednosměrném provozu, ale takové řešení není možné zvolit vždy. A tak třeba u nákupního centra narazíte na auta zaparkovaná přes dvě místa nebo vedle vás zastaví někdo tak, že nemůžete do svého auta vůbec nastoupit.

Obecně vzato by tedy řada lidí zasloužila nějaké parkovací lekce. Ty ale nehledejte v logické hře Parkoviště, kterou si pro nás připravil autor skvělých her pro jednoho, Raf Peeters. Z jeho dílny tentokrát opět pod logem firmy Smart Games vyšla nová menší hra, ale to nic nemění na faktu, že ji do své nabídky zařadil také český distributor – firma MindOK.

Na víku vidíme zaparkovaná plastová autíčka před plastovými mrakodrapy. Uvnitř ale najdeme pouze tu první zmíněnou část a to v podobě základní plastové krabičky. Pod ní leží ještě list pravidel a také brožura zadání. Celkem je uvnitř šedesát zadání rozdělených do čtyř obtížností.

parkoviste-09

Ale zpět k tomu plastovému boxu, který funguje i samostatně. To hráčům ulehčuje její přenášení a mohou si hlavolamy vzít s sebou i na cesty. Tato krabička má průhledné víko a pod ní je šest destiček různých tvarů. Právě na nich jsou upevněná auta různých barev. Jsou tu pickupy, sportovní vozy i moderní SUV.

Před každým pokusem o řešení si samozřejmě musí opět hráč zvolit obtížnost. Do začátku je dobré zkusit tu nejjednodušší zelenou, aby se řešitel sžil s pravidly úkolů. Současně ale platí, že parkoviště mohou hrát už menší dětí (podobně jako Tučňáky na ledu). V rámci obtížnosti si vybere hráč jednu z patnácti úloh a podle obrázku rozloží vyobrazená autíčka na herní plochu.

Postupem času těchto informací v zadání ubývá. Obvykle se ale hráči sice dozví barvu autíček, ale nedozví se rozmístění destiček. A vzhledem k tomu, že modrých a žlutých vozů je v krabici více, tak i první zadání nemusí být vyřešeno okamžitě. Autíčka sice hráči vidí rozmístěná všechna, ale neznají obrysy dílků. V pozdějších fázích bude pozice prozrazena pouze pro některá autíčka a někdy bude hráčům dokonce zatajena barva – autíčko bude šedé.

parkoviste-01

Úkolem řešitele samozřejmě je umístit všechny destičky na místa tak, aby barvy aut byly podle zadání a při tom se do omezeného prostoru čtyři krát čtyři čtverečky vešel i zbytek destiček. Jenže to není všechno, protože autíčka musí být všechna orientovaná stejným směrem. Jedná se ale o parkoviště, takže mezi třetí řada musí zůstat volná, aby tudy mohli projíždět ostatní zákazníci, které nevidíme. Pouze pokud jsou auta rozložená v souladu s těmito pravidly, může hráč slavit vítězství. Jedno ze šedesáti.

Parkoviště je dalším vynikajícím hlavolamem. V hlavní roli jsou tentokrát autíčka, ale hráči s nimi nebudou vůbec jezdit. Stačí je pouze pokládat na správná místa. Jenže se jedná o parkování se vším všudy.

Tentokrát si auto na hráče připravil více pravidel. Obvykle to je poskládej vše nebo přesuň tam, ale je vidět, že s přibývajícími boxy autor musí vymýšlet důmyslnější triky na hráče. Naštěstí to není nic nelogického a hráči rychle přijdou těm několika výjimkám na kloub.

parkoviste-05

Obtížnosti jsou vymyšlené dobře a postupně se opravdu vše výrazně zesložiťuje. To proto, že autor nedává hráčům vůbec žádnou informaci navíc. A tak dokonce často dostanou jen několik políček s auty, ale nemají dokonce ani možnost je zasadit do celkového pohledu. Jsou to pouze bezejmenná čtyři černá políčka, které mohou být kdekoliv v rámci celého plánu.

Je zajímavé, kolik různých úkolů jde vymyslet s několika destičkami. Ty mají sice stejný tvar, ale jsou na nich vozy jinde a v jiných barvách. Při tom všem hra stále vypadá velmi pěkně, autíčka jsou k dílkům připevněná dobře. Díky tomu nemusí mít rodiče obavu, že by jejich potomci některou z komponent zničily nebo spolkly. Přesto je dobré dělat dětem při jejich řešení společnost, pomáhat nebo jim alespoň chystat nové úkoly. Hledání řešení je tentokrát záležitostí nejen zkoušení variant, ale i logiky. Některé dílky prostě k sobě přiložit nejde. Zamezují to tvary.

parkoviste-14

Parkoviště je logickou hrou pro jednoho. A důmyslnost jejích zadání se postupně zvyšuje.  A díky tomu mají hráči pocit, že je to neustále opravdová výzva. A těch šedesát úkolů je zásoba na hodně dlouho. Parkoviště je vynikající hlavolam pro jednoho.

Recenze: Parkoviště – rovně to nestačí
Parkoviště je hlavolamem, ve kterém se hráči snaží zaparkovat sedm vozů tak, jim dovolí řidiči. Každý dílek má totiž svůj pevně daný tvar. Zadání zpočátku dávají dostatek informací, ale později začnou být hodně volná a nedávají hráčům příliš informací. Přesto je možné leccos vydedukovat. Zadání je dostatek a fungují skvěle. Parkoviště je další vynikající krabičkou, která sérii jméno rozhodně nepokazí.
Klady:

+ výborné úrovně zadání
+ pořádně těžké
+ dostatek zadání
+ už od šesti let
Zápory:

- trochu víc omezujících pravidel (drobnost)
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Pix Box – vzory na obzoru