Recenze: Párty Alias Junior – na párty vám nemusí být osmnáct!

party-alias-junior-20

Na světě je mnoho princezen. Některé jsou veselé, jiné hloupé a mnoho jich je rozmazlených. Většinou se to navzájem nevylučuje. Ale je tu jen jedna princezna, která je opravdu a od srdce smutná. A všem, kdo mají v sobě alespoň trochu té hrdinské nátury je jasné, že tato spanilá dívka potřebuje zachránit. Možná je pod závojem prokletí, nebo ji uhranula nespokojená čarodějnice.

Společně se tedy vydáme na výpravu, která se jmenuje Párty Alias Junior a na jejímž konci čeká právě odpověď na tuto otázku a také vysvobození princezny z chmurných myšlenek. A třeba i její ruka a půl království k tomu, pokud si to bude smělý zachránce žádat. Bude k tomu potřebovat svolení pana krále, kterým je vydavatelská společnost Albi publikující tuto hru na základě mechanismů společnosti Tactic z Finska.

Tato nová krabička, které vládne na víku pohádkový motiv, je celá laděná do žluto-oranžové barvy. Hra je plná skřítků, zvířat a všechny spojuje jedna vlastnost. Mají velké oči. Tedy alespoň ty hlavní postavičky, které budou hráče zajímat a objeví je na políčkách plánu. Ten, jak už to tak bývá, je tím prvním, co po zvednutí víka objevíme. Přeložený na čtyři části, zobrazuje stezku, která se pod dohledem Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého táhne od startu až nahoru na kopec k hradu. Plán je ale oboustranný, a zatímco ta veselejší strana je zalitá sluníčkem, dočkáme se i noční verze.

party-alias-junior-04

Jaký je mezi nimi rozdíl  si povíme později. Mezitím se musíme poprat s dalšími součástkami. Tou první v pořadí je losovací zařízení. A i to má stylově dvě strany, noční a denní a vždy šest výsečí se zvířátky, která se shodují s těmi na políčcích plánu. A podobně jako velká Párty Alias, ani tato Junior verze se nemůže obejít bez pomoci pořádného balíčku karet. Jsou jich rovné dvě stovky a každá má na sobě nakreslený jeden předmět. Dole je tedy a v levém horním rohu možnosti, jak se s daným úkolem vypořádat. V krabici nechybí ani plastové figurky a časomíra.

Na začátku partie se hráči rozdělí do dvou týmů a každý z nich si vybere barevnou figurku a postaví ji na startovní políčko plánu. Ale hráči si ještě předtím musí vybrat také délku partie a právě ta závisí na otočení samotného plánu – denní hra je delší než ta se svítícím měsíčkem. Vedle něj pak už stačí položit pouze zamíchané balíčky karet, losovací zařízení a samozřejmě nemohou chybět ani přesýpací hodiny.

Týmy se střídají na tahu. V každém kole bude mít tým jednoho svého zástupce, který bude předvádět a snažit se, aby jeho ostatní spoluhráči uhodli pojem, který se mu zjevil jako obrázek na kartě. Možná je při tom rozesměje a to pomůže i s rozveselením smutné princezny. Ale o tom hra není zase tolik, jak o kreslení, mluvení a pantomimě.

party-alias-junior-01

Právě tyto tři prvky, které jsme viděli už i v Párty Alias a mnoha dalších hrách, tvoří základ zábavy i hratelnosti Junior verze. Každým druhém úkolu bude hráče provázet nějaké zvířátko, které jim propůjčí magickou dovednost, například pohybu.

Za správné uhodnutí pojmu se figurka může posunout. K tomu ale bude potřeba točítko, jehož šipka po zastavení ukáže na políčko, kam se může figurka týmu posunout. Jedná se o místečko se stejným obrázkem, které má figurka týmu nejblíž na své cestě k hradu. Její obrázek současně určuje, jaké téma čeká na tým v dalším kole. Stačí zase otočit kartu a napovídat. Partie končí ve chvíli, kdy jedna z figurek dorazí do cíle.

Párty Alias Junior je snahou přiblížit svět vyprávění, kreslení a pantomimy dětem. Jde na to pohádkovou cestou, která se zdá být tou pravou. A tomu odpovídají i obrázky na kartách, kde najdeme Hloupého Honzu, Kašpárka, žábu a panenku. Ovšem pak tu jsou třeba počítač nebo sekačka na trávu, které do celkového dojmu hry dost nezapadají. To je škoda.

party-alias-junior-09

Když v jednom tahu popisujete Krakonoše či Trautenberka, a pak najednou soupeři hádáte hasičské auto, dveře nebo hodinky, tak to rozhodně nepotěší. Těžko říct, jestli autorům karet došly nápady, licence, nebo se prostě jen chtěli zavděčit všem. Určitě to ale nebylo dobré rozhodnutí.

Dvě stovky karet a tedy i témat k vyprávění je solidní zásoba. V jedné partii zvládnou hráči využít takových patnáct až dvacet karet. Ale je jasné, že po delší době se začnou obrázky opakovat a s tím hrozí i nebezpečí, že pravidelní hráči budou mít s hádáním výhodu, protože se s tématem už setkali.

Na hře nás těší, že nepoužívá klasickou kostku. Ruletka se šipkou je mnohem zajímavější volbou. Při tom funguje stejně, ale dělá hru opravdu přístupnou a mohou ji tak hrát i předškolní děti. U těch sice budete asi potřebovat nějakou základní úpravu pravidel (například při vyprávění), ale nakonec se všichni dobře pobaví a to je pro rodinu ta zásadní odpověď.

party-alias-junior-15

 

Hráči se ale nemusí rozdělovat na týmy. Místo toho mohou hrát samostatně. V takovém případě se posunuje kupředu nejen ten, kdo úspěšně vyprávěl, ale i ten, kdo dobře hádal. Oba si mohou zatočit a podle šipky se posunout kupředu. S více figurkami na plánu je sice spojené delší čekání na tah, ale to zkrátí sledování ostatních. Je dobře, že autoři mysleli také na herní dobu. Proto dvě strany plánu znamenají úplně rozdílný čas potřebný k dokončení.

Bohužel pravidla, ačkoliv nám kouzelník Čáryťuk tvrdí opak, jsou ve své snaze o pohádkovost vše, jen ne přehledná a jasná. S naší znalostní podobných her nebyl problém se Párty Alias Junior naučit, ale pokud bychom text dali dětem, mohly by nad některými prvky průběhu hry váhat. Například není jasné, že herní typy ducha Pomocníčka jsou pouze varianty ke hře (například dvě otočení přesýpacích hodin). Ale hlavně pravidlům není tak dobře rozumět.

Párty Alias Junior je hra, která se snaží zalíbit dětem. Budou dělat všechno, co je baví – představovat postavy, kreslit i povídat. To všechno ale při dodržení několik základních pravidel, jako je mlčení nebo neříkání slov se stejným slovním základem. Sice ta krabice není úplně dokonalá, ale zábavu si s Párty Alias Junior tak i tak užijete.

Recenze: Párty Alias Junior – na párty vám nemusí být osmnáct!
Párty Alias Junior je dětskou zábavou, která je přístupná i pro předškolní děti. Postaví je před plán a záchranu smutné princezny. Musí ale nejdřív dorazit do hradu za pomoci vyprávění, předvádění a kreslení, které musí ostatní v týmu hádat. Klasická party zábava je pro děti upravena tématem, které ale zbytečně narušují některé obrázky na kartách. Drobné nedostatky hře ale nepodrazí nohy úplně. Zábava i tak při partii Párty Alias Junior přetrvá.
Klady:

+ pohádkové téma
+ od čtyř let
+ dvě varianty délky (oboustranný plán)
+ losování místo kostky
+ smích a zábava pro děti
Zápory:

- nejasná pravidla
- karty nakonec nemusí stačit
- tematická nesourodost
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Micro Robots – malí, ale šikovní