Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Peg Brite – světýlko i stavebnice

peg-brite-12

Lampičky jsou vítaní společníci v každém dětském pokoji. Snad žádné vyrůstající škvrně nemá úplně v oblibě absolutní tmu ve svém pokoji a preferují alespoň náznak světla, které zažene představy strašidel ve skříni nebo pod postelí. Většina takových světýlek je ale zcela nenápaditých a pouze slepě následují módní vlny.

Novinka ale kromě světla poskytne prckům také šanci k tvoření a realizaci. Jmenuje se Peg Brite a jejím výrobcem je oblíbená společnost na chytré hračky, Quercetti. Novinka patří do řady STEAM, což je zkratka ze slov Science, Technology, Engineering, Art, Math. Do českého prostředí pak hračku přináší firma Pygmalino.

Už odklápěcí víko krabice odhalí tajemství, které leží uvnitř. Je to mohutná plastová tabulka, ve které se ukrývá světelný zdroj. Na zadní straně najdete přihrádku na trojici tužkových baterií.

peg-brite-04

Jakmile jsou baterie vložené, mohou děti do ruky vzít všechny pytlíky s průhlednými, barevnými puntíky. Do budoucnosti je pro jejich skladování připravený plastový košíček rozdělený na dvojici přihrádek. Dohromady dostanou tvůrci 122 zmiňovaných tyčinek. Destička pak má 192 otvorů v šestnácti sloupcích a dvanácti řadách.

Z puntíků je pak už jednoduché vytvořit nějaké obrázky. Děti se mohou nechat unášet vlastní fantazií nebo se nechat inspirovat návody v příručce. Tam jsou zábavné obrázky jako třeba želva, auto, stromeček nebo delfín.

Až začnou děti obrázky skládat, zjistí, že ačkoliv celkový počet součástek vypadá dostatečný, kusů od jednotlivých barev je docela málo. Většinou je tedy při „kreslení“ třeba dělat nějaké kompromisy, protože jich je málokdy dostatek při opravdovém stavění dle fantazie. Kromě obrázků zde samozřejmě mohou i psát písmenka nebo čísla.

peg-brite-02

Když je obrázek hotový, stačí už jen přepnout vypínač na zadní straně krabičky a všechno se rozzáří. Jednotlivé puntíky fungují jako světlovody skrz neprůhlednou desku, pod níž září nějaký světelný zdroj. Ať už pak je na destičce sestavený obraz čehokoliv, vždy může výtečně sloužit jako již zmiňované noční světélko. Září totiž tak akorát. Je tedy škoda snad jen absence nějakého závěsného otvoru nebo stojánku.

Zpracování je kvalitní. S puntíky se manipuluje skvěle, destička je masivní a vhodná opravdu už pro kreslíře od tří let. Trochu překvapí, že ani na boxu, ani na v doprovodné brožuře nenajdeme češtinu. Vkládání baterií se taky úplně nepovedlo a jejich přišroubování chce trochu šikovnosti. Jinak mají totiž dvířka tendenci se otevírat. Jakmile je ale zašroubujete, už nic v hraní nebrání.

peg-brite-09

Krabice je sice doporučovaná od tří do osmi let, ale jako zábava uspěje i u starších. Zvlášť s nástupem pixelové grafiky je tato stavebnice skvělým dárkem i starším, kteří ji využijí například jako dekoraci.

Peg Brite zaplňuje nenápadný volný prostor, když kombinuje stavebnici a zářící lampičku. Děti si tedy mohou jako svého průvodce sny zvolit, co se jim zamane. Stačí prostě jen poskládat obrázek. Samozřejmě destička nemá příliš velkou rozlišovací schopnost, ale pro základní tvary a obrazce je to naprosto dostačující. Peg Brite se nám jako zářící světýlko moc líbí.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Famous 500 – závodní hra s devíti kartami