Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dice´s Zoo – zvířátka a kostky

Dice´s Zoo  - balení

Je to tu. Poslední noc našeho hlídače Patrika, který nám tak přirostl k srdci. Tajně jsme pro něj naplánovali oslavu. Ale nebylo to jednoduché. V jednu dobu se všechna zvířata začala hádat a vypadalo to, že se vůbec nedohodneme na konečné podobě. Až žížala přišla se skvělým nápadem, jak nás rozsoudit: najdou si hráče, kteří budou zastupovat jednotlivé druhy a oni jim s tím pomohou.

Ani o tom nevíte a v obchodě si zvířátka vybrala právě vás. Tedy konkrétně tak, že vám do ruky podstrčila krabičku s názvem Dice´s Zoo. Jejím autorem je Kuraki Mura a hru vydala čínská společnost Homosapiens Lab. Představili ji už v roce 2012, ale byla i součástí výstavy Spiel 2014 v Essenu, odkud jsme si ji přivezli my.

Na první pohled všem hráčům krabička přichystá překvapení. Zatímco na víku se na hráče smějí zvířátka a titulní název, zezadu najde pouze čínské znaky, kterým příliš lidí nerozumí. O to větší zklamání nastane, když ani uvnitř krabičky nenajdete žádná pravidla psaná latinkou. Naštěstí lidé jsou solidární a na serveru BoardGameGeek lze najít anglický překlad. Díky tomu se naučíte Dice´s Zoo hrát.

Dice´s Zoo  - rozehraná hra

Na dně krabičky na vás netrpělivě čekají kostky. Ty jsou v podstatě jedinou komponentou, která se uvnitř nachází. Je jich celkem padesát a na nich leží už jen sáček. Každá kostka na sobě má šest obrázků představujících některá zvířata, ale také symboly pasti a dvojnásobku. Celkem osm symbolů je rozděleno po kostkách.

Do sáčku hráči nasypou na začátku partie všechny kostky. Každý z účastníků hry si nyní vytáhne rovný tucet kostek, hodí s nimi a rozloží jejich výsledek před sebe. Poté už všechno to hašteření mezi zvířátky může vypuknout.

Hráč slouží jako prostředník a ve svém tahu může vždy vyslat některá zvířátka podle obrázků na kostkách do středu stolu, aby obhajovala svoji vizi oslavy. Vždy lze ale poslat pouze silnější skupinku stejných zvířat nebo zvířata silnějšího typu (žebříček začíná u žížaly, pokračuje přes lišku a končí u slona). Jejich počet musí ale odpovídat předchozímu druhu. Občas ve středu stolu nejsou zvířátka žádná a v takové situaci si hráč může vybrat jeden druh a ten vyslat (v libovolném počtu).

Dice´s Zoo  - rozehraná hra

Každý se ale může rozhodnout, že nechce do boje ve středu stolu zasahovat. Místo toho si může vzít do ruky libovolnou sestavu vlastních nepoužitých kostek a znovu s nimi hodit. Tento výsledek si hráč zatím musí ponechat, protože tím jeho tah končí a jeho soupeři dostanou šanci.

Všichni soupeři se snaží zbavit kostek. Této šanci se přibližují s každou skupinkou zvířat, kterou pošlou do středu stolu. Ta se totiž ke svým majitelům už nevrací, ale místo toho po přebití jiným hráčem zamíří do společné zásoby. Každý použitý druh ale ve chvíli svého vyslání do středu stolu také aktivuje svoji speciální schopnost. Ta umožňuje hráčům, aby si navzájem darovali, měnili a přehazovali kostky.

Ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří odehrát poslední kostku a žádná mu nezbývá, stává se vítězem kola nebo partie. Souboj lze hrát i na více kol. Každé z nich je hodnoceno trestnými body za kostky, které hráči zůstali a to vždy podle živočišného druhu (v tabulce v pravidlech). Po stanoveném počtu her se stává vítězem ten, kdo má nejmenší součet trestných bodů.

Dice´s Zoo  - rozehraná hra

Dice´s Zoo je příjemnou zábavou a odpočinkovou kostkovou hrou. Podobný styl hraní a zbavování se známe zatím pouze z karetních her. Jeho převedení do neposlušné házecí podoby je opravdu povedený a jeho zpracování funguje.

Hráči sice nemají kontrolu nad výsledky, které padnou na kostce, ale vždy si z nich mohou vybrat obrázky, které použijí. Samozřejmě i tak náhoda může negativně (či pozitivně) ovlivnit šance na vítězství, ale s kostkami lze dělat různé akce a především je možné je za cenu ztráty kola přehodit. Tato možnost je k nezaplacení, pokud se hráči opravdu nedaří.

Je dobře, že každé zvíře má svoji vlastní schopnost. Díky tomu je hra zajímavější a hráči si navzájem škodí. Přesto se vše točí především kolem výměny kostek ve středu, která má dostatečná omezení. Skupinka zvířat se zvětšuje a sílí, takže je stále těžší sem zahrát nějakou novou kostku. Hráči musí používat kostky s rozumem.

Dice´s Zoo  - kostky

Pravidla jsou (poté, co je seženete) poměrně jednoduchá a zvládnou je i děti kolem šesti let. Ještě mnohem lepší zprávou ale je samotná herní doba, která se pohybuje pro jedno kolo někde kolem deseti minut. Hráči sami si mohou určit délku celé partie, ať už v počtu kol nebo dosažených trestných bodech.

Hra je překvapivě zábavná. Konečně se jedná o malou kostkovou hru, která nepoužívá systém pokoušení štěstí, ale místo toho přichází s vlastní myšlenkou. A ta pobaví převážně nenáročné hráče, kteří si ji užijí ve dvou až čtyřech soupeřích. Více účastníků znamená větší konfliktnost, ale zábava je to stále stejná.

Dice´s Zoo je pro nás příjemným objevem na hladině lehkých kostkových her. Jako zábava se velmi dobře hodí do rodiny nebo jako dětská hra. Budete se ovšem muset poprat s horší dostupností hry i jejích pravidel. Ovšem kdybyste někde na Dice´s Zoo narazili, pak si zkuste aspoň hodit kostkou, jestli si ji nepřinesete domů.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKuraki Mura
VydavatelHomosapiens Lab
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba5
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(2 voters)
KategorieAnimals, Dice
MechanismyCampaign / Battle Card Driven, Roll / Spin and Move
RozšířeníDice's Zoo: Fleas Invade
Alternativní názvy骰子動物園

Více o hře.

Recenze: Dice´s Zoo – zvířátka a kostky
Dice´s Zoo je kostkovou hrou, ve které se hráči snaží vyprázdnit svoji ruku a zbavit se všech neposedných zvířátek. Kostky lze hrát do středu stolu pouze ve skupinách, které jsou silnější nebo větší než stávající. Tím se stále snižuje výběr a hráči musí více a více spoléhat na štěstí. Hra je zábavná, pokud k ní přistoupíte jako k pohodové relaxaci. Při tom je zde ale možnost škodit soupeřům, protože každé zvíře má nějakou dovednost. Je výborná pro rodiny či děti, kteří ji ale budou mít problémy sehnat nebo se ji naučit. Dice´s Zoo je hra plná kostek, zvířátek a lehké zábavy.
Klady:

+ zbav se všech svých kostek
+ rychlá a zábavná hra
+ každé zvíře má vlastní schopnost
+ vhodné pro děti
+ možnost přehodit kostky
+ variabilní herní doba
Zápory:

- dostupnost
- chybí anglická pravidla
- náhoda rozhoduje
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Lock the Flock – ochraňujte stádo