Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pelíšek – v úkrytu a v teplíčku

Nikde není vidět žádný pohyb. Ani chloupek se nehne. Je slyšet jen tiché vrnění. Je jasné, že tu někde je. Jenže schopnost koček udělat si úkryt i v těch nejméně pravděpodobných místech je neuvěřitelný. Pro ně je každé malé měkké místečko nový pelíšek.

Ale ten nejměkčí a nejhebčí by se mohl ukrývat v nové krabici s hrou od Kevina Russe. Jmenuje se Pelíšek a původně vyšla v produkci firem Flatout Games a Alderac Entertainment Group. Ilustrace pak připravila Beth Sobelová, podobně jako u Kaskádie od stejného českého distributora. Za novou vrnící krabicí na policích obchodů stojí totiž MindOK.

Už na víku vidíme stočenou zrzavou kočičku a krabice je tak akorát velká a těžká, že by se uvnitř jedno takové vrnící stvoření mohlo opravdu stočené ukrývat. Ale nakonec opravdu čtyřnohá stvoření budou, ale pouze na žetonech koček a odpovídajících panelech. Právě z nich si hráči pro každou partii vyberou tři desky i jejich odpovídající žetony a položí je do středu stolu. Do každého panelu zapadnou dva náhodné černobílé dílky vzorů. Střed stolu navíc zaplní ještě žetony knoflíků a látkový pytlík, který bude vrchovatě zaplněný šestistrannými žetony útržků.

Jednotliví hráči dostanou každý svoji desku s dečkou, na kterou budou přišívat jednotlivé destičky útržků, doplňovat je knoflíky a lákat na ně číhající kočičky. Ke každé desce náleží také sada šesti úkolových destiček, z nich si vylosují hráči každý své čtyři a jeden mohou zahodit. Zbývající tři vyloží na svoji dečku na určená místa. Z pytlíku si každý vytáhne dva náhodné útržky, které si ukryje v ruce. Další tři náhodné kousky látky zůstanou ležet ve středu stolu jako společná nabídka.

Na tahu se hráči střídají a pokaždé si aktivní hráč vybere jeden útržek z ruky a položí jej kamkoliv na svůj herní plán na volné pole, kde ještě žádný kousek neleží. Při tom se snaží myslet na kočky i na své zvolené úkolové dílky. Obojí je důležitou cestou k zisku vítězných bodů na konci partie.

Kočičky čekají na oblasti, které mají správný tvar a také oblíbený vzor. Jakmile takové místo uvidí, hned se tam hráči nastěhují. Hráč si tedy může jeden její žeton položit na tento pelíšek. To podmínky úkolů může zase splnit s útržky, které s dílkem úkolu na všech šesti stranách sousedí. A právě kombinace barev a vzorů, ať už jejich počty, odlišnost nebo stejnost, jsou nakonec zadáním dílků, kde písmenka A, B či C znázorňují sady stejných sousedů.

Ale ani to není všechno. Nesmíme totiž zapomenout na knoflíky, které sešijí látku v místě, kde se podaří hráčům vytvořit plochu alespoň tří útržků stejné barvy. Při tom mohou, stejně jako při lákání kočiček, využívat i útržky, které už jsou na jejich látce předtištěné. Za oblast může hráč ihned položit na plán knoflík.

Jakmile se hráč rozhodne a umístí žeton tak, aby jeho vlastnosti co nejlépe využil pro obě bodovací možnosti, vezme si jeden ze společné nabídky žetonů do ruky a s dvěma útržky látky se zase připravuje na další tah. Na řadě je další hráč, který přikládá svůj žeton. Tak se všichni účastníci střídají v partii a teprve, když jsou všechny desky zaplněny do posledního místa, nastává konec partie. Hráči teď získají body za své splněné úkoly (více, pokud se jim podařilo splnit obě části zadání), spokojené kočičky na oblíbených vzorech i přišité knoflíky. Součet všech těchto bodů pak určí vítěze.

Pelíšek je hra pro milovníky šití, koček a krásných her. Především to je ale výtečná hra o pokládání a propojování dílků, možná jedna z vůbec nejlepších. A nemůže za to téma, ale chytře navržené bodovací podmínky, které vás nutí neustále přehodnocovat vzory. Ty se neustále mění a při tom nezapomínají na to, aby vypadaly lákavě, protože kočičky o ně jinak ztratí zájem a nebudou si na nich chtít ustlat.

Náhoda tu znamená pouze fakt, že si hráč musí pokaždé vybrat ze tří nabízených vylosovaných destiček. Vše ostatní je záležitostí schopností jednotlivých soupeřů. Ale i to může být cestou k frustraci, protože pokud si vyberete vzor, který se pak prostě z pytlíku ne a ne znovu vynořit, určitě to nepotěší. Tady vliv štěstí a smůly ale není tak výrazný, aby vám měl šanci zkazit celý zážitek.

Ten je totiž výborný. Hra nádherné odsýpá, přikládání jednoho dílku není nic, na co byste museli čekat. A to i v maximálních čtyřech soupeřích. Jediné, co je komplikované na pochopení pro děti, jsou úkolové dílky. Ty jim ale mohou spoluhráči vždy vysvětlit, a pak už je to jen o barvách a vzorech. Díky tomu je Pelíšek parádním adeptem pro hráče kolem šesti či sedmi let.

Jedinou výtkou tak může být to, že hráči každý po celou dobu koukají do vlastních desek a snaží se vyluštit to svoje osamocené puzzle. Vlastně je vůbec nemusí zajímat, jak se daří ostatním, protože nemají žádnou možnost, jak je ovlivnit ani jemu samotnému nehrozí žádné nebezpečí od protivníků.

Velmi zajímavým prvkem jsou části hráčského plánu, které jsou předtištěné. Ty nejsou jen tak nějakou nezajímavou kulisou, ale tvoří součást partie a lze je zakomponovat do vzorů a oblastí tak, aby hráčům přinesly nějaké body. A některé naše partie dokázaly, že to mohou být rozdílové prvky, které byste se měli naučit využívat.

Pro hráče tvoří zajímavou výzvu také dvojstránka 10 a 11 v pravidlech, kde si mohou hráči zaznamenávat své úspěchy a plnit milníky. Každý si označí svoji barvu jménem, a pak provádí dlouhodobou statistiku napříč mnoha partiemi. Před hráči je spousta variabilních úkolů, a dokonce i scénáře, které nabízí konkrétní kočku a její požadavky. Jedná se o skvělou motivaci, proč se k partiím vracet. Tedy kromě faktu, že hra vyniká elegantní hratelností.

Zpracování je perfektní. Ačkoliv jsou ústředním motivem kočky, nakonec vám budou oči přecházet síš z různých barevných vzorů. Útržky, jak se v této hře jmenují, vytváří krásnou celistvou plochu na plánu, a to včetně předtištěných částí.

Pelíšek je přeslazenou, krásnou a lákavou hrou, které snadno sednete na lep. A ještě si tam v klidu ustelete a budete si hrát a hrát a hrát. A to je známka výborné krabice a dobře utracených financí. V tohle Pelíšku si prostě budete chtít ustlat taky!

Recenze: Pelíšek – v úkrytu a v teplíčku
Pelíšek je místem, kde se kočky cítí bezpečně. A na hráčích je, aby jim taková místa na své dečce připravili. Jakmile svůj oblíbený vzor kočka zmerčí, ihned se na plán nastěhuje. Body ale lze získávat i s pomocí různých tvarů a vzorů. Hráči mají vždy na výběr ze dvou destiček a jednu musí přiložit. Vytváří tak plochu, která navazuje na barvičky, které tam jsou už od začátku. Hráči i po dohrání více partií budou mít stále co dělat, protože v pravidlech jsou zajímavé scénáře. Jen vlastně nebudou vědět, že kolem nich jsou další hráči, protože vše důležité se děje na jejich plánu. Pelíšek je nádherná kočičí hra s úžasným zpracováním a pohodovým zážitkem pro milovníky tvorby vzorů a sbírání bodů.
Klady:
+ tři možnosti sbírání bodů
+ propojení grafiky plánu s destičkami
+ hra pěkně odsýpá
+ krásné zpracování
+ scénáře a milníky pro lepší znovuhratelnost
Zápory:
= náhoda
= každý kouká jen do svého plánu (= žádná interakce)
4.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Starcadia Quest ARRRmada – piráti ve vesmíru