Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Petrichor Flowers – architektem mraků

petrichor-flowers-11

Pamatujete si, když poprvé zapršelo z vašeho mraku? Dlouho jste jej připravovali, kapku za kapkou jej plnili vodou a malovali jej na obloze do svého oblíbeného tvaru. Sledovat vodu v jejím volném a dlouhém pádu, jak se sprška pomalu snáší na zemi a zvlažuje žíznivou plochu, to je přesně to, po čem každý architekt mraků touží.

Mraky jsou v hlavní roli vynikající hry Petrichor, jejíž rozšíření s podtitulem Flowers se nám před několika týdny dostalo do rukou. A právě díky vydavateli Mighty Boards můžeme nyní představit. Jeho autory je designérská dvojice David Chircop a David Turczi a o ilustrace se postarala Daniela Attard.

Malá krabička naznačuje, že opravdu tentokrát půjde čistě o květiny. V deskové hře Petrichor při tom ale jde hlavně o vodu a mraky. Ty totiž obývají celou herní plochu složenou z destiček možné úrody. Hráči volí vždy kartu z ruky, podle které spustí jednu z dostupných akcí. Díky tomu se mohou mraky po plánu pohybovat, spojovat, stávají se z nich bouřky a především z nich padá voda na plán. Pokud jí dopadne dostatek, na plánu začnou růst rostliny a také se hlasuje o počasí. To je důležité až na konci kola, kdy všichni pasují. Hráči provedou jejich efekty (které znovu ovlivňují situaci na plánu), a pokud pro ně hlasovali, dostanou i odměnu. Tak se střídají až do sklizně, kdy začnou padat body. Partie končí ještě později, ale hráči dostanou body za ta políčka, na jejichž zalévání se podíleli.

petrichor-flowers-02

A nové rozšíření obsahuje bohatou variaci komponent, které potěší každého milovníka této hry už na první pohled. Jsou tu nové kapky vody pro pátého hráče, které mají průhlednou barvu. Nový hráčský přírůstek partie bude potřebovat také bílé kulaté žetony. To všechno je ale zastíněno novými kulatými žetony kytek a k nim náležící trojice nových desek, ale také šestnáct karet předpovědi a pětice karet speciálních dovedností.

To nejvíce viditelné rozšíření z hlediska množství komponent je samozřejmě přidání pátého účastníka souboje. Hra v pěti využívá větší rozměry herního plánu a to rovnou čtyři krát čtyři pole, což dává hráčům mnohem více prostoru k manévrování. Pravidla jsou mírně upravená, protože počet mraků je omezený a hráči tak mohou v případě zahraného mrazu (který by způsobil narození nového mraku) přidat kapku vody do mraku, kde nemají zatím žádný kámen.

petrichor-flowers-04

V pěti je při tom hra stále napínavá a velmi zajímavá. Rozhodně tu tento přídavek není do počtu. Samozřejmě musíte počítat s tím, že v partii ubývá kontrola a naopak roste množství chaosu. Ale hráči si i tak užívají společnost jednoho protivníka navíc, který oživí situaci u stolu. Na celkovou hratelnost ale nemá žádný zásadní vliv.

Nový malý box přidává jednotlivým hráčům také speciální dovednosti, které mají opravdu smysl . Hráči si na začátku mohou každý vybrat postupně jednu z otevřené nabídky karet a otevřeně ji před sebe vyloží. Každá schopnost je spojená s jedním efektem z karty, který pak dovednost mírně vylepšuje.

petrichor-flowers-10

Variabilita herních desek a tedy i celé hry se s novou trojicí opět zvyšuje. Nové květiny nabízí zajímavá pravidla. Každé jsou trochu závislé na nové taktice, takže u pampelišky musíte šířit svá semínka. Klíčí rychle a stačí mu jedna kapka. V důsledku větru se rozrůstá na další pole dle volby hráčů. A tahle květina je dost škodolibá, protože snižuje hodnotu sklizně pro hráče.

Při tom petrklíč zase počítá body, kdy vám dostatečně prší na místa, kde máte více vody než soupeři. To proto, že je škoda ji sklízet. Pořád kvete a je krásná. Její žetony se s dalšími sklizněmi násobí a mohou přinést opravdu solidní bodový zisk. Poslední v pořadí je sněženka, která začne kvést po mrazících. Její krása pak jednoduše přinese body tomu, kdo ji sklidí.

petrichor-flowers-06

A pak je tu ještě modul předpovědi, respektive jejích karet. Ty by měly přinést další úroveň plánování. Každý dostane do začátku tři náhodné ze zamíchaného balíčku, při tom ale může za partii použít jen dvě z nich. Nemusí si ale vybrat hned, místo toho s druhou použitou kartou musí zahodit i tu třetí. Každá karta má při tom jasně definované, kdy může být hraná a jestli hráče stojí akci nebo ne. Přináší hráčům různé výhody, ať už vítězné body nebo třeba mraky a kapky vody.

Celkově nové komponenty přináší více agresivity. Máme tím na mysli nejen pampelišku, ale také některé karty předpovědí. Tahle konfliktnost partii svědčí, protože hra je na to přesně dělaná. Hráči si nikdy nezničí úplně všechno snažení, ale pouze si znepříjemňují situaci. Při tom ale získají vždy alespoň drobnou výhodu pro sebe.

petrichor-flowers-08

Pokud bychom měli na rozšíření hledat nějaké nedostatky, pak je to asi vyšší chaotičnost v pěti hráčích a také jako důsledek tajných karet předpovědi. Pravidla se obecně nijak nekomplikují a to je dobře. Pokud znáte dobře základ, nemá vás tu vůbec co překvapit a plynule vplujete do nových zážitků.

Petrichor: Flowers je rozšíření, které přináší příjemné novinky. Ty mírně vylepší variabilitu, ale přidají hlavně konflikty v podobě karet předpovědi a také nové titulní květiny. Ty jsou zábavné svými schopnostmi. Celkově pak je Petrichor: Flowers rozšíření, kterému určitě na jeho rozměry nechybí zajímavá lákadla.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDavid Chircop, Dávid Turczi
IlustraceDaniela (iella) Attard, Sami Laakso
VydavatelAPE Games, Mighty Boards, Delta Vision Publishing, Schwerkraft-Verlag
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 5
Herní doba80
Minimální věk14 and up
KategorieExpansion for Base-game
RozšířeníPetrichor: Cows, Petrichor: Honeybee, Petrichor
RodinaGame: Petrichor, Players: Expansions Changing Player Count, Theme: Flowers, Theme: Nature
Alternativní názvyPetrichor: Die Blumen

Více o hře.

Recenze: Petrichor Flowers – architektem mraků
Petrichor: Flowers nás jako rozšíření potěšilo, protože nabízí drobná vylepšení vynikající a originální hry. Dokáže ji obohatit z hlediska náplně, variability i možností. Je třeba ocenit i možnost soupeřit v pěti. Nejzajímavější jsou ale nakonec výhody dovedností pro jednotlivé hráče, které umožňují upravovat taktiku. Petrichor: Flowers je pěkně vyladěné rozšíření.
Klady:

+ dostatek novinek
+ nové květiny
+ nepřidává zbytečná pravidla
+ pátý hráč
+ efektní dovednosti pro hráče do začátku
Zápory:

- více chaosu v pěti
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Space Bastards – hanební vesmírní parchanti