Recenze: Piggy Pearls – módní prasátka

Většina prasátek by nezaváhala a jednoduše je schroupala, jako všechno, co před ně položíte. Jenže pak je tu pár čuníků, kteří si je navléknou na provázek a hrdě nosí kolem krku. Jsou to pyšná růžová stvoření, která měla štěstí a naučila se nacházet ve svém výběhu perly. Nikdo neví, kde se tam berou, ale jsou opravdu krásné.

K pobytu u prasátek nás zve autorská dvojice Anna Oppolzer a Stefan Kloß, kteří společně vytvořili hru s názvem Piggy Pearls, tedy prasečí perly. Jedná se o novinku pro rok 2021 od firmy Piatnik. A spolu s řadou dalších jazyků je v příručce také čeština. 

Jako domeček si prasátka sice nevyhlédly žádnou velkou krabici, ale zato vysokou, aby se ji uvnitř dobře rochnilo. Najdete uvnitř rovnou čtyři figurky prasátek, každé s jinak barevným obojkem. Hráči si z nich každý vyberou svého mazlíčka a podle obojku si vezmou také korýtko stejné barvy. Do středu stolu připraví kulaté destičky bláta, kterých je pořádná spousta. Ale aby prasátka věděla, co hledají, odhalí ze zamíchaného balíčku tři karty a na nich uvidí několik barevných perel.

V každém kole partie si hráči musí vybrat ruku, kterou budou lovit perly. Do té druhé si vezmou prasátko, aby si nemohli pomáhat. Postupně další a další otáčí a snaží se při tom najít perly, které by si uschovali ve svém korýtku. Řada žetonů ale obsahuje bláto a nic než bláto. Takové zůstanou ležet bez zájmu na stole.

Teprve, když si hráč myslí, že zkompletoval sadu perel zadanou některou ze společných karet, může použít svoji figurku prasátka. Tu jednoduše položí na kartu, kterou splnil a snažení ostatních tím přeruší.

Pokud se nespletl a dokáže ve svém korýtku vylovit perly potřebné k vytvoření náhrdelníku dle zadání na kartě, může si tuto kartu nechat. V případě chyby musí za trest nejen vrátit kartu zpět do společné nabídky, ale také odhodit ještě jednu už dříve získanou. Za omyl se počítá nejen to, pokud by neměl všechny potřebné perly, ale také situace, kdy se mezi nimi nachází žeton bláta. Ten perly zamaže a takovou ozdobu nikdo na krku nosit nechce.

Následuje další kolo s doplněnými kartami zadání a žetony destiček vrácenými zpět. Výjimkou je jedna, kterou si každý z účastníků může ze své sbírky ponechat schovanou v korýtku. Pak pokračuje partie novým kolem, a tak se to střídá až do okamžiku, kdy dojdou karty perel. Hráči sečtou body, které jsou natištěné na každé kartě zadání a ten s nejvyšší sumou se stává vítězem a nejlépe ozdobeným prasátkem.

Piggy Pearls je hrou o přehrabování v blátě. Všichni se perou o žetony uprostřed, jejichž identitu na první pokus neznají, ale postupně je otáčí a hledají ty, které nejsou jen hroudami bahna. Ty, které zůstanou ležet jako nezajímavé, ale po chvíli nikdo nerozezná od těch, které ještě nebyly otočené.

A tím hra zaujme, protože je to opravdu, jako byste se marně zase a znovu pokoušeli v hromadě bláta najít malé a krásné kuličky. Každý správný úlovek si mohou hráči schovat v plastovém korýtku a pokračovat dál. Nesmí ale příliš otálet. To proto, že všichni soupeří o splnění společných zadání. Žetonů je dost i na ty nejobtížnější karty. Navíc si po minulém kole hráči mohou jeden žeton schovat do příště, čímž je ve hře zastoupena i špetka plánování.

Kola jsou právě proto rychlá, stejně jako celá partie. Pro děti, kterým je hra určená, je to ideální zpráva. To proto, že je dynamický vývoj drží zaujaté a nehrozí, že by ztratily zájem o to, co se ukrývá v bahně. Přehrabování a hledání perel v klidu trvá něco málo přes čtvrthodinu.

Většina podobných her nutí účastníky, aby hledali ve společné nabídce žetony jednou rukou. Ale málokdo jde tak daleko, že jim tuto ruku rovnou vytíží držením figurky. Díky tomu si hráči mohou ale současně zabrat kartu, kterou splnili. Figurka má tedy hned dvě využití, ale hlavně potěší a pobaví.

Kromě štěstí v hledání žetonů si ale hráči potřebují zachovat také přehled o barvách a žetonech, které už mají nastřádané. Jakmile totiž mají v korýtku všechny potřebné perly, musí se ohlásit ostatním. Pouze tak lze získat kartu.

V balíčku je řada karet různých hodnot, a tedy i obtížností. Je pouze na hráčích, kterou z nich si vyhlédnou. Čím více perel, tím těžší je se na ni správnou sadu získat. Ale těžší karty na sobě mají také vyšší bodová čísla, takže jejich majitel získá solidní bodový přísun.

Piggy Pearls je hra, se kterou mohou v klidu začít předškoláci. A to proto, že učí počty i barvy chytrým způsobem. Děti si užijí všechno to přehrabování a skládání žetonů s pomocí paměti. Piggy Pearls je povedenou hrou pro nejmenší, která nabízí pěkné figurky a chytré možnosti.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Welt der Sinne – všech pět smyslů