Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Detektivka Pohled ducha – rozhlédněte se a vyřešte!

Jako by to byl příběh pro Scooby Doo. V muzeu se dějí podivné věci, jako by tam strašil nějaký duch. Návštěvníci se tam po setmění bojí a dokonce ani hlídač neprojde uličkami bez svého věrného čtyřnohého kamaráda a dobře nabité baterky.

Do místa, kde možná straší, nás zavede také první z řady Detektivka, nových krimi příběhů na motivy úspěšné série únikovek. První příspěvek se jmenuje Pohled ducha a za sérií stojí autoři Martino Chiacchiera a Silvano Sorrentino. Hru vydala společnost dV Giochi a o lokalizaci a českou verzi se postarala firma Albi. Krabičku pak zařadila pod svoji značku Mozkovna.

Jedná se o nenápadnou malou krabičku, na jejímž víku nevidíme duchal, ale podivnou postavu. Tak se raději rychle podívejme dovnitř, kde se ukrývá očíslovaný balíček karet. Ten nás provede nejen příběhem, ale také nás postupně naučí, jak Detektivku hrát.

Hráči si nejdříve s pomocí úvodních karet vytvoří 3D maketu místa činu, která je tvořena čtveřicí karet zasazených do krabičky – tři strany a jedna podlaha. Hráči také každý dostanou sadu karet, které nesmí nikomu ukazovat. Jejich detektivní činnost bude sice společná, ale závisí hodně na opravdové spolupráci, protože při vyšetřování není čas se o všem neustále radit, potkávat se a diskutovat. Každý musí dělat rozhodnutí sám za sebe.

I tentokrát se budou všichni účastníci střídat na tahu. Mají na výběr buď vybrat jednu ze svých karet a odložit ji bez ukazování a komentářů stranou, jako slepou uličku. Ještě předtím se může s kolegy ve vyšetřovacím týmu dohodnout, ale ke každé kartě si mohou hráči před vyložením říct pouze její název napsaný nahoře.

Pokud ale detektiv místo toho vyhodnotí, že je stopa a karta důležitá, pak ji může vyložit tak, aby na ni všichni viděli. Při tom ale je třeba mít na paměti omezení, protože nelze vždy hrát všechny karty. Jednotlivé stopy mají totiž v levém horním rohu uvedenou číselnou hodnotu, která jejich použití limituje. Lze totiž vyložit pouze takové karty, jejichž hodnota je nižší nebo rovná počtu karet zahozených.

Ať už udělá jedno nebo druhé, vždy si vezme poté novou kartu z balíčku. Tím se postupně propracovávají nápovědami a překvapivými událostmi vpřed. Čas od času se jim změní i jejich prostorové místo činu.

Hráči musí být pozorní a hledat indicie k vyřešení případu. Jakmile se totiž propracují až na závěr, budou postavení před sadu otázek a jejich zodpovězení určí úspěšnost týmu. Mají ale pouze jeden pokus, protože znovu už hrát nelze. Naštěstí zážitek i tak přesáhne jednu hodinu, plnou sledování stop, hledání nápověd a pokroků v příběhu.

Celkově je zážitek z Pohledu ducha dobrý. Řešení je docela jednoduché, pokud máte zkušenosti s jinými hrami podobného typu, ať už jde o konkurenčního Sherlocka nebo o libovolnou únikovku. Příjemně překvapí příběhové události, které mění situaci.

Hlavní odlišností ale zůstává prostorové místo činu složené z několika karet. To se dokonce může měnit, což je ještě lepší. Hráči ale po celou dobu mají před svýma očima prostředí, což znatelně navyšuje zážitek a atmosféru. Jen je třeba mít na mysli důležitou schopnost vyhodnocovat vhodnost stop, což právě omezuje věk na 12 let.

Výhodou je, že vás nečeká žádné čtení pravidel. Můžete se rovnou vrhnout do víru příběhu, ať už do krabičky vstupujete ve více hráčích nebo sólově. Detektivku totiž bez problémů lze hrát v jednom, ačkoliv zde pak odpadá pocit ze společné práce. Hra je pak ještě lehčí. 

Detektiva: Pohled ducha je příjemnou zábavou pro méně zkušené hráče, kteří by chtěli spolupracovat na řešení detektivního problému. Vše se bez problémů naučí a mohou spolupracovat tak, že každý má na úspěchu důležitý podíl. Detektivka: Pohled ducha je sice jednodušší, ale zajímavý počin.

Recenze: Detektivka Pohled ducha – rozhlédněte se a vyřešte!
Detektivka: Pohled ducha nezklame, pokud hledáte zábavnou detektivní jednohubku, ve které budete muset spolupracovat a přemýšlet. Řešení sice není složité a hra vám i trochu napoví, ale i přesto umí Detektivka: Pohled ducha zaujmout drobnostmi, kterými se odlišuje od ostatních podobných her.
Klady:
+ 3D místo činu
+ vyřazování karet každý za sebe
+ sólové hraní
+ bodování úspěchu na základě závěrečných otázek
+ vhodné pro začátečníky
Zápory:
- jednodušší
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rory’s Story Cubes – pokračování s trochou fantazie!