Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Plyšová hlídka – neobyčejné dobrodružství

plysova-hlidka-01

Zdálo se mi o tom, že všechny moje plyšové hračky ožily. Přinutila je k tomu zlý král nočních můr Crepitus, který pod moji postel bez pozvání poslal svoje sluhy. Jejich osm nohou se snaží ukrást především můj klidný spánek, aby se mohl živit mým strachem. Ale když jsem se s výkřikem z toho snu probudila, zdá se, že je v pokoji klid. Byl to opravdu jen sen? Ale kde pak jsou Stitch, Theadora, Lionel a další?

Naše cesta do říše hraček a plyšových mazlíčků ale není žádný Příběh hraček! Tohle bude mnohem dobrodružnější. To slibuje už jméno designéra Jerryho Hawthorna, který nás okouzlil před několika lety svými myškami (Mice & Mystics) a teď se vrací s novým unikátním vyprávěcím konceptem. A ještě roztomilejším! Hra se jmenuje Plyšová hlídka (Stuffed Fables v originále) a jedná se o hru s mechanismem dobrodružné knihy, která vyšla v roce 2017 pod logem společnosti Plaid Hat Games a v distribuci firmy MindOK dorazila i na český trh!

My už všichni věříme, že to žádný sen nebyl. Na víku krabice vidíme odhodlané plyšové hrdiny, jak neústupně stojí proti neviditelnému nepříteli. Box je dost velký, aby se v něm schovaly všechny ty sny a hrůzy, má totiž stejný čtvercový rozměr jako Mice & Mystics. Uvnitř na hráče nečeká žádný herní plán – jeho místo nahrazuje obrovská kniha v kroužkové vazbě se stovkou stran z tvrdého papíru a celkem sedmi příběhy.

stuffed-fables-09

Právě tu hráči otevřou na první dvoustraně a položí do středu stolu. Najdou tam úvod příběhu, který si už za chvilku budou moci přečíst a přenést se tak do světa Plyšové hlídky. Nejdřív si hráči musí každý vybrat svého hrdinu, dostanou jeho figurku, kartu se schopnostmi a několika pozicemi.

Poblíž knihy položí pořadač se stupnicemi hrozby a postupu plnění společného úkolu, ale také balíčky karet Ztracena (tak se jmenuje svět, kam se plyšáci dostanou), předmětů a několik karet spánku. Nechybí samozřejmě ani řada žetonů, figurky padouchů a především pytlík naplněný barevnými kostkami, ale také bílými podle počtu účastníků. Každý hráč dostane pět žetonů výplně (stuffing) a položí je na políčko na své kartě hrdiny.

A pak už konečně přichází na řadu čtení. Toho bude obecně hodně, takže by hráči mezi sebou měli mít dobrého čtenáře. Po nějaké době se dostanou na stránku, kde je natištěná herní plocha odpovídající nějaké lokaci v příběhu. Je rozdělená na čtvercová políčka a některá z nich obsahují také ikonky důležité pro další hraní.

plysova-hlidka-03

Hrdinové obvykle mají jako tým nějaký cíl – může to být vypořádání se s nepřáteli, nebo třeba úkol někam dojít co nejrychleji. Možností je samozřejmě mnohem víc a jsou široké. Pro veškeré akce ale hráči používají kostky a na tahu se střídají. Z pytlíku je vždy nejdříve třeba vylosovat pět kostek. Pokud je mezi nimi bílá a černá, stačí s nimi hodit. S trochou štěstí se plyšák dočká nového žetonu peří a tedy i trochu vyšší úrovně života. Naopak černá kostka pracuje proti hrdinům a patří na stupnici hrozby.

Potom už hráči obrátí svoji pozornost k ostatním vylosovaným kostkám. Ty lze využívat k pohybu, útoku nebo hledání. Jednotlivé barvy mají sice svoji specializaci, ale často je možné s mírným ústupkem používat barvy i pro to, k čemu nejsou určené (například pohyb). Pak je tu ještě fialová kostka sloužící jako žolík. I každou z nich je ale třeba nejdřív hodit a teprve poté použít, ačkoliv svůj úmysl hráč ohlašuje dopředu.

V pohybu hrdinovi často brání barevná čára na plánu, kterou lze překročit pouze s použitím kostky odpovídající barvy. Kostky si ale mohou hrdinové také předávat nebo odkládat do dalšího tahu. Velmi často se bude tým muset vypořádat s nějakým společným úkolem, k jehož splnění přispívají kostkami a jde o součet puntíků na nich. Hráči mohou prohledávat své okolí s pomocí kostek (obtížnost hledání je specifická pro každou mapku – v pravém horním rohu) a sbírat předměty, které mohou svému hrdinovi vybavit.

plysova-hlidka-09

Důležitou náplní pak je samozřejmě i boj. Jakmile se objeví na plánu nějaká příšera, musí ji zákonitě doprovodit i nějaká karta přiložená na stranu. Hráč může použít jednu nebo více červených (nebo fialových) kostek a jejich součtem potřebuje přesáhnout obrannou hodnotu nepřítele.

V případě, že jsou na plánu nějaké příšery, čas od času dostanou šanci k odvetě. Taková chvíle nastane, jakmile počet kostek na stupnici hrozby dosáhne počtu přítomných padouchů na plánu. Ale i kdyby v lokaci žádní nepřátelé nebyli, pořád jsou černé kostky nepříjemnou věcí. Kdykoliv totiž jejich počet dosáhne množství hrdinů, dojde k přísunu nových soupeřů pro naše plyšáky.

Na plánu je pro účel vstupu protivníků stanoveno vždy jedno specifické místo. Lokace ale obsahuje i další prvky, na kterých na hráče čekají různé úkoly obyvatel tohoto světa (náhodné dobrání karty z balíčku Ztracena) a často také příběhový posun, který odkazuje na textem popsanou lištu na pravém listu z aktuálně odhalené dvoustrany.

stuffed-fables-10

Na úspěch se tu nehraje. Spojitý příběh má řadu stran, které jsou propojené textem a dlouhým čtením. Mezi jednotlivými lokacemi tak může být klidně i přestávka řady minut. Proto není vůbec složité kdykoliv hraní přerušit a pokračovat jindy. Hra tedy má konec až po řadě stran na závěr svého příběhu. Po celou dobu ale hrdinové v důsledku útoků nepřátel ztrácí svoji výplň a mohou se zhroutit. Pak nezbývá hrdinovi než čekat, až mu pomůže některý z jeho kamarádů a dá mu kousek ze svého bříška.

Plyšová hlídka je úžasným dobrodružstvím, které je naplněné vyprávěním. Hráči budou spoustu času trávit čtením příběhu, který autor pro hru napsal a budou jej postupně objevovat. Často dokonce bude stát před hráči nějaké rozhodnutí a volba cesty, což dělá zážitek příjemně nelineární a hráčům dává pocit, že mají opravdový vliv na průběh.

plysova-hlidka-15

Z hlediska herní náplně je vše opravdu velmi jednoduché. S tím ale kontrastuje úvodní učení hry, které je pojaté hravou, ale poměrně zdlouhavou, formou. Ostatně právě délka některých pasáží může být hlavním důvodem, proč by vás Plyšová hlídka mohlo mírně zklamat. Toho hraní tam prostě není tolik, jak byste čekali.

Pravidla samotná ale jsou opravdu základní – vytáhnout kostky, hodit, použít a předat slovo dalšímu hráči. Díky tomu je to hra, kterou mohou hrát i rodiny s menšími dětmi (začínající školáci). Právě na ně tato novinka cílí především a o to lepší zprávou je lokalizace. Díky pohádkovému ladění budou vaše děti tuto hru milovat.

plysova-hlidka-20

Ale pochvala tím nekončí. Skvělým základem zážitku je pochopitelně kniha, která přináší neustále nové zážitky. Na stovce stránek dostanou hráči obrovskou porci lokací a s ní i ohromný vývoj celého příběhu. To byl snad jediný prvek, kde naše oblíbené Mice & Mystics ztrácely.

Vzhledem ke zmíněné schopnosti kdykoliv hru přerušit není možné hodnotit klasickou herní dobu. Z hlediska trvanlivosti celého boxu ale můžeme říct, že hra vám určitě vydrží dostatečně dlouho. Za ten čas se sžijete se všemi hrdiny tolik, že se s nimi budete jen těžko loučit. Doufejme tedy, že je ve vývoji rozšíření, které je závislé hlavně na novém příběhu.

plysova-hlidka-19

Velmi dobře je vyřešen také počet hráčů. Na tom totiž vlastně nezáleží a mezi stránkami se dokonce může měnit! Hráči totiž mají k dispozici kostky v pytlíku, které prostě vytahují vždy stejným tempem a díky tomu se dostanou nepřátelé k tahu jen čas od času. Čím víc hráčů, tím častěji nepřátelé bojují aktivně proti nim. Skvělý nápad!

A korunou všeho je pak famózní zpracování. Nádherné figurky, pohádkové kresby, výborně napsaný příběh. Není tu vůbec co dodat. Jen snad jsme vůbec nezmínili, že průběh celé hry rámuje také objevování karet, které jsou na začátku ukryté v takzvaném balíčku průzkumu.

stuffed-fables-27

Pamatujete si, jak jsme říkali, že Heldentaufe je nejlepší dobrodružná hra pro rodiny s dětmi? Tak už to neplatí! Zahráli jsme si Plyšovou hlídku a po hodinách strávených ve ztraceném světě se nemůžeme než podělit o svoje nadšení. Plyšová hlídka je prostě skvělá hra pro dobrodružství chtivé rodiny!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJerry Hawthorne
IlustraceKristen Pauline, Tregis
VydavatelPlaid Hat Games, Arclight Games, CrowD Games, Cube Factory of Ideas, Edge Entertainment, Galápagos Jogos, Gém Klub Kft., MINDOK, Playfun Games, Purple Meeple Games, Rozum, Summon Games, Z-Man Games
Rok vydání2018
Počet hráčů2 - 4
Herní doba90
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(15 voters)
KategorieAdventure, Animals, Fantasy, Miniatures
MechanismyCooperative Game, Dice Rolling, Role Playing, Roll / Spin and Move, Scenario / Mission / Campaign Game, Square Grid, Storytelling, Variable Player Powers
RozšířeníStuffed Fables: Lost Story #1, Stuffed Fables: Oh, Brother!
RodinaCategory: Dungeon Crawler, Components: Book as Board, Components: Miniatures, Mechanism: Campaign Games, Series: AdventureBook Games (Plaid Hat), Theme: Anthropomorphic Animals
Alternativní názvyFábulas de Peluche, Fiabe di Stoffa, Der Herr der Träume, Der Herr der Träume: Die Stoffi Chroniken, Histoires de Peluches, Plüssmesék, Pluszowe Opowieści, Plyšová hlídka, Плюшеві казки, Плюшевые сказки, ヌイグルミ騎士団と少女の夢, 玩偶骑士团, 봉제 인형 우화

Více o hře.

Recenze: Plyšová hlídka – neobyčejné dobrodružství
Plyšová hlídka vlastně jako dobrodružná hra nemá žádné nedostatky, pouze věci, které mohou někomu vadit. Tahle novinka je totiž jedním velkým příběhem, který je plný čtení a zažívání, ale současně nenabízí možná až tolik hraní, kolik byste čekali. Celkově je tahle hra ale opravdovým zážitkem nejen pro děti, ale i jejich rodiče. Hrát Plyšovou hlídku je totiž radost!
Klady:

+ vynikající příběh
+ mapy jako knížka
+ spousta čtení
+ jednoduchost pravidel
+ skvělá grafika
+ hratelnost a napětí
+ vyváženost pro různé počty hráčů
+ můžete kdykoliv hru přerušit
Zápory:

- spousta čtení
- a na úkor toho méně hraní
- jednoduchost pravidel
- složitější učení pravidel
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forged in Steel – jak kout železo, dokud je žhavé