Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Poznej vlajky – barvy , tvary a kus látky

Po světě je ohromná spousta národností, které chtějí vyjádřit svoji identitu a ukázat svoji příslušnost ke skupině lidí. Ta je obvykle označená virtuální čárou na zemi. Ke každé zemi ale kromě jejích hranic a lidí patří především národní symboly, ke kterým se hlásí. Je to hymna a vlajka.

A právě kolem tvarů a barev, které vlají na stožáru, se omotala nová karetní hra Poznej vlajky. Vydává ji firma Dino. Jako designér se pod ni podepsal Honza Mašek a už na víku se jasně hlásí k tomu, že se jedná o vědomostní hru.

Stejně jako naše Země je kulatá, i na víku vidíme kružnici z vlajek pokrytou spoustou pamětihodností a míst, která stojí za to navštívit. Už tady si můžete zasoutěžit, jen tak pro legraci a bez šance na určení vítěze – poznáte je všechny?

Pak už ale je na čase objevit uvnitř boxu balíček 72 karet. Nemusíte být žádným znalcem, aby vám došlo, že tu budou pouze vybrané země světa. Karty hráči zamíchají a položí vlajkami nahoru do středu stolu. Doplní je už jen kostkou, jejichž šest stran musí nejdříve polepit samolepkami.

Hráči se střídají na tahu a každý začíná hodem kostkou, která určí, na kterou z šesti možných faktů o zemi budou hráči odpovídat. V první řadě ale musejí hráči poznat podle vlajky, pokud padne symbol hranic. Stejně tak mohou tipovat hlavní město, úřední jazyk, měnu, počet sousedních zemí nebo kontinent, na kterém se země nachází.

Všichni se snaží odpovídat současně a být tím prvním, kdo zkusí říct správnou odpověď. První tip je ten, který se vyhodnocuje otočením karty. Tady si přečtou účastníci společně řešení, a pokud se hráč trefil, získává kartu pro sebe jako bod. Špatný tip znamená, že se mohou vyhodnotit ještě další tipy v pořadí, ve kterém zazněly. Případná karta, která se nedočká vyřešení, je odložena stranou.

V rámci partie projdou hráči zásobu všech vlajek. U některých budou úspěšnější, u jiných méně, ale jakmile je balíček pro dobírání prázdný, je partie u konce. Hráči si spočítají karty, které dokázali nasbírat za své správné odpovědi a ten, kdo jich má nejvíce, slaví vítězství.

Poznej vlajky trochu klame názvem, protože rozpoznání vlajky je pouze prvním krokem k úspěchu. Jakmile totiž budete znát zemi, ještě obvykle potřebujete vědět, kde se nachází nebo jaké má hlavní město. Záleží pouze na kostce, jak rozhodne a na co se vás zrovna zeptá.

Je dobře, že hra šíří osvětu nejen samotných vlajek (jak to je u podobných her), ale i dalších informací. Ono už bezchybné rozeznání vlajek více než sedmdesáti zemí je úkol opravdu nelehký.

Jenže bude hůř. Hlavní město Izraele a Nového Zélandu asi ještě dáte bez problémů, ale co když se na stole objeví vlajka Saudské Arábie, Kuby nebo Nigérie? To už končí veškerá legrace. Kontinent u nich bez problémů zvládnete, jazyk nejspíš taky, ale dokážete je zařadit na mapu tak, abyste určili i počet sousedů nebo dokonce věděli, jakou měnou se zde platí?

Zadní strana karet vždy obsahuje přehledně nejen samotné odpovědi u ikon z kostky, ale také zvýrazněnou danou zemi na mapě svého kontinentu. Pokud tedy hráči nevědí správnou odpověď, alespoň se mohou poučit a být připravenější na příští partii.

Možná je škoda, že v každé partii se objeví všech 72 karet. To znamená, že i se šesti možnostmi otázek se brzy začnou dotazy opakovat a hráči se odpovědi naučí. Ono to samozřejmě v podstatě není na škodu, protože tyto zeměpisné znalosti jsou věc, která se rozhodně neztratí a do normálního života se vám bude hodit.

Vzhledem k herní době vám my doporučujeme domluvit se pouze na části karet tak, jak vám to vyhovuje. Ačkoliv víko totiž uvádí dvacet minut, nám se to nikdy nepovedlo. Museli byste totiž stihnout tři vlajky za minutu a realitě se blíží spíš dvě. Díky tomu se přiblížíte až k půlhodině času na jednu partii, a to nám jednoduše připadá moc. Doporučujeme si zvolit nějakých třicet náhodných zamíchaných karet.

Kostka zaručuje, že se zadání neustále mění a hráči tipují pokaždé jinou věc. Při tom nemusíte být první, abyste mohli v odpovídání uspět. Někdy se vyplatí si nechat pár vteřin na rozmyšlenou, protože v případě špatné odpovědi se vyhodnocují i další v pořadí. Čím více hráčů ale v partii bojuje, tím je tato reakce těžší.

Poznej vlajky je chytře poskládanou karetní hrou, ve které vlajky sice identifikují zemi, o které se budete bavit, ale ještě nemusí znamenat samotnou otázku. Na výběr je totiž vždy hned několik faktů o každém státu v balíčku a hráči budou muset prokázat mnohem více vědomostí. Díky tomu je jasné, že Poznej vlajky je určené pro starší publikum a tam určitě své fanoušky najde.

Recenze: Poznej vlajky – barvy , tvary a kus látky
Poznej vlajky je malá karetní hra, která nadchne všechny milovníky zeměpisu. Poznáváním vlajek vše totiž pouze začíná a hráči po identifikaci země o ní musí vědět ještě další fakty, aby mohli vůbec pomýšlet na vítězství. O tématu kola rozhoduje nepředvídatelná kostka a nestačí být nejrychlejší. Hra se sice s plnou sadou karet umí natáhnout, ale ve výsledku velmi pěkně zabaví.
Klady:
+ více otázek o každé zemi
+ je nutné ji poznat podle vlajky
+ rychlá kola
+ po špatné odpovědi mají šanci ostatní
Zápory:
= trochu delší partie s plnou sadou karet
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Flick’em Up Dead of Winter – i nemrtví cvrnkají