Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Příběhy z kostek – vyprávění může být taky hra

Příběhy z kostek - balení

Představte si svět, kde jsou všichni šťastní. Možná budete muset hledat na všech světových stranách, abyste jej našli. A někdo řekne, že tenhle svět nikdy neexistoval a že můžete prohledat i celou historii času. Bezúspěšně. Jenže vy si myslíte něco jiného.

Svět dokonalého štěstí někde opravdu existuje. Možná vás sem zavedla nakonec i trocha štěstí. Nechybělo moc a našli jste si klidné místo pod stromem, kde byste mohli odložit svoji stařeckou hůl, postavit stan a v klidu umřít s pohledem do vlnících se větví.

Ale nakonec jste ho zahlédli. Poprvé to bylo v mírném svitu srpku měsíce. Jen na chvilku jste uviděli ten mír a bílou planinu spokojených těl. Škarohlídi by namítli, že to není žádné místo klidu a míru, ale vy jste se v těch hebkých peřinách ztratili. Našli jste konečně svůj domov mezi stádem ovcí, bezstarostných a šťastných..

Příběhy z kostek - krabička

Kdo by neměl rád příběhy a vyprávění? Všichni to v sobě máme a někdy jen potřebujeme trochu povzbudit fantazii. Načrtnout nějakou příběhovou linii, které se budeme držet. A tuhle metodu nemusíte použít jen na pohádku na dobrou noc, ale třeba i při začátku psaní nějakého velkolepého románu. Všechno je možné a rozhodně to není podvádění.

Neuvěřitelné a nekonečné možnosti. Devět kostek plných fantazie. Zdá se to být jako málo, ale hra Příběhy z kostek vás velice rychle vyvede z omylu. V originále krabička vyšla pod názvem Rory’s Story Cubes (tedy Roryho příběhové kostky) a český název je tedy velice věrný. A právě tenhle Rory vydal pod hlavičkou The Creativity Hub Ltd. první vydání téhle legrácky. A loni na podzim se svojí šance chytila i společnost MindOK, která hru přeložila do češtiny.

Od prvního vydání se leccos změnilo. Kostky mají ještě kapesnější a luxusnější vydání. Krabičku s plastovým průhledným vnitřkem nahradila krásná elegantní magnetická krabička. Ta je zasunutá uvnitř obalu z tvrdého papíru. Ten ale ve skutečnosti k ničemu nebudete potřebovat, protože všechno důležité se ukrývá pod magnetickým víkem.

Příběhy z kostek - průběh hry

Mezi čtveřicí zdí se nachází už zmiňovaná devítka kostek. Každá má šest stran a na každé z nich jedinečný obrázek. Dohromady tedy ve hře najdete 54 různých obrázků a symbolů. Například náš příběh na začátku se skládal z kostek v tomto pořadí: usmívající se tvář, kompas (osm šipek ukazujících všemi světovými směry), hodiny, kostka, strom, hůl, stan, srpek měsíce a postava ovečky.

Ale samozřejmě můžete některé z těchto obrázků vyložit i jinak, pokud si to obhájíte. Z hole může být šnorchl, nebo ze srpku kolébka. Záleží jen na vaší fantazii, ale většina obrázků je na první pohled jasných. Ale jsou zde i symboly, jako autoškola nebo šipka.

Spolu s kostkami putují v krabičce také pravidla. Ony to vlastně nejsou pravidla, jako spíš návod k tomu, jak si s kostkami můžete hrát. Ale i tady se fantazii meze nekladou. Kromě toho vás ale pravidla upozorní na zajímavou skutečnost – na AppStore najdete iOS verzi této hry, pro Android jsou kostky k dispozici za 44 korun.

Příběhy z kostek - kostky

Ale o softwarové verzi si dnes povídat nechceme. Pocit, že kostky držíte v ruce a opravdu si hodem určujete, o čem budete dnes vyprávět, je pochopitelně lepší. A přitom cena není nijak výrazně vyšší, než za zmiňované aplikace. A přenosná je hra také velice pohodlně a elegantně.

A o co tedy vlastně jde? To už vám určitě došlo, když tu pořád mluvíme o vyprávění příběhu. Jednoduše hodíte kostkami a podle symbolů, které vám padnou, vyprávíte příběh. Ten musí obsahovat všechny obrázky z kostek v nějaké podobě. A všechno to začíná slovy „Bylo nebylo“, přitom to ale na rozdíl od stejnojmenné hry (Bylo nebylo – recenze) není hra na vítězství, ale jen tak pro radost.

Pravidla obsahují povzbuzující ujištění. Žádný příběh není špatný. A věřte nám, že s pravidelným hraním se neuvěřitelně rozvine vaše fantazie. Najednou si budete moci dovolit mnohem složitější a zajímavější příběhy a ohromíte ostatní, kteří s vámi u stolu sedí.

Příběhy z kostek - krabička

A dokonce můžete hrát i soupeřivou variantu, která v pravidlech není. Jednoduše si navzájem budete své příběhy tajně bodovat podle kvality. Záleží pak jen na taktice, kterou jednotliví hráči u bodování zvolí, ale důležitou roli hraje i ten váš odvyprávěný příběh.

Kromě téhle naší speciální verze pravidla obsahují i další možnosti, jak se ke kostkám postavit. Příběh můžete sestavovat z více kostek – po použití všech kostek jej neuzavřete, ale hodíte znovu a navážete tam, kde jste skončili. Většinou tak ale nevznikají tak pěkné příběhy, jako z jednoho hodu, ačkoliv výjimky potvrzují pravidlo.

Mnohem zajímavější možností, jak zapojit do hry více lidí, je řetězové vyprávění. Rozhodíte na stůl všechny kostky, vyberete si jednu z nich a zahájíte vyprávění. Další kostku a text naváže ale už následující hráč. Tak se společně podílíte na vzniku příběhu tak trochu jako bájné psaní různých vět na kus papíru.

Příběhy z kostek - kostky

Navíc pro všechny, kteří umí anglicky, máme další dobrou zprávu. Na oficiálních stránkách http://www.storycubes.com/play najdete spoustu různých variant, které vymýšlí lidé z celého světa. Například v současné době je první varianta se superhrdiny. Každý z účastníků vyprávění hodí třemi kostkami a podle nich pojmenuje svého hrdinu i jeho schopnost. Pak za pomoci všech devíti kostek vytvoříte příběh o této postavě. Na závěr mu vytvoříte i jeho nemesis, tedy záporáka, se kterým bojuje.

Ačkoliv Příběhy z kostek nejsou ve skutečnosti hra, nedokážete si představit množství zábavy, které se s nimi dá užít. Za chvíli ustoupí obrázky do pozadí a všechno ovládnou fantazie hráčů. Nechte se unášet světem představivosti, protože ten má opravdu co nabídnout!

Co je, ale ještě mnohem lepší zprávou je existence rozšíření. Věříme, že o něm si popovídáme už brzy v samostatném článku. Zatím jsme jej neměli možnost otestovat, takže vám pouze řekneme, že má za téma Výpravy a budou laděni do dobrodružnější podoby.

Příběhy z kostek - krabička

Příběhy z kostek bourají stereotypy, hranice a jazykové bariéry. Jejich použití jsou nekonečná. Můžete je využít pro trénink svých dětí, ale třeba i na procvičení vlastních jazykových dovedností. Dokážete vyprávět příběh v cizím jazyce? Tahle krabička má ohromnou sílu a potenciál. Měl by ji vlastnit úplně každý, kdo si rád hraje, vypráví nebo si jen tak sám pro sebe přemýšlí..

Recenze: Příběhy z kostek – vyprávění může být taky hra
Příběhy z kostek jsou takové příjemné zjevení, které se před vámi díky svojí malé krabičce velmi snadno schová v poličkách obchodů. A to by byla velká škoda. Ačkoliv se v podstatě nejedná o hru, ale spíše hračku, hlavní je pocit. A tady cítíte, že opravdu něco vytváříte. Stačí jen hodit kostkami a povídat příběh, který bude předměty na obrázcích obsahovat. Není to nic jednoduchého, ale každý příběh bude unikát. Možností, jak kostky používat je neomezeně a právě proto jsou naprosto úžasnou zábavou a povinností pro všechny, kdo alespoň trochu rádi povídají..
Klady:

+ cena
+ nekonečná zábava
+ úžasně jednoduchý nápad
+ varianty hry
+ krásná krabička
+ perfektně trénuje fantazii a mluvení
+ můžete trénovat nejen češtinu
Zápory:

- není to až tak úplně hra
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Fuse – tenká linie mezi sirkou a výbuchem