Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Activity Knockout – box s kostkami a písmeny

activity-knock-out-01

Snaha mluvit jasně, rychle a bez chyb není nic snadného. Pokud chcete vyjádřit svoji myšlenku, musíte na to být připravení. Můžete se snažit sebevíc, ale dřív nebo později se vám zamotá jazyk a uštědříte si sami pořádný knockout.

A právě takové knockouty mohou hráči dostat v nové hře Activity Knockout, kterou vytvořil tým firmy Piatnik, respektive společnost The Good Game Company. České vydání se dostalo na trh ke konci roku 2020.

Menší čtvercová krabička má modrou barvu a ukazuje slovního boxera v podobě přesýpacích hodin. Právě ty vám mohou jako hráči uštědřit jednu z těch nepříjemných ran. Uvnitř na hráče čeká herní plán, který vyloží do středu stolu. Poté se musí kolem něj všichni usadit a rozdělit se do dvou znepřátelených týmů. Ti se poté dohodnou každý na svojí figurce a postaví ji na startovní políčko v levém horním rohu. Vedle plánu připraví ještě kostky, přesýpací hodiny, fixy a tabulky.

activity-knock-out-07

Oba týmy si musí mezi sebou na úvod každého kola zvolit zapisovatele, který dostane tabulku s fixou. Do připravené pozice je třeba umístit také přesýpací hodiny, které by měly směřovat oboje barevným koncem dolů (a černým nahoru). Právě jejich otočení poté odstartuje první fázi kola, ve kterém hráč ze zvoleného týmu hodí sadou kostek a určí tak podmínky pro celý tah.

Oba týmy se totiž ihned pustí do vymýšlení slov. Každá barva kostky odpovídá jednomu řádku na zapisovací destičce a zde je také vyznačen barevný čtvereček. Právě na této pozici ve slově se musí nacházet písmeno z kostky stejné barvy. Hráč v roli zapisovatele kompletní sadu pěti vymyšlených slov zapisuje. Jakmile má tým hotovo, položí přesýpací hodiny vodorovně a tím zastaví svůj čas.

Oba týmy si poté vymění tabulku i přesýpací hodiny. Nově se držiteli soupeřových tabulek stanou zapisovatelé, kteří otočí přesýpací hodiny soupeřů barevným koncem nahoru. Tolik času, kolik soupeřům trvalo slova napsat, bude mít znepřátelený tým na jejich uhodnutí. V této části kola se týmy střídají. Mluvčí s tabulkou se snaží vysvětlit spoluhráčům slova z tabulky, a to v libovolném pořadí. Vše kontroluje tým protivníků a každý úspěch si poznamená. Za každý správný tip může tým posunout svoji figurku vpřed na závodní trati.

activity-knock-out-03

Partie pokračuje novým kolem. Tam se zapisovatelem, a tedy i vysvětlujícím v druhé fázi kola stane jiný hráč z týmu. Tak se vymýšlení slov a hádání neustále opakují a hráči postupují vpřed za každý úspěch. Jakmile jeden z týmu překročí na plánu svojí figurkou cílovou čáru, partie končí vítězstvím této skupiny hráčů.

Activity Knockout jsou trochu jinou party hrou, než bychom čekali od hry se slovem Activity v názvu. Hlavní náplní totiž je vymýšlení slov a jejich hádání je pouze polovinou úspěchu.

Nově tak hráči nemají ve výbavě vůbec žádné karty a místo toho dostanou do vínku pouze sadu pěti kostek. A protože má každá jinou barvu, bude také náležet do jiného slova. Jenže písmen je vždy v nabídce pouze tucet, což je jediné omezení z hlediska variability pro opakované hraní. A je to omezení poměrně významné, protože když budete hrát opakovaně, pak vám při hození stejného písmene nic podstatného nebrání používat stejná slova. Respektive nic vás nemotivuje vymýšlet nová, a to je docela velký problém.

activity-knock-out-06

Vytváření slov je výzvou, protože hozené písmeno na kostce není vždy na prvním místě. Hráči tak musí dobře pracovat se svojí slovní zásobou a umět vymýšlet rychle. To proto, že čím rychleji slova vytvoří a napíšou, tím méně času nechají soupeřům na jejich hádání.

Právě tento princip otáčení přesýpacích hodin je to, co se nám na nové hře líbí nejvíc. Úspěch jednoho týmu zakládá šanci pro tým soupeřící. Tím jsou krásně propojené obě fáze jednoho kola, navíc v té druhé se týmy střídají a ten, který zrovna nehádá, funguje jako kontrola.

Protože ve všech fázích tahu hraje čas důležitou roli, celá partie je rychlá. Počet hráčů rozumně začíná na čtyřech, aby byl zážitek plnohodnotný. Více účastníků ale rozhodně neuškodí, protože se alespoň ve vysvětlování slov hráči vystřídají. Popisování je klasikou, kterou už známe ze spousty jiných her a hráči jsou omezení pouze slovním základem slova, které se snaží vysvětlit.

activity-knock-out-10

Activity Knockout jsou hrou, která se točí kolem kostek. V důsledku pro oba týmy řídí písmenka náhoda, ale všichni mají stejné zadání. Hra je příjemně originální a snaží se přistupovat k zážitku popisování slov o dost jinak. Activity Knockout jsou díky tomu opravdu zajímavou party hrou pro ty z vás, kteří rádi vymýšlí a hádají slova.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelPiatnik
Rok vydání2020
Počet hráčů4 - 0
Herní doba0
Minimální věk12 and up
KategorieParty Game

Více o hře.

Recenze: Activity Knockout – box s kostkami a písmeny
Activity Knockout jsou příjemnou party hrou, ve které nejsou žádná slova nebo karty se zadáním. Místo toho všechno řídí kostky a písmenka, která na nich padnou, musí hráči použít ve slovech. Bohužel na každou kostku se vejde pouze omezený počet písmen, takže se začnou opakovat a s nimi i slova. Při tom je třeba být co nejrychlejší, jelikož na hádání bude mít soupeřící tým stejný čas, jako trvalo pojmy vymyslet. Activity Knockout díky tomu je napínavý a baví.
Klady:

+ kostky určí zadání
+ čas vymýšlení je čas hádání
+ rychlá kola i partie
+ písmena nejsou jen na začátku slov
Zápory:
= znovuhratelnost
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Exit Úniková hra – Potopený poklad