Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Race 3000 – závody na okruhu jménem Lego

LEGO hry jsou mezi námi již více než rok a získaly si mezi fanoušky velkou oblibu. Nabízejí jednoduché herní principy v neotřelém zpracování a ve spolupráci s luxusní LEGO kostkou připraví hráčům vždy unikátní a zajímavé zážitky. O tom jsme se mohli přesvědčit nejen při výstupu na Ramsesovu pyramidu, ale především při stavění předmětů v Creationary (Představ si a postav) nebo v dobrodružném Minotaurovi.

Dnes se s kostičkami podíváme na závodní okruh. Možná si stejně jako my říkáte, že s hranatými tvary se špatně závodí a že hranatá kolečka na autech nebudou fungovat úplně ideálně. Naštěstí se to inženýrům v Legu podařilo vyzkoumat, a vy si můžete užít veškerý adrenalin, který z napínavého závodění vyplývá.

Race 3000 se ukrývá v poměrně malé krabici. Po jejím otevření objevíte klasické pytlíky s mnoha drobnými lego součástkami a dvě různě velké desky, na kterých se budou závody odehrávat. Ty k sobě po sestavení hry přiložíte a po odehrání je zase oddělíte, aby se vám složená hra vešla zpět do krabice. Žádné jiné zásahy kvůli skladování složené tratě nejsou třeba.

Tentokrát vás čeká trošku náročnější prvotní příprava, protože v balení nenajdete žádnou papírovou šablonu jako byla v Minotaurovi, podle které byste mohli trať sestavit. Stále ale máte po ruce návod, ve kterém je stavba nakreslena krok za krokem. A děti si určitě i tak stavění užijí. Koneckonců je to důvod, proč mají LEGO rády..

Pokud máte obě hrací desky připevněné k sobě, musíte ještě na trať před závodem umístit olejové skvrny v podobě černých válečků. Ty by měly být rozmístěny rovnoměrně (pravidla zobrazují jejich doporučené rozložení). Na start pak podle počtu hráčů umístíte autíčka a na kostku na protější strany dáte dvojitá turbo políčka. Nezapomeňte ještě vedle tratě položit pohár, ať se všichni závodníci mají na co těšit.

Oproti předchozím hrám nemusíte při přípravě hry cvakat na kostku další dílky tak, aby se zaplnila. Tato činnost je tentokrát důmyslně zahrnutá přímo do pravidel závodu. Na závěr zbývá sestavit čtveřici autíček, s nimiž budete závodit.

Hráči si před sebe vezmou sedm barevných destiček ve stejné barvě, za kterou budou závodit. Jednu z nich umístí postupně na LEGO kostku vedle oranžového dvojpolíčka s turbem.

Teď už jen zbývá mávnout startovacím praporkem a vyrazit na klikatou trať. Závod se jede na jedno kolo a může se jej zúčastnit maximálně čtveřice různobarevných vytuněných vozů.

Hráč, který je na tahu, nejdříve hodí LEGO kostkou. Pokud mu padne strana kostky, na které ještě zbývá volné místo, může na ni umístit jednu z destiček svojí barvy. Podle hozených barev (na jedné straně kostky mohou být až čtyři destičky) se v každém tahu pohybují všechna (!) autíčka těch barev kupředu. Počet pozic, o které se autíčko posune, je daný počtem destiček, které hráč má ve své barvě na hozené straně kostky.

Protože na celé trati jsou pouze dvě stopy, autíčka se mohou při pohybu předjíždět nejen vedle sebe, ale i přeskakováním. Jejich délka je tři políčka, takže se dá předjíždění snadno využívat, abyste se posunuli dál, než pomocí samotného pohybu. A věřte nám, že to budete využívat.

Na trati jsou pravidelně rozmístěné také oranžové předěly, které mají hned dvě funkce. Pouze na nich totiž můžete jezdit z pruhu do pruhu. Proč byste to dělali? Abyste se vyhnuli zákeřným olejovým skvrnám. Pokud totiž přes černý váleček přejedete, musíte odevzdat jednu ze svých cenných destiček, kterou jste již umístili na kostku. Tím se připravíte o jeden bod pohybu.

Oranžová políčka jsou však navíc místy, na která se autíčka posunou ve chvíli, kdy použijí turbo. Jakmile totiž hráč padne na kostce oranžové dvojpolíčko turba, zrychlí a popojede v rámci jednoho kola až k nejbližšímu předělu.

Takhle se všichni závodníci přibližují cíli, až jeden z nich protne pásku jako první a může si pro sebe ukořistit pohár pro vítěze. Ale je pouze na vás, jestli se nerozhodnete závodit třeba na dvě kola. Základním mottem všech her LEGO je totiž Hraj si a Změň pravidla. To je totiž mnohem snadnější u hry, kterou si můžete rozebrat do posledního kousku a sestavit podle vlastních představ. Například zkratky lze umístit několika různými způsoby, vždy tak, aby navazovaly na oranžová políčka.

K rozšířeným pravidlům, které můžete použít, patří bonusové žluté dvojpolíčko. Jeho prostřednictvím si na trati můžete zkrátit cestu přes žluté spojovací cesty a tím výrazně soupeřům utéct, ale snížíte si tak prostor, do kterého lze cvakat destičky. Interakci mezi hráči povzbuzuje, pokud do pravidel závodu zařadíte depo. V něm totiž (alespoň podle oficiálních pravidel) můžete zasahovat do rozložení destiček na kostce. Jedná se o jediný způsob, který není zcela závislý na náhodě.

Celkově vzato je každý závod rychlým a intenzivním zážitkem. Neustávající předjíždění, nutnost vyhýbat se olejovým skvrnám a přemýšlet o umístění destiček. Race 3000 vás zabaví tak, že přestanete myslet na čas. Všechno dobře podporuje i vizuální stránka hry, která myslela i na takové drobnosti, jako je řídící věž. Vzhled dráhy pak působí dobře i na samotný dojem ze závodu.

Pohybový systém je výborně navržený. Ve všech našich hrách se situace na čele neustále měnila a často ten, kdo byl v první části okruhu na čele, nakonec skončil až na některém ze zadních míst. Stačí přijít o jednu nebo dvě pohybové destičky na kostce a vás pohyb se výrazně zpomalí a všichni se kolem vás přeženou.

Postupujete po každém jednom puntíku, který na rovnoběžných tratích najdete. Na první pohled to vypadá, že se bude jednat o nekonečný závod, ale když si poprvé zazávodíte, zjistíte, že to tak není. Naopak celá partie uběhne velice rychle a nechá vás toužit po odvetě.

Tím, že se vaše autíčko pohybuje i v tazích protivníků, se daří autorům skvěle zamezit nudě a čekání na další vlastní tah. Hráč je neustále zapojen do partie a při každém hodu zažívá stejné napětí, jako když hází sám.

V rozšířené hře s depem navíc stojíte před složitou volbou, které je trochu ovlivněná náhodou – snažit se dávat kostičky na jednu konkrétní stranu, nebo je rovnoměrně rozložit po všech stranách, abyste popojížděli pokaždé? Sedm destiček je dostatek pro obě varianty a je jen na hráčích pro co se rozhodnou a na kostce, co jim povolí.

Race 3000 lze hrát dokonce i v jednom hráči, jehož úkolem je zvládnout jeden okruh za co nejkratší čas = za co nejméně hodů kostkou. Tyto rekordy pak lze ještě dlouho překonávat, protože rychlost závisí na rozmístění čtverečků na LEGO kostce, a také na štěstí při samotných hodech.

Ke kladům opět patří také skvěle zpracované internetových stránek LEGA. V sekci „Jak hrát“ opět najdete skvělá animovaná pravidla, která vás jednoduše provedou všemi případnými nástrahami nebo nesrovnalostmi papírové příručky.

Pokud byste chtěli postavit delší závodní okruh, stačí použít nějakou desku z ostatních LEGO her, třeba z již zmiňovaného Minotaura. V jeho krabici najdete i kostičky zdí, kterými můžete trať rozšířit o nové rovinky. Jen ty zatáčky se vám budou špatně shánět. Některé varianty okruhů měly být podle pravidel dokonce na zadní straně instrukcí ke stavění, ale bohužel jsme tam žádné nenašly. Trošku zklamání, ale fantazii se stále meze nekladou.

Race 3000 je výborná závodní hra, která nás velmi příjemně překvapila a snese srovnání i se známějšími hrami. Celé dovádění na okruhu má opravdovou logiku a vše je dobře promyšlené. Díky možnostem stavět nové trati, využívat připravená rozšíření a vymýšlet si vlastní pravidla se nemusíte bát, že by vás nějak rychle omrzela. Pokud máte rádi závodní hry, pak je pro vás tahle LEGOvá povinností.

Recenze na dětskou hru jsou specifické. V závislosti zachování srovnatelných hodnocení je v tabulce uvedeno hodnocení podle totožných kritérií, jako u jiných her. Pokud o této hře uvažujete pro svoje děti a ty mají navíc rády Lego, můžete bez obav k hodnocení přičíst 5% za dětský pohled.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorBastiaan Brederode, Cephas Howard
VydavatelLEGO
Rok vydání2009
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(3 voters)
KategorieChildren's Game, Racing
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaComponents: Dice With Swappable Faces, Series: LEGO Games, Sports: Auto Racing, Toys: LEGO
Alternativní názvyLEGO Race 3000

Více o hře.

Recenze: Race 3000 – závody na okruhu jménem Lego
Klady:

+ akční souboje
+ možnost sestavit si vlastní tratě
+ LEGO kostka a její využití
+ různé varianty hry
+ zpracování
Zápory:

- chybí slíbené varianty tratí
- chybí šablona pro stavění
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Rainforest – vítejte v pestré džungli