Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ulož svoje knihy – nestabilní knihovna

4.2

Postavil jsem si knihovnu, ale má jednu nevýhodu – kdykoliv na ni položím novou knihu, bojím se, že se celá konstrukce zhroutí. Pokaždé je třeba přestavět celou poličku. A tak nenakupuji knihy zásadně po jedné, ale v pořádných hromadách.

No a podobně se budou snažit i hráči od osmi let, pro které přichází logická hádanková hra Ulož svoje knihy, která má podtitul Srovnej knížky na poličku, nezapomeň na kočičku. Zábava přichází z produkce Advance Games, ale podepsaná je pod ní hlavně firma Foxmind. Jako designéry této konkrétní zábavy jmenujeme Gilit Metuki, Ronnie Manor a Theora Concept. Výsledek jejich snažení si, včetně grafiky od Orita Zohara, převzala do češtiny společnost ADC Blackfire.

Už samotná krabička ale zaujme. Je krásně bílá a hlavně nabízí okénko, přes které je vidět dřevěná knihovna. Láká a naláká. Takže se s chutí vrhnete dovnitř a objevíte hned dvě poličky a spoustu knih popsaných písmenky. No a pak ještě jeden balíček karet, který nabízí nejen všech čtyřicet zadání, ale také kartičku s pravidly.

Ono na tomto hlavolamu není příliš co vysvětlovat, alespoň u těch prvních. Jednoduše si vyberete zadání, položíte před sebe všechny odpovídající knihy a nyní je třeba vše uložit do poličky tak, aby po položení i horní deska byla v rovině. Kromě knih je třeba do prostoru umístit také figurku kočičky. Jakmile si myslíte, že už máte všechno správně, jednoduše to lze překontrolovat s pomocí vodováhy ve tvaru květináče.

Ale ačkoliv ty pokročilejší nabízí i nějaké ty ikony se specifickým upřesněním, jsou krásně intuitivní a vlastně by nepotřebovaly ani žádné další vysvětlení. Požadavky se totiž obvykle týkají natočení, tedy polohy knih vodorovně nebo svisle. Jindy některé knihy nesmí být vedle sebe nebo kočka musí sedět na nějaké knize.

Jedná se o sadu hádanek a rébusů, které vás prověří ve vnímání výškových rozdílů a správné kombinace knih tak, aby společně vytvořily vždy pěknou rovinu. Princip je extrémně jednoduchý a jako takový jej zvládnou opravdu všichni. Co se týká obtížnosti, tak ty nejjednodušší zadání určitě zvládnou i menší školáci. A s jejich pomocí se vytrénují i na ty další. Obtížnost obecně není extrémně vysoká, ale knih v krabici je dostatek a pocit z variability jsou velmi dobré.

Řešení jsou na zadní straně každé karty, takže jsou dobře na dosah. To může být plus i nevýhoda, ale pro vás může být určitě výzvou snaha najít jiné řešení než je vytištěné na kartičce. Často totiž opravdu existuje.

Základem celkového dojmu je vynikající zpracování. Vše krásně vypadá a vrcholem všeho jsou figurka kočky a vodováha, které jsou sice drobným dotvořením celé atmosféry, ale současně právě tato třešnička je důkazem, jak pečliví designéři byli.

Ulož svoje knihy je výtečná logická zábava a sada rébusů, které jsou dokonalé hlavně pro všechny milovníky knih. Ale nadchne snadno i ostatní milovníky přemýšlení a hledání řešení tam, kde to na první pohled je obtížné. Ulož svoje knihy krásně prověří vaše prostorové vnímání a se čtyřicítkou úkolů vám vystačí na solidní dobu odpovídající ceně.

Recenze: Ulož svoje knihy – nestabilní knihovna
Klady:
+ nádherné zpracování
+ přehledné
+ přístupné
+ více řešení
Zápory:
= 40 úkolů nakonec splníte docela rychle
4.2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Blocks – kostky nahoře i dole