Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ranč aneb kterak Superfarmář vyhnal zvířátka na pastvu

Ranč - balení

Bylo jasné, že všechny ty kravičky, koně, ovce a prasátka nemohou bydlet v chlívku navěky. Konečně nadešel čas, abychom je vyhnali na pastvu. Jenže všichni určitě víte, že na takové louce existuje mnohem větší nebezpečí, že vám na ně zaútočí nějaké hladové a neochočené zvíře. Jak se bránit před liškou nebo vlkem? Pořiďte si hlídacího psa!

Tohle všechno jsou informace, které každý dobrý superfarmář už dávno má. Desková hra Ranč totiž navazuje právě na populární a velice zábavnou hru založenou na principu matematika Karola Borsuka. Tato hra se jmenuje Superfarmář (recenze) a dočkala se v České republice už dvou verzí – základní a také deluxe, ve které hráči dostali navíc krásné figurky hlídacích pejsků.

Novinka Ranč (v originále Rancho) vznikla k výročí 25 let od vydání první polské verze Super Farmer. Historie původní hry sahá ale až k druhé světové válce do roku 1943. Jejím úkolem je dále rozpracovat myšlenku hry a přinést ještě zajímavější zážitek. Svými krásnými a unikátními ilustracemi hru opět ozdobil Piotr Socha (Superfarmář, Loch Ness).

Ranč - připravená hra

Tento úkol si vzal Michał Stajszczak, autor méně známých polských her. Za originálním vydáním Ranče v Polsku stojí firma Granna, v České republice ji pak distribuuje v kompletní lokalizaci společnost Press Pygmalion. A díky ní se dostala na stůl i nám a my jsme si mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak se cítí takový pasáček.

Už na obalu nás vítá vtip s koněm, krávou a ovcí odpočívající na houpačce. Hra nezapře svoji příslušnost do rodiny větších her od Granny, kam patří třeba i Qubix (recenze) nebo Hop! (recenze). Má čtvercový tvar a je překvapivě vysoká, ačkoliv její obsah tomu zase tolik neodpovídá.

Jediné známé tváře na vás čekají až na dně. Jedná se o šest figurek pejsků – tři malé a tři velké. Jejich úkolem bude i nadále hlídat vaše stádo před hladovými potvůrkami z lesa. Staré známé jsou také dvě dvanáctistěnné kostky s obrázky všech zvířátek, které budete na farmě chovat.

Ranč - rozehraná hra

Všechno ostatní je zbrusu nové a vládne tomu velký herní plán, který je krásně zdobený ilustracemi po celé ploše. Teprve uprostřed je herní plán s šestistrannými políčky, z něhož také do šesti stran trčí vždy dvě startovní políčka pro každého z hráčů. Všechna ostatní pastviny tvoří kruhy, které se pomalu ale jistě blíží k lesu a tím se stávají stále nebezpečnější. Právě uprostřed na vás čekají vlk a liška.

Každé z políček má uprostřed otvor, kam budete moci zacvaknout svoji značku. Kromě této dírky najdete na většině z nich také číselnou hodnotu. Ta udává, kolik králíků vás bude daná pastvina stát. Teprve pak ji můžete obsadit svým žetonem a poslat na ni některé ze svých pracně vychovaných zvířátek.

Právě zvířátka jsou spolu s barevnými puntíky komponenty, které vycvakáte z kartonových archů, posledními dílky skládačky s názvem Ranč. Barevná kolečka vás ničím nepřekvapí, jsou mrňavá o průměru necelý centimetr a to ve všech šesti barvách od modré až po fialovou.

Ranč - rozehraná hra

Naopak zvířátka jsou samé překvapení, protože tentokrát nejsou všechny stejné. Máme tady malé králíky a ovce, ale kravička už je na pastvu náročnější a zabere dvě políčka. A koník potřebuje běhat, takže jeho ohrada oplotí rovnou tři pastviny na herním plánu.

Začátek hry vám přinese počáteční dvě zvířátka – jednoho králíka a jednu ovci. Ty postaví do svých barevných startovních pastvin. Od této barvy dostane také všechny puntíky, kterými bude označovat svoje budoucí louky, jak bude bohatnout.

V závislosti na počtu hráčů se partie zúčastní jen pevně daný počet zvířátek – například na každého hráče připadá deset králíků, tři ovce nebo dvě krávy. Je pak už na hráčích samotných, jak se o ně podělí.

Ranč - rozehraná hra

Samotný herní princip zůstává vlastně stejný, jen zde přibylo rozšiřování farmy. Na začátku svého tahu můžete právě utratit nějaké svoje králíky a pořídit svým zvířátkům větší výběh. Každé políčko na louce navíc stojí tolik, kolik je na něm napsáno. Čím je bezpečnější, tím je dražší, zatímco blíž ke středu jeho cena klesá.

Každé nově pořízené místo označíte žetonem svojí barvy, který zastrčíte do malého otvoru. Můžete si vybrat libovolnou pastvinu sousedící s některou, která už je ve vašem vlastnictví. Současně můžete také směňovat zvířata za jiná. Poměry a ceny jsou přehledně rozepsané v řádcích přímo na herním plánu, takže je nemusíte nikde složitě hledat nebo si je pamatovat.

Zbytek hry už jako fanoušci Superfarmáře velice dobře známe. Hodíte oběma dvanáctistěnnými kostkami a snažíte se rozmnožit vaše stádo. K obrázkům, které padnou na kostkách, přičtete počty zvířátek na pastvinách a za každé dva sudé tvory stejného druhu se vám narodí jedno nové mládě.

Ranč - detail herního plánu

Tady ale přichází ještě jedna novinka. Nezáleží na tom, kolik se vám prcků narodí, protože pro ně především musíte mít místo. Stodola už se jim dávno nelíbí a chtějí rovnou na pastvinu, a pokud ji nemáte prostě a jednoduše o nová zvířátka přijdete. Naštěstí na jednom místě se směstná až šest králíků, takže alespoň o jejich ustájení se nemusíte tolik starat.

Predátorů se zoubky se musíte bát až ve chvíli, kdy se některé z vašich zvířátek zatoulá na pastvinu nedaleko lesa. Jakmile pak padne na kostce vlk nebo liška, může vám nebo některému z dalších hráčů sežrat němého kamaráda. Ochránit vás mohou jen pejsci, které ale za souboj s nepřátelským zvířetem musíte obětovat.

K vítězství potřebujete nasbírat a povyměňovat zvířátka tak, abyste měli od každého druhu alespoň jedno (králík, ovce, kráva, kůň). Komu se to podaří jako prvnímu, ten získá vavříny a všechnu slávu, kterou ke správnému rančerovi patří.

Ranč - figurky

Ranč je hrou, která staví na úspěšném principu a je to vidět. Samotná výměna zvířat a házení kostkou je zárukou zábavy a bavilo nás už i u Superfarmáře. Navíc je toto všechno obohacené o nový prvek, kdy musíte mít zvířátka kam ustájit. To znamená další náklady a utracené králíky.

Proto celá hra trvá o něco déle, protože trvá, než se propracujete ke správně velké pastvině. Navíc počet zvířat v zásobě je omezen, což dříve také nebylo. Proto nemůžete nikdy dohromady s protivníkem mít víc zvířat jednoho druhu.

Náhoda hraje ve hře stále velmi výraznou roli, protože na hodu kostkou toho závisí opravdu hodně. A jestli máte smůlu, pak byste se měli rychle připravit na návštěvu vlka a lišky. Právě ty vám mohou veškeré vaše snažení pokazit, ačkoliv díky některým bezpečným pastvinám není to nebezpečí tak velké, jako u původní hry. Právě zde se podařilo alespoň trochu snížit vliv kostek a smůlu na šanci hráče na vítězství.

Ranč - rozehraná hra

Ačkoliv herní plán nabízí prostor pro přetahování a napínavý boj o pastviny, k tomu dojde pouze v případě, že hrajete alespoň se čtyřmi hráči. V menším množství se totiž hráči na plánu v podstatě vůbec nepotkají, protože každý z nich má dostatek prostoru. Díky tomu nemusí také zdaleka tolik zasahovat do nebezpečného území lišky a vlka.

Tento vliv je nejvýraznější ve dvou, kdy můžete zůstat v relativním bezpečí prvních dvou úrovní pastviny a do středu se vůbec nepouštět. Nic vás k tomu nenutí. Proto je dobré dodatečně ohraničit ve dvou prostor pro hru, aby hráči neměli roli tak jednoduchou.

Vyplatí se tedy koupit hru, i když už vlastníte nějakou verzi Superfarmáře? Pokud vás hra baví, tak určitě oceníte novinky a možnost vyměňovat králíky i za políčka. Především je ale dobré, že ani nájezd predátora vám nezničí vaše snažení docela. Snad jen ta hra v méně hráčích není tak dobrá, jako v původní verzi. Takže ano, určitě není špatný nápad si koupit i Ranč.

Ranč - žetony

Ranč je určitě podařeným nástupcem. Je sice o trochu složitější, ale stále nabízí zábavný a jednoduchý princip, který bude bavit všechny děti. Ty navíc nadchne nádherné grafické zpracování. Oslava výročí hry se tedy podařila na jedničku a to je dobře..

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichał Stajszczak
IlustracePiotr Socha, Michał Stajszczak
VydavatelGranna, Morapiaf, Red Glove, Бельвіль
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba45
Minimální věk7 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(4 voters)
KategorieAnimals, Children's Game, Dice, Farming
MechanismyDice Rolling, Enclosure, Set Collection, Tile Placement
RozšířeníKot na Ranchu
RodinaAnimals: Dogs, Animals: Foxes, Animals: Horses, Animals: Rabbits, Animals: Sheep, Animals: Wolves
Alternativní názvySuper Agricultor Rancho, Super farmář: Ranč, Super Farmer Rancho

Více o hře.

Recenze: Ranč aneb kterak Superfarmář vyhnal zvířátka na pastvu
Ranč staví na úspěchu kostkové hry Superfarmář. Základní myšlenka zůstává stejná. Máte zvířátka a snažíte se z nich udělat páry, aby se vám narodily mláďata. Za každý vytvořený pár s pomocí mnohostěnných kostek dostanete jedno nové zvířecí miminko. Na rozdíl od původní verze ale tady musíte navíc spravovat pozemky, na kterých se pasou. Právě proto má Ranč také herní plán s kulatými otvory pro žetony barevného vlastnictví. To všechno funguje moc pěkně, půdu vyměňujete za králíky a na každé místo se vejde jen určitý počet zvířátek. Pokud se vám narodí víc, než uživíte, nenávratně o ně přijdete. Každé políčko má nějakou cenu v závislosti na tom, jak je bezpečné. Čím blíž se vaše zvířata pasou k lesu uprostřed, tím je louka levnější na pořízení, ale pokud vaše stáda nehlídají pejskové, můžou skončit v břichu hladové lišky nebo vlka. Bohužel hra není vyvážená pro menší počet hráčů, kdy mohou být někteří zvýhodnění, protože nemají sousedy, se kterými by se přetahovali o území. Hra se také stává trochu zdlouhavější, ale současně méně závislá na náhodě. Svá zvířata můžete snadno uchránit před predátory, což je velkou výhodou. Krásná grafika a figurky pejsků se stávají těmi hlavními důvody, proč by o ní mohli uvažovat i majitelé Superfarmáře. Pokud ale nevlastníte žádnou z nich, pak Ranč nabízí přecejen o trochu víc muziky.
Klady:

+ krásná grafika
+ figurky
+ jednoduchý matematický princip
+ nahazování zvířat je stále zábavné
+ musíte utrácet králíky za pastvinu
+ zvířata lze uchránit před útoky predátorů
Zápory:

- chybí úpravy pro menší počet hráčů
- trochu zdlouhavější
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Donkey Derby – oslí závodníci