Recenze: Resident Evil 2 The Board Game – Survival Horror Expansion

resident-evil-2-survival-horror-expansion-01

Přežili jste Resident Evil 2? Přežili jste terror v Raccoon City? To nestačí! Nemrtví totiž nejsou jedinou hrozbou, na kterou mohou při úniku narazit. Lidé využijí každé situace k tomu, aby z ní získali nějaký prospěch pro sebe. Proč by se tedy měli zůstat tentokrát skromní a nenaklopit osud zombie apokalypsy do svých kapes?

První rozšíření hry Resident Evil 2 vytvořil jako designér Sherwin Matthews na základě nápadu Mata Harta. Krabice nese název Survival Horor a jedná se o rozšíření vydané v rámci kampaně na Kickstarteru firmou Steamforged Games. O distribuci pro Evropu se stará společnost Esdevium Games.

Krabice je opět bílá a vykukuje z ní na nás nová postavička nemrtvého. Hráči ale už se rychle chtějí zachránit, takže nakouknou pod víko. Tam najdou příručku se dvěma novými scénáři, ale především popisem všech novinek. Na dně leží plastový insert, který s sebou přinese výrazné zklamání – celá krabice totiž obsahuje pouze dva balíčky karet a třináct figurek, sedm hrdinů a šest příšer.

resident-evil-2-survival-horror-expansion-09

Resident Evil 2 je klasická kooperativní hra, ve které se týmoví kolegové ale nenachází často na stejném místě. Naopak se každý musí postarat o svoje přežití sám s pomocí zbraní a omezeného množství munice. Právě detailní zaměření na výzbroj je na celé hře nejzajímavější, protože jinak jde o klasickou kombinaci pohyb, házení kostkou a plnění cílů. To všechno ve vytvořených scénářích.

V novém boxu na hráče čekají neokoukaní hrdinové, ať už rodina Birkinová nebo Ben Bertolucci. Ty nejsou ale dostupné automaticky, místo toho si je hráči musí odemknout, alespoň v rámci kampaně. Při tom jsou nové postavy úplně jiné s odlišnými schopnostmi a hra za ně je také navržena jako výrazně obtížnější. Například Annette Birkin je samotářka, která je penalizovaná, pokud je poblíž nějaký jiný přeživší. Zajímavá je také malá Sherry Birkin, která má rovnou čtyři odstavce textu na kartě s různými schopnostmi. Především se umí výtečně vyhýbat pozornosti nepřátel.

resident-evil-2-survival-horror-expansion-03

To je samozřejmě cenný přídavek, protože výběr postav není nikdy příliš velký. Pokud si hráči mohou vybírat, pak mají vždy pocit, že si mohou zahrát partii znovu. A tady se nabízí i důvod, proč vyzkoušet opakovaně kampaň.

Jenže kdy už budou znovu procházet napínavé příběhy, postaví se jim do cesty také sada nečekaných protivníků. Tyto figurky nahradí nepřátele z původního boxu, například Poison Ivy vystřídá ve snaze zabít uprchlíky Omotávající víno. Kromě toho jsou v krabici také dva menší bossové, které potkáte za partii pouze jednou. Nové figurky z tohoto ranku udělají radost opět především fanouškům původní počítačové hry.

resident-evil-2-survival-horror-expansion-15

Aby se mohli hrdinové proti novým příšerám bránit, dostanou k dispozici nové zbraně. Ty nově ale nemají žádné kartonové ukazatele stavu zásobníku. Místo toho přichází hra s novinkou omezené munice. Po každé střelbě si hráč hodí kostkou, jejíž výsledek určí, jestli zásoba munice došla nebo ne. Zbraně byly jedním z nejzajímavějších prvků už bez rozšíření a teď se atmosféra posouvá ještě o úroveň dál.

Pravidla ale přináší kromě toho dva scénáře, které hráči využijí jen v případě, že se budou chtít porvat mezi sebou. A je vidět, že RE2 není hrou, která by byla stavěná na bitvy více hráčů proti sobě. Je to jednoduše kooperativní hra, kterou se někdo snaží přiblížit ještě širšímu publiku hráčů.

resident-evil-2-survival-horror-expansion-11

Na základním boxu jsme kritizovali tmavost zpracování. Protože v tomto rozšíření žádné mapy nejsou, nemusíte o takovéto výtky mít obav. Samotné figurky jsou podařené (potěší hlavně Poison Ivy) i ikonografie je přehledná.

Do hry přichází jako nenápadný (a nikde neinzerovaný) bonus i možnost zvýšení celkové obtížnosti. Hráči jednoduše v průběhu boje snižují hodnotu svých hodů o jedna a především upraví na začátku každého scénáře balíček napětí.  A v novém hávu je opravdu porážka RE2 úkolem pro otrlé bojovníky.

resident-evil-2-survival-horror-expansion-07

Celkově tedy komponent v rozšíření Survival Horror není zrovna nejvíce, ale naštěstí je jejich počet alespoň do určité míry opodstatněn celkovým zážitkem. Jenže ten zůstává podřízený základnímu boxu. Snaha něco změnit je cítit z variant v pravidlech,a le Resident Evil 2 není tou hvězdičkou úplně do žebříků. A rozšíření Survival Horror potvrzuje.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelSteamforged Games Ltd.
Rok vydání2018
Počet hráčů1 - 4
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(1 voters)
KategorieExpansion for Base-game, Horror, Video Game Theme, Zombies
MechanismyAction Points, Campaign / Battle Card Driven, Cooperative Game
RozšířeníResident Evil 2: The Board Game

Více o hře.

Recenze: Resident Evil 2 The Board Game – Survival Horror Expansion
Resident Evil 2: Survival Horror pokračuje tam, kde základní krabice skončila a snaží se navázat novými myšlenkami. Přichází tak nejen s rozšířením komponent (které si hráči mohou zpřístupnit až v průběhu kampaně), ale především možností hrát proti sobě. Ta ale u kooperativní hry není tak lákavá, protože kvůli tomu si ji prostě nekupujete. Zůstává ale realitou, že RE2 je především hrou pro fanoušky. A Survival Horror je dobrým rozšířením slabší hry, ale přesto nemůže pomoci Resident Evil 2: The Board Game zcela vystoupit ze stínu.
Klady:

+ možnost hrát proti sobě
+ nové příšery a hrdinové
+ nová vyšší obtížnost
+ skvělé nové zbraně
Zápory:

- temné komponent ze základu (bez nich si nezahrajete)
- vše zůstává při starém
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Inis – keltské legendy pro všechny