Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Robinson Crusoe – Záhada ztraceného města

robinson-crusoe-mesto-01

Není trosečník jako trosečník. Pokud vaše loď ztroskotá u malinkého ostrova, který se skládá jen z pláže a malého lesíku uprostřed, čeká vás spousta rybolovu, ale žádná překvapení. Jestliže ale plachetnici pohltí skaliska u ostrova větších rozměrů, pak se musí přeživší vypořádat s řadou nečekaných překážek. Mohou tu být divoká zvířata, domorodci nebo třeba pod zemí ukrytá sopka. Jenže kde je více nebezpečí, tam je i více tajemství. Co když se tedy zrovna na tom vašem ostrově ukrývá město plné pokladů?

Právě ke vchodu do ztraceného města nás má za úkol zavést rozšíření masivní kooperativní hry Robinson Crusoe. Novinka má titul Záhada ztraceného města. Jako designéři jsou pod novou krabicí podepsaní Ignacy Trzewiczek a Joanna Kijanka. Práci na ilustracích si rozdělila větší skupina autorů – Mateusz Bielski, Maciej Janik a Barbara Trela-Szyma.

Na víku vidíme opravdu dramatický výjev. Místo, kde bychom všichni chtěli stát. A zatímco v původní hře na dobrodruhy čekalo hned několik samostatných scénářů, tentokrát je v krabici jen jedna velká kampaň. A na jejím konci by mělo být ztracené město. Uvnitř krabice je spousta karet, jedna velká karta s přehledem dobrodružství, ale především deník a kniha samotné kampaně. Nechybí ale ani tenké desky postav s čtvercovými otvory, spousta žetonů a několik dřevěných figurek akcí.

robinson-crusoe-mesto-04

Jak tedy probíhá takový obvyklý příběh trosečníků ve hře Robinson Crusoe? Hráči dostanou každý pod kontrolu jednu postavu, která představuje některé z dostupných povolání. Na začátku kola se vždy musí hráči vyrovnávat s nějakou nepřízní, ale události se nejdříve objeví na plánu a upozorní na svůj příchod dopředu. Hrdinové musí pracovat s dostupnými surovinami a v rámci akcí stavět, vyrábět zbraně a připravovat se tak na lov. Tam porovnávají sílu s napadeným zvířetem, které ale může útok v pozdější fázi kola oplatit. Mimo těchto základních aktivit hrdinové ale především prozkoumávají ostrov a tím objevují nové prvky. Jednotlivé scénáře mají vlastní úpravy pravidel i podmínky vítězství. Hráči mají určený časový limit, ale také nesmí žádný z nich zemřít.

A právě to přežívání se v partii Robinson Crusoe ukazuje jako ten zásadní a nejtěžší úkol. Jenže to jste nezažili ještě nová pravidla. Ta přináší totiž hned několik nových konceptů, mezi kterými je šílenství a horrorový režim, který ze hry dělá pocitově úplně jiný zážitek.

robinson-crusoe-mesto-07

Jenže s tím souvisí i problémy, protože některé karty z původní krabice najednou nejsou zdaleka tak užitečné. Zaměření v horrorovém módu je totiž mnohem více na boj s příčetností, která má svoje vlastní pravidla. Hráče tak už tolik nezajímají predátoři, kteří se pohybují kolem.

V rámci partie mohou hrdinové narazit také na zbrusu nové karty záhad. S jejich pomocí přichází nejen pozitivní vodítka, ale také kletby nebo setkání tváří v tvář s mystickými tvory.

robinson-crusoe-mesto-08

Devět nových dobrodruhů je velmi pěkným přídavkem. A to především proto, že na druhé straně jsou postavy nehratelné. Ty mohou týmu hrdinů vypomáhat a budou ležet poblíž herního plánu otočené portrétem nahoru.

 

Hlavním zaměřením nového boxu zůstává kampaň. Ta je skvěle napsaná a přináší výzvu i zážitek, který všichni ocení. Jednotlivé příběhy mají vždy šest kol, ale zajímavé je hlavně jejich propojení se zmíněnými knihami. Hráče tak provází opravdu zajímavé vyprávění, které je navíc v češtině, což je samozřejmě velké plus.

robinson-crusoe-mesto-11

Velmi zvláštní volbou je zasazení do jiného období historie. A tak přestože jsou karty kombinovatelné se základem i s jeho scénáři, vznikne vám podivný mix. Ještě méně pochopitelným rozhodnutím je do hry nedat nové kostky a místo nich nabídnout hráčům samolepky, kterými mají „ozdobit“ kostky ze základního boxu. Pokud tedy budete chtít hrát staré scénáře, musíte buď nálepky znovu odstranit nebo je ignorovat, což rozhodně atmosféře nijak nepřidává.

Je dobře, že rozšíření nepřidává nějakou záplavu nových pravidel. Pokud umíte hrát původního Robinsona, pak vás nemá z hlediska mechanismů příliš co překvapit. Vše rychle pochytíte a můžete hrát. Na konci pravidel se dočkají hráči také dvou nových samostatně hratelných scénářů s názvem „Honba za trestanci“ a „V břiše příšery“.

robinson-crusoe-mesto-14

Původně jsme věřili, že v této recenzi budeme jen chválit. Po vybalení boxu tomu vše nasvědčovalo. Bohužel ale vedle zábavy se v rozšíření Záhada ztraceného města nachází i řada zvláštních produkčních rozhodnutí. Ale naštěstí tyto naše problémy nemění nic na faktu, že obsahově je nová krabice luxusní. A k tomu navíc umí skvěle překvapit dramatickým scénářem a novými módy pro hraní. Záhada ztraceného města tak je přes několik výtek výborným rozšířením, které ale mohlo být i o kousek lepší.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJoanna Kijanka, Ignacy Trzewiczek
IlustraceMateusz Bielski, Vincent Dutrait, Maciej Janik
VydavatelPortal Games, Albi, DiceTree Games, Edge Entertainment, Hobby World, Pegasus Spiele
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 4
Herní doba120
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(3 voters)
KategorieAdventure, Expansion for Base-game, Horror
MechanismyCooperative Game
RozšířeníRobinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island, Robinson Crusoe: Adventures on the Cursed Island – Collector's Edition (Gamefound Edition)
RodinaBooks: Robinson Crusoe, Game: Robinson Crusoe – Adventures on the Cursed Island, Mechanism: Campaign Games, Misc: LongPack Games, Players: Games with Solitaire Rules
Alternativní názvyRobinson Crusoé: Contes & Mystères, Robinson Crusoe: Mystery Tales, Robinson Crusoe: Opowieści Niesamowite, Robinson Crusoe: Relatos Misteriosos, Robinson Crusoe: Záhada ztraceného města, Робинзон Крузо: В поисках затерянного города, 로빈슨 크루소: 저주받은 섬의 모험 – 미스터리 테일즈

Více o hře.

Recenze: Robinson Crusoe – Záhada ztraceného města
Robinson Crusoe: Záhada ztraceného města je v první řadě velkým zážitkem složeným z řady pěti scénářů. Ty už si asi znovu nezahrajete, protože jsou navržené jako jednorázový zážitek s překvapením a příběhem. Naštěstí kromě hlavního obsahu je v krabici také lahůdkový horrorový režim, který celkové týmové snažení posouvá s důrazem na příčetnost výrazně směrem k arkhamovskému pocitu. Hra přináší řadu nových prvků, které nic zbytečně nekomplikují. Jen to zpracování není úplně ideální. Robinson Crusoe: Záhada ztraceného města je ale výborné rozšíření, především pokud jde o herní dojem.
Klady:

+ nové postavy
+ kvalitní a napínavý scénář
+ zůstává rozumně komplexní
+ horrorový mód
+ stupnice příčetnosti
Zápory:

- jednorázová kampaň
- přelepování kostek z původní krabice
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Mimix – tváře všech tvarů