Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Robo Rally – zažijte závody ztřeštěných robotů

robo-rally-03

V továrně je to samý robot. A každý z nich vás bude chtít zasáhnout či ještě lépe strčit do jámy. S čím však minimálně počítejte, že první kontakt s konkurencí vám nejspíše naruší zbylé naprogramované pohyby a tak se místo prvního checkpointu objevíte na jezdícím pásu, který nezadržitelně končí v černé hlubině…

Hra RoboRally skutečně není žádná novinka, spíše naopak se s rokem vzniku 1994 řadí například k další legendě Osadníkům z Catanu (1995). Zatímco herní principy Catanu či Carcassonne již trochu zaostávají a byly inovovány a překonány, RoboRally trvá a trvat bude. Její americký autor Richard Garfield je v hráčském světě znám spíše jako autor ještě legendárnější karetky Magic The Gathering.

RoboRally se vyznačuje jednoduchými pravidly, svižným plánováním a obrovskou interaktivitou. Hra je určena pro 2-8 hráčů a věřte, že čím více hráčů se sejde, tím větší zažijete psinu. Nejde ani tak o zábavu z vlastní hry – zde vlastně jen plánujete rychle 5 pohybových kartiček, vyhodnotíte a hrajete další kolo. Zábava nastává, jednak když je váš robůtek už pošramocený a vy již máte minimální výběr karet na příkazy či pokud se dokonce některý z příkazů v registrech zasekne. Ještě větší legrace však je, když váš robot potřetí s plným vědomím na plno vyrazí ze startu, avšak opět se nedostane ani přes první překážku, protože do vás někdo ťukne a vy už se pak jen točíte v kruhu z jednoho běžícího pásu do druhého až si to nakonec naplánujete přímo do jámy. Budete omylní a budete velice pravděpodobně špatnými dirigenty vašeho plechového koně.

robo-rally-02

Ale od začátku, hra obsahuje 8 krásně vyvedených plastových robůtků, kteří vypadají prostě skvostně. Dále množství karet s pohybovými příkazy a karty vylepšení, pro každého herní destičku, přesýpací hodiny a několik žetonů pro životy a zranění. V neposlední řadě hra obsahuje množství rozličných map s k nim souvisejících vlaječek, které můžete transformovat v různé scénáře, které jsou v pravidlech popsány. O znovuhratelnost se však nebojte, scénářů je mnoho a každá hra je samozřejmě zcela jiná. Jednotlivé scénáře také mají různou obtížnost a v nabídce je také zajímavá týmová hra. Není jediným problémem si mapové dílky postavit podle sebe a stejně tak jednotlivé checkpointy. Herní desky sice nejsou z tvrdého kartonu, což je trochu zklamáním, ale těch 8 robůtku zažene jakékoliv chmury.

Postavte svého robůtka na start, připravte mapu s checkpointy, které musí závodníci většinou probíhat v číselném pořadí, tedy lze předpokládat, že se u jedničky strhne skutečně pěkná skrumáž. Následně vyberte 5 příkazů v odpovídajícím pořadí, nespleťte si levou s pravou, také počítejte s pohybovými prvky na ploše. S čím asi budete těžko počítat je nasměrování ostatních robotů, jejichž laser na hlavě vám uštědří zranění. Horší však je, pokud do vás ve druhé pohybové kartě soupeř strčí a vaše zbylé příkazy vás zanesou v lepším případě zpět. V horším případě mimo hrací desku či do množství jam na ploše. S plánováním příliš neotálejte, poslednímu hráči začnou běžet přesýpací hodiny a pod tlakem skutečně není příjemné plánovat. Každý následně vyhodnocuje pohyb po pohybu. Pokud dojde někde v kolizi, rozhodují doplňková čísla na kartách 0-999, které znamenají rychlost daného pohybu (rozuměj iniciativu).

robo-rally-10

No, a jakmile dostanete nějaké to zranění, už to s vámi většinou jde z kopce. Na začátku dalšího kola dostanete méně a méně karet do ruky na výběr. Pokud se mezitím nestačíte dostat na nějaký checkpoint s léčením či svého robota na celé kola nevypnete a nevyléčíte se, končíte většinou s tím, že se vám v potlučené hlavě zaseknou registry, což jsou naplánované pohyby z minulého kola a vy tak např. každé kolo musíte počítat s tím, že jako poslední pohyb couvnete dozadu. Pokud přijdete o všechny zranění či spadnete někde do hlubin, objevíte se zpět na posledním checkpointu. Ve vašem snažení vám můžou pomoci opravny, na kterých. pokud správně zaparkujete, dostanete nějaké to šikovné vylepšení, prodlouženou ruku či průrazný laser. Kdo proběhne všechny vlaječky ve správném pořadí, je vítěz. Velice pravděpodobně se také může stát vítěz poslední přeživší.

robo-rally-20

U hry vám asi každý potvrdí, že je třeba ji hrát v minimálně 4 hráčích. I to však může být málo. Mapy nejsou malé, což je škoda. Pro ještě větší interakci, která je pro zábavu této hry zcela nezbytná, bych uvítal klidně i poloviční mapy. Neváhejte však zkusit variantu, kdy si každý z vás nafasuje hned dva matadory. Počítejte také s tím, že hlavním principem této hry je škodit a ubližovat a strkat ostatní. Jde o závod a musíte mít ostré lokty. Také se nebojte jakkoliv ztížit podmínky pro plánování, čím méně času, tím je složitější svého závodníka správně nasměrovat a samozřejmě čím více chyb, tím je větší zábava.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRichard Garfield
IlustracePeter Bergting, Bob Carasca, Phil Foglio, Daniel Gelon, Jennifer Lathrop, Paul Sottosanti, Franz Vohwinkel, Peter Whitley
VydavatelWizards of the Coast, 999 Games, ADC Blackfire Entertainment, AMIGO, Avalon Hill, Hasbro, Play Factory
Rok vydání1994
Počet hráčů2 - 8
Herní doba120
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(80 voters)
KategorieMaze, Miniatures, Racing, Science Fiction
MechanismyAction Queue, Bias, Grid Movement, Lose a Turn, Modular Board, Programmed Movement, Race, Scenario / Mission / Campaign Game, Simultaneous Action Selection
RozšířeníRobo Rally: Master Builder, RoboRally: Armed and Dangerous, RoboRally: Crash and Burn, RoboRally: Grand Prix, RoboRally: King of the Hill, RoboRally: Radioactive
RodinaComponents: 12 x 12 Grids, Components: Miniatures, Components: Sand Timers, Misc: Dice Tower Hall of Fame, Theme: Robots, Theme: Sci-Fi Sports, Theme: Teaching Programming
Alternativní názvyRobo Rally

Více o hře.

Recenze: Robo Rally – zažijte závody ztřeštěných robotů
Podtrženo sečteno, nalaďte se na tovární halu s množstvím překážek, počítejte s chaosem, a že vaše nejskvělejší karty a plánování vám nepřinese úspěch. Časový press a kontakt se soupeři vám přinese množství nepříjemných překvapení. Skutečně nejste neomylní. Hra rychle plyne a ani její vysvětlení nezabere více jak 15 minut. Jde o skvělou zábavu pro velký počet lidí. Samotné plánování otoček a šoupání, které je základem této hry, není ničím k pokukání, skutečná legrace nastává v komunikaci, kontaktech a samotnému zběsilému pohybu těch roztomilých popletených robůtků.
Klady:

+ skvělé prostředí, jednoduchý fungující nápad- jednoduchá pravidla a principy
+ krásní roboti
+ jasný výběr při 6
+ hráčích
+ zasmějete se i nad svým nemotorným pádem do hlubin
+ celkově lákavé s pěknou interaktivitou
Zápory:

- ne moc zábavné při malém množství hráčů
- chybí menší plány
- hra přes 20 let stará s dobrým nápadem by potřebovala v určitých detailech doladit
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legie – středověká šachová bitva