Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Rozšíření Carcassonne Mor v časopise Spielbox

V zemi Carcassonne žili všichni spokojeně, šťastně a všechno šlo podle jejich plánu. Loupežníci loupili na svých cestách, sedláci obdělávali pole, rytíři si užívali svého klidného městského života a v klášteře nevěděli nic o problémech obyčejného světa. Všemu tomu vládnul pevnou rukou král Klaus-Jürgen Wrede.

Až jednoho dne se kdesi objevily blechy a přinesly s sebou zkázu. Mor se začal šířit po celé zemi a mezi svými oběťmi si nevybíral – loupežníci či mniši, všichni si byli rovni. Blechy na svých malých tělíčkách přenášely nemoc a kousnutím ji předávali lidem.

Hru Carcassonne asi zná každý. Spolu s Osadníky z Katanu patří mezi dvojici, která zahájila obrovský rozvoj moderních společenských her. Její autor Klaus-Jürgen Wrede se této skutečnosti chytil a začal vytvářet ke své jednoduché hře nová a nová rozšíření.

Carcassonne (recenze) je vhodné jako nenáročná zábava pro rodiny s dětmi. V jejím průběhu pokládáte dílky krajiny, silnice a měst tak, aby na sebe navazovala, a krajinu zabydlujete figurkami svojí barvy. Za každé uzavřené části pak získáváte cenné body, které evidujete na stupnici.

K šestému číslu roku 2010 se rozhodli vydavatelé časopisu Spielbox přibalit nové rozšíření této oblíbené hry. Jejím autorem je pro změnu Christwart Conrad za drobného přispění původního autora. Nejedná se o první přídavek ke hře Carcassonne u Spielboxu – Mor předcházely už Carcassonne: Tunel a Carcassonne: Kataři.

K časopisu je igelitem přibalená kartonová deska, ze které vycvakáte šestici nových dílků krajiny a také hromádku kruhových červených kartonků s obrázkem blechy. O dalším obsahu Spielboxu 6/2010 si můžete přečíst v našem představení.

A jak se vlastně nové rozšíření Mor hraje? Z balíčku krajiny náhodně vyberete sedmnáct dílků, které odložíte stranou. Mezi ty zbylé náhodně přimícháte šestici morových dílků. Sedmnáct kousků pak umístíte na ně, abyste měli na začátku trochu klidu k rozvoji, než krajinu zasáhne mor.

Hra probíhá naprosto stejně až do chvíle, kdy se objeví některému z hráčů v ruce první dílek krajiny, který má v levém horním rohu obrázek tváře s maskou. Nyní může tento hráč rozhodnout, kde nákaza poprvé vypukne. Dílek však musí přiložit podle klasických pravidel tak, aby na všech stranách souhlasil s již vyloženou krajinou. Na něj navíc patří pořadové číslo nákazy od jedničky do šestky.

Od tohoto okamžiku se bude mor šířit v každém tahu každého hráče, kdy přibude na neobsazený čtvereček nová červená ikonka s blechou. Jeho rozpínání budou mít však hráči částečně pod kontrolou, protože mohou určit, na který dílek blechu umístí. Vždy však musí sousedit horizontálně alespoň s jednou již položenou malou potvůrkou, nebo s místem vzniku nákazy.

Protože lidé před morem utíkají, mohou hráči navíc v rámci svého tahu posunout jednu svoji libovolnou vyloženou figurku, ale pouze v rámci její lokality. Figurka se tedy může hýbat pouze v rámci města, louky nebo silnice, kterou obsazuje.

V průběhu partie budou přibývat další nákazy s vyššími čísly. Postupně hráči vypotřebují celou zásobu blech. V tu chvíli dojde k vyčerpání morové nákazy s nejnižším číslem a všech blech. Právě z jejího sousedství budou moci hráči začít přesouvat blechy na jiná libovolná místa.

Jakmile morová nákaza dostihne některou z vyložených figurek (na místě kde stojí, někdo položí blechu), tak se tato figurka okamžitě vrací k jejímu majiteli do zásoby. Za takovou postavičku samozřejmě v tu chvíli nezíská žádné body a navíc přijde i o šanci za tuto lokalitu body získat.

Na konci partie nemají blechy ani nákazy na bodování žádný vliv. Veškerý jejich efekt účinkuje v průběhu samotné partie.

Blechy a mor přináší do souboje v Carcassonne zajímavou míru konfliktu. Hráči se nejen snaží získat body pro sebe, ale zároveň také útočit na soupeře a vyhazovat jejich figurky zpět z plánu. Musí si ale také dávat pozor, aby mor nepřivedli příliš blízko k jejich podřízeným, aby neohrozili jejich životy.

Jedná se o zajímavou myšlenku a za zlomek ceny ostatních rozšíření dostanete pár komponent, které partii Carcassonne zcela mění a převracejí všechny vaše doposud úspěšné taktiky vzhůru nohama. Souboj už není jen pouhým budováním města.

Občas můžete při hraní zapomenout pokládat blechy nebo přesouvat figurky, ale to je problémem pouze několika prvních partií, než si systém zažijete a přejde vám do krve. Pak už si budete jen užívat morové nájezdy na soupeře.

Rozšíření získává na síle se zvyšujícím se počtem hráčů, protože ve dvou mohou hráči neustále přesouvat jednu blechu tam a zpět bez jakéhokoliv postupu. Tedy obvykle alespoň do objevení nového zdroje nákazy. Pokud se však partie účastní více soupeřů, pak je rozšiřování moru méně kontrolovatelné.

Možná byste si mysleli, že české zájemce by mohla odrazovat neexistence českého překladu. Časopis Spielbox však na svých stránkách uveřejnil kromě anglických a německých také česká pravidla http://www.spielbox-magazin.de/pdf/CCS_diepest_cz.pdf, jejichž autorem je Václav Pražák. To je určitě pro všechny fanoušky velice dobrá zpráva, stejně jako skutečnost, že komponenty samotné tradičně nejsou jazykově závislé a obsahují pouze obrázky a ikonky.

Zpracování je opět pěkné a zapadá dokonale do grafického pojetí původního Carcassonne, přesto dílky od ostatních snadno rozeznáte kvůli odlišnému odstínu zelené a také siluetou s maskou v levém horním rohu.

Autoři si tentokrát pustili svoji fantazii na pořádně dlouhou a bláznivou procházku a přišli s tímto skvělým nápadem. Pokud vám chybí v základním balení kartičkového Carcassonne vyšší dávka interakce, pak je toto rozšíření určitě určené pro vás. Užijete si s ním spoustu nové a originální legrace, která je úplně jiná od Carcassonne, které znáte a hrajete nyní.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorChristwart Conrad, Klaus-Jürgen Wrede
IlustraceDoris Matthäus
VydavatelW. Nostheide Verlag GmbH
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCity Building, Expansion for Base-game, Medieval, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Tile Placement
RozšířeníCarcassonne, Carcassonne: Wheel of Fortune
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Game: Carcassonne, Magazine: Spielbox, Medical: Diseases, Theme: Plague Epidemic
Alternativní názvyCarcassonne: Die Pest

Více o hře.

Recenze: Rozšíření Carcassonne Mor v časopise Spielbox
Klady:

+ originální námět rozšíření
+ sladěné zpracování
+ nízká cena
+ přináší spoustu interakce
+ jazyková nezávislost
+ česká pravidla
Zápory:

- občas zapomenete položit blechu
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shark Chase – hladový žralok