Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games Anti Virus – dostaňte virus z těla!

Naše tělo bojuje s vnějšími útoky každý den. Stačí, abychom si neumyli tělo, někde se škrábnuli o větvičku nebo se nám do dřívější rány dostane prach. Můžeme sníst nebo vypít něco špatného. V takových případech nastupují obranné mechanismy těla, které mají za úkol všechny škodlivé látky a organismy vypudit ven. I když většina z nás neví, jak to funguje, přesto víme, že se naše tělo umí před takovými napadeními bránit.

Společnost Smart Games, která stojí za stejnojmennou sérií deskových her pro jednoho hráče, se rozhodla, že nám poskytne takový zjednodušený pohled na boj s jedním takovým virem. Právě proto vzniknul Anti Virus. A společnost MindOK jej pod nezměněným názvem prodává také v České republice. Tak se klikatými cestičkami dostal jeden kus hry až k nám do redakce.

Podobně jako ostatní hry z řady Smart Games, o kterých jsme již psali (Na ledové kře, Safari: schovej a najdi), se Anti Virus ukrývá v krabičce s otvorem zepředu. Tak si můžete před koupí prohlédnout na vlastní oči obsah krabice, ačkoliv jen přes plastovou vložku, která vše drží na místě. Velmi hrdě se hlásí k podtitulu „bio-logical game“ (bio-logická hra), což je zároveň trefné i vtipné označení.

Autorem celého systému je vynikající hlavolamový mág z Nizozemska. Jeho jméno zní Oskar van Deventer a vymyslel již mnoho známých hlavolamů Hanayama.

Jakmile tento tvarovaný plast vysunete z krabičky a otevřete, objevíte uvnitř zajímavý bílý hrací plán s netradičními vlnkami. Na něm jsou zdándlivě bez ladu a skladu naskládané nejrůznější barevné dílky roztodivných tvarů. Ale když se podíváte blíže, zjistíte, že jsou rozmístěné důmyslně. Na hrací desce totiž nezůstalo ani jedno políčko volné. Dobře si tohle rozložení zapamatujte, protože při balení zpět do krabice jej budete potřebovat zopakovat (ačkoliv způsobů, jak položit správně dílky je několik).

Kromě zmíněných jedenácti dílků najdete v krabici také pytlík s logem Smart Games v modré barvě a samozřejmě brožurku obsahující zadání. Na závěr ještě zmíníme knížečku s pravidly všech Smart Games vydaných v loňském roce MindOKem. Stejně jako ostatní hry, i AntiVirus má velice jednoduchá pravidla.

Zadání jsou opět rozdělená podle obtížností do pěti úrovní od nejjednodušší pro začátečníky až po opravdu velmi obtížné úkoly pro opravdové mistry. A pokud si myslíte, že mistři už umí všechno, pak zkuste poslední obtížnost wizard (čaroděj)! Právě podle zadání na začátku řešení úlohy rozestavíte dílky na hrací desce. Když to zkusíte, zjistíte, že dílky krásně zapadnou do prohlubní na plánu.

Bez ohledu na zadání pak máte vždy jeden stejný úkol – vypudit ze společnosti mírumilovných buněk tu, která obsahuje vir. Nebezpečný dvojdílek má podle očekávání červenou barvu a je tak snadno viditelný za všech situací.

Když jsou všechny dílky na správných místech podle zadání (pozor na místo, kde leží jediný východ z hracího plánu!), můžete se nyní pokusit roztodivné tvary zkrotit. Můžete s nimi pohybovat sem a tam a snažit se udělat volnou cestu pro červený virus. Ten se musí dostat právě zmiňovaným otvorem ven. Tím je logický úkol úspěšně zakončený.

Samozřejmě to vypadá velice jednoduše, ale různé tvary dílků vám dají pořádně zabrat. Navíc hrací plocha je velmi netradičně vlnitá a dílky se po ní pohybují mírným šoupáním do stran, takže chvilku trvá, než si na to zvyknete.

Vaše snažení vám zdárně blokují v některých zadáních také pevné jednobodové zábrany. Nezbývá, než se jim pokusit elegantně při manévrování vyhnout. Ale určitě to nebude jednoduché, to mi věřte. Ve spojení s roztodivnými tvary jsou totiž největším omezením okraje plánu, které vám nedají ani o čtvereček víc prostoru, i když si myslíte, že byste ho potřebovali.

Ale nebojte, všechna zadání mají opravdu řešení a to je pro každého zapáleného luštitele tou nejlepší výzvou. U všech hlavolamově pozitivních vzbuzuje ten pocit nevyřešeného úkolu nepříjemné nutkání znovu ke hře sednout a pokořit ji. A právě v tom je kouzlo všech Smart Games, i Anti Viru.

Posouvání dílků je velice přirozené. Mají v sobě totiž prohlubně, díky nimž se s nimi pohybuje sem a tam snadno a bez nutnosti vynakládat sílu. Dílek vás sám navede přesně tam, kam ve skutečnosti může jít a žádné jiné pohyby vám nedovolí. Mistrovsky vymyšleno od designérů hry.

Při přípravě se vám dílky nebudou vůbec plést. Barvy jsou zvolené velice dobře a snadno je od sebe rozeznáte. Všemu navíc napomáhá různost tvarů, která se pohybuje od klasických dvojdílků, přes dlouhonohý trojúhelník až po prapodivné záhyby.

Anti Virus je zatím nejnáročnější hrou z řady Smart Games, které byly vydány v českém jazyce. V letošním roce mu začal velmi zdárně konkurovat Titanic, který se začal před měsíce v češtině prodávat.

Škoda, že zrovna Anti Virus se nedočkal zatím žádných rozšíření ani v podobě zadání, ani v podobě dalších rozšiřujících dílků, které by navýšili možnosti zábavy. Takto si budete muset vystačit s šedesáti hádankami.

Podobně jako u ostatních her i zde je velmi obtížné si zapamatovat řešení některých ze složitějších zadání. Většinou vyžaduje tolik pohybů, že se brzy ztratíte. Takže je zábava zaručena i s omezeným počtem zadání.

Jak už jsme psali v souvislosti s dílky a jejich pohybem, kvalita dílenského zpracování celé hry je na velmi vysoké úrovni. Všechny plasty jsou tvrdé a v podstatě nezničitelné. Ke hře navíc dostanete i pytlík na přenášení, díky němuž se hra snadno vejde do libovolného batůžku na cesty.

Na zadáních kromě přehledného rozdělení na kategorie obtížnosti chválíme především oddělení sekcí zadání a řešení. Díky tomu tolik nelákají všechny luštitele, aby nakouknuli, jak vlastně ta správná taktika vypadá. Je tak po očku, na první dva nebo tři tahy, už nevím jak dál. No vždyť to znáte. A pak je z toho úplně zkažený zážitek z lámání hlavy.

Anti Virus je další vynikající a velice podařenou hrou z řady Smart Games. Je určen luštitelům, kteří mají rádi opravdové výzvy, ale zabaví se u něj i děti od sedmi let. Navíc se velmi dobře vyjímá na stole a vypadá opravdu originálně. Pokud hledáte nějaké nové hádanky, pak je Anti Virus určitě více než dobrým adeptem.

Recenze: Smart Games Anti Virus – dostaňte virus z těla!
Klady:

+ výtečné zpracování
+ jednoduchý princip
+ 60 úkolů
+ přenosné balení
+ vyvážené rozložení obtížností
+ luxusní vzhled
Zápory:
žádné nejsou
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Project L – jedno písmenko k vítězství