Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Smart Games Safari – Schovej a najdi

V Africe můžete najít spoustu zajímavých zvířátek, na která se u nás můžete zajít podívat maximálně tak do zoo. Většinou je však moc dobře známe z obrázků. Víme, co jedí, jak se chovají a co je pro ně typické. Co ale většinou nebývá známo a jen se šušká mezi stébly trávy v savanách a buších je, že je s nimi opravdu velká zábava. A když se těch zvířátek sejde na jednom místě několik, tak začnou hrát svou oblíbenou hru na schovávanou.

Africká schovka se hraje jinak než ta česká. Hraje se v tlupách, protože většinou se odehrává na velkém prostranství, takže by dlouho trvalo, než by jedno zvíře našlo ostatní schované a všechny by to brzy přestalo bavit. Takže jedna tlupa pyká a druhá se schovává. Většinou odpočítává nejstarší ze skupiny a než stačí říct medvěd v brlohu, tak se ostatní schovávají ve větvích stromů či za vysokou trávou. Někteří to ukrývání mají jednoduché a někteří složitější (třeba slon). A ten, kdo najde nejvíc ukrytých kamarádů, bude král zvířat. Tak už na nic nečekejte a hurá na to!

Sérii logických her od firmy MindOK jsme načali již v nedávné recenzi článkem o opravdu povedené hře Na ledové kře. Další hrou z kategorie SMART GAMES je hříčka spadající tématikou do slunné Afriky a nese název Safari – Schovej a najdi. Přece jen, když dlouho hrajete na ledové kře, může vám být trochu zima. Právě proto vznikla toto místo s teplotou vzduchu kolem třiceti stupňů, stačí jen přeletět o pár tisíc kilometrů jižněji a kochat se člověkem téměř nedotčenou krajinou.

My se však místo slunných krajin spokojíme s čtvercovou krabičkou, která nedá spát našim mozkovým závitům. A i když venku bude mrznout, nebo bude škaredě, občas se pořádně zapotíme. Jak už je u SMARTů zvykem, netají se vůbec tím, co se skrývá v balení. Ještě před koupí vidíte, co kupujete přes průhlednou přední stranu krabice. Navíc na straně jsou sepsány základní principy, kterými se celé logické klání řídí. Takže po jejím rozbalení na vás nebude čekat žádné nemilé překvapení.

Celá hra se vejde do plastové čtvercové krabičky. Na vrchní straně jsou nakreslena africká zvířátka ve čtyřech oddělených čtvercích. Najdete na ní slona, nosorožce, antilopu, zebru a samozřejmě nechybí ani král zvířat – lev. Tato horní část je odsunovací a tvoří tak kryt úložného prostoru. Uvnitř najdete příručku s pravidly a se zadáním jednotlivých her a také čtyři plastové komponenty, které jsou pro hru velice důležité. Každá z nich má jiný tvar a na horní části má nakreslené stromy, jezírka a trávu.

Zadání hry je celkem 48 – pro každou obtížnost je jich přesně tucet. Podle tohoto zadání v případě Safari: Schovej a najdi totiž nic nepřipravujete, jen před sebe položíte prázdné čtyři čtverečky a stejný počet různě tvarovaných dílků.

Váš úkol se zdá být naprosto jednoduchý – položit dílky tak, aby se schovala všechna zvířátka kromě těch, které máte na zadání a to samozřejmě i v odpovídajícím počtu. Takže pokud v zadání máte dva lvy, jednoho nosorožce a jednu antilopu, tak všechny zebry a většina ostatních kamarádů musí být zakrytá a schovaná pod dílky. Vykukovat mohou pouze zmíněná čtyři zvířátka.

Záludnost je v tom, že dílky jsou různě tvarované, takže je možné je libovolně natáčet a každý z nich může patřit do kteréhokoliv ze čtyř políček se zvířátky. Navíc zvířátka jsou na čtverečcích nakreslena několikrát, a tak nikdy nevíte, které zrovna má zůstat vykukovat. K úspěchu povede určitě spousta strategií a taktik, ale určitě není dobré je prostě jen naslepo zkoušet.

Zpracování celé hry je kvalitní a odolné. Navíc je chytře uzpůsobeno tak, aby bylo možné hru snadno sbalit a cestovat s ním. Hraním hry si můžete zkrátit dlouhé čekání na vlak nebo i kodrcavou cestu, až do něj nastoupíte. Dílky i krabice je z pevného plastu, takže nemusíte mít strach, že o dílky nechtěným upuštěním přijdete nebo se vám zamažou v čekárně.

Škoda, že řešení hlavolamů se nachází vždy na druhé stránce příručky. To samozřejmě hráče může lákat k nakouknutí a zjednodušení si řešení jednotlivých hádanek. Vhodnější by určitě bylo nechat všechna řešení nakonec tak, jak to bylo u předešlé hry Na ledové kře. Vždy je však na hráčích, jestli se budou okrádat o zábavu spojenou s hrou tím, že si budou číst řešení místo toho, aby se na ně snažili přijít sami. Popravdě řečeno, pokud se budete na hru trochu soustředit a máte špetku trpělivosti, pak řešení potřebovat ani nebudete a sáhnete dřív po novém zadání.

Hra Safari je podle krabice určená od sedmi let a my bychom ji bez váhání doporučili dětem ještě o rok mladším, protože jejím základním posláním je pouhé pokládání plastových dílků. Dětem se určitě bude líbit, že zvířátka mizí pod dílky a budou se snažit najít správnou kombinaci, aby vykukovala jen ta správná.

V nejjednodušší obtížnosti navíc najdete u zadání také nápovědu – správné natočení dílků, takže dětem stačí pouze určit čtverec, do kterého jednotlivé tvary patří. Tím se nezdrží u žádného úkolu tak dlouho, aby je přestal bavit, ale zároveň pro ně zůstane těch několik kombinací na nějakou chvilku výzvou.. Tedy alespoň pro ty nejmenší.

Protože je ve hře hodně zvířátek a všechna čtyři políčka jsou si velmi podobná, opravdu rychle správné řešení zapomenete a příště jej budete hledat znovu tak urputně, jako poprvé. V podstatě zde neexistuje nějaká rozumná šance, jak si správný postup v té záplavě úkolů a obrázků zapamatovat.

Safari Schovej a najdi opět trénuje především prostovou orientaci a také představivost. Samotné téma hry je pěkně zpracované a děti se budou ke zvířátkům rády i nadále vracet.

Pro ty, kteří mají radši než klasické listování v pravidlech jeho virtuální podobu, existuje webová stránka http://www.smartgames.eu. V její spodní části se můžete přepnout na českou verzi stránek, a dozvědět se tak vše o SMART hrách, které byly u nás vydány. Naleznete zde obecné informace o hře, její pravidla a video, jak se hra hraje.

Za 249 korun si můžete k Safari: Schovej a najdi dokoupit rozšíření, které vás určitě svým obsahem potěší. Kromě nového pátého dílku, který celou hru výrazně zesložití dostanete především novou nadílku hádanek a to celkem dalších 48 úkolů opět ve čtyřech obtížnostech od nováčka až po mastera.

Chtěli byste zajet někdy do Afriky, ale nemáte na to prostředky? Ve SMART hře Safari: Schovej a najdi se vám budou zvířátka schovávat tak, jako ta opravdová, a ještě si u toho trochu potrápíte mozek a ušetříte oproti cestování spoustu peněz v peněžence. Nezbývá než říct: Hurá na Safari!

Recenze: Smart Games Safari – Schovej a najdi
Klady:

+ kvalitní zpracování
+ jednoduché i pro malé děti
+ přenosné balení
+ neohraje se
+ existence rozšíření
+ 4 obtížnosti
+ trénuje prostorové vnímání
Zápory:

- řešení hned u zadání
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Plácni krtka – souboj malých hrabošů