Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Socken Pfeffern aneb Létající ponožky

socken-pfeffern-12

Už jste někdy přemýšleli, co by se dalo provádět se ztracenýma lichýma ponožkama? Lichých ponožek je strašně moc. Jsou to smutná stvoření, která většinou skončí na skládce. A je to velká škoda, protože ponožky mají také city. A ačkoliv už žádná z nich nikdy nebude sedět na noze, ale mohou třeba začít létat!

Myslíte si, že jsme se zbláznili. S podobným pesimismem se musel určitě setkávat i Frank Bebenroth, když poprvé představil myšlenku na hru s původním názvem Socken Pfeffern. Hra dostala anglické jméno Flying Sox a v obou jazykových mutacích ji vydala společnost Zoch Verlag. Zábava s ponožkami pak ožila v roce 2014.

Celá hra se ukrývá ve velké plechovce. Ta nemá ale tyto rozměry proto, že by měla uvnitř takové množství komponent. Místo toho slouží jako cíl pro každou partii, kterou s ponožkami zažijete. Uvnitř pak je šikmo zastrčený velký bodovací bloček. Hlavní jsou ale titulní ponožky. V krabici jsou čtyři a jsou opravdu různobarevné. Ale na dně leží také čtyři fialové pytlíky sloužící jako závažíčka.

socken-pfeffern-03

Na začátku partie si každý vybere jednu ponožku a nastrčí do ní právě jeden z těchto sáčků. Tím je konec ponožky zatížený, ale hrát ještě nelze začít. Hráči si totiž musí vymyslet trasu, kterou se budou muset proházet až do cíle. Na konečnou pozici položí autor plechovku, která slouží jako jamka pro všechny účastníky.

Od té chvíle se hráči budou střídat v hodech od startu pěkně popořadě. Hráči hází ponožkami, překonávají překážky a snaží se být tím prvním, kdo trefí plechovku a nastaví tak nejlepší výkon. Ostatní hráči ale nepřestanou po jeho úspěchu hrát. Místo toho se jejich výsledek bude porovnávat s počtem hodů, které potřeboval nejrychlejší hráč.

Zatímco se tedy prvnímu v cíli zapíše do bločku nula, ostatním počet hodů, jimiž nejlepší výkon přesáhli. Nikdy ale ani toto nepříjemné číslo nemůže dosáhnout většího čísla než čtyři. To proto, aby mohl hráč být konkurenceschopný i na dalších jamkách. Tady zase hráči vymyslí novou trať a házení může začít od začátku. Po dokončení dohodnutého počtu jamek vítězí hráč, který potřeboval v součtu nejméně hodů.

socken-pfeffern-07

Flying Sox jsou bláznivou házecí akcí, která se snaží navázat na popularitu jiné venkovní hry – Crossboule. A střelba na jamky je velmi oblíbená ve všech podobách, ať už se jedná s původní golf, menší minigolf nebo moderní discgolf. Nová hra se tak klidně mohla jmenovat sockgolf, ale protože se nehraje na pevně stanovených hřištích, raději ji tvůrci nazvali odlišně.

Hráči mají při hře ohromnou volnost. Ze svého okolí si mohou hráči snadno dělat překážky a vyžadovat například prohození oknem, nad větví nebo třeba pod lavičkou. Hráči musí následovat celou stanovenou trasu. Není stanovená žádná maximální délka nebo obtížnost, vše záleží pouze na fantazii účastníků.

Házení naplněnou ponožkou není vůbec jednoduché a chce trochu tréninku. Ponožka se závažím ve špičce se chová dobře a závaží zaručuje, že je možné hrát i v lehkém větru. Obvykle mají podmínky všichni stejné, takže hra je opravdu určena pro venkovní použití. Místo toho je ale možné snadno soupeřit i uvnitř, například na schodech nebo kdekoliv po domě.

socken-pfeffern-11

Na začátku každého následujícího hodu se musí hráč dotýkat nějakou částí těla místa, kde předtím ponožka ležela. Záleží pouze na místě a rozhodnutí hráče, jestli to bude ruka nebo noha.

Maximální počet účastníků je omezen počtem ponožek v krabici na čtyři. To je dobře, protože střídání na hodech obvykle trvá a hráči by ve větším počtu neměli pocit, že se dostávají do hry dostatečně často.

Flying Sox jsou bláznivou házecí hrou. Pravidla jsou velmi volná a nastavují pouze maximální par pro jednotlivé jamky a spíš poskytují rady, jak hrát. A to bohatě stačí, protože se všichni cítí více zapojení. Už samotné vytváření trasy je hra sama o sobě, ale házení je stále to nejdůležitější. Flying Sox je výbornou legrací pro všechny, kdo rádi porovnávají své síly na čerstvém vzduchu.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFrank Bebenroth
VydavatelZoch Verlag
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk6 and up
KategorieAction / Dexterity
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Theme: Laundry & Socks
Alternativní názvyFlying Sox

Více o hře.

Recenze: Socken Pfeffern aneb Létající ponožky
Flying Sox ukazují, že hru lze udělat asi ze všeho. Tentokrát hráči budou házet ponožkami. Jedná se o akční hru s hodem na cíl vhodnou jak ven, tak i do interiéru. Hra unikátně využívá překážek, které si ale hráči sami vymyslí. Nejedná se samozřejmě o původní nápad, ačkoliv ponožky zrovna nikdo ještě nepoužil. Flying Sox je ale výborně zábavná hra, pokud rádi házíte na cíl a zase nová varianta k populárním hrám.
Klady:

+ hod ponožkami je jedinečný
+ volnost
+ překážky
+ maximální par promine chybu
+ lze hrát i doma
Zápory:

- nepobaví hráče, kteří nemají rádi pohyb
- vlastně jen kopíruje úspěšné hry
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Attack of the Jelly Monster – monstra, která nepotřebují brnění