Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spočítáš? je vombatí tajemství v krabici

spocitas-01

Medvídek vombat je sběratel. Alespoň ten, který bydlí u nás na pláži. Jeho krabice vždy obsahují nějaká tajemství, a tak se já a moji kamarádi vždy tiše připlížíme z lesa a hádáme, co se v kterém boxu ukrývá. Dřív nebo později to zjistíme, protože vombat přijde a v krabicích se začne přehrabovat. V takovou chvíli musíme umět dobře počítat.

A to je také moment, o kterém vypráví malá karetní hra Spočítáš…, kterou vytvořil a vymyslel Reinhard Staupe. Jeho nápad pak vydala firma Amigo Spiele v roce 2014 pod názvem Ene mene miste. K nám se hra s originálními ilustracemi Olivera Freudenreicha dostala zásluhou společnosti Corfix Distribution.

V malé krabičce s ilustrací jednoho takového vombata, v jehož krabici převrácené naruby se ukrývá žabka i hvězdice, se ukrývá na prví pohled pouze třicítka velkých karet. Ty mají dvojnásobnou velikost, než na kterou jsme zvykli a zabírají tak celé dno krabičky. Na nich pak už leží pouze dvojjazyčná pravidla. Samotné kartičky mají na zadní straně ilustraci titulního hrdiny, zatímco hlavní obrázek ukazuje obsah truhlice.

spocitas-06

Na začátku partie hráči vytřídí z balíčku dvě startovní karty (podle zadní strany) a vyloží je na stůl. Zbytek karet zamíchají, polovinu odloží stranou (nebude pro tuto partii použita) a čtrnáct karet připraví jako dobírací hromádku.

Když jsou všichni připraveni, stačí už pouze otočit horní kartu z balíčku a přidat ji ke dvěma již otočeným. Účastníci souboje mají v tu chvíli všichni jeden společný úkol – najít všechny předměty, které se nachází ve více krabicích (na více kartách) a sečíst všechny jejich výskyty dohromady do jednoho čísla.

Kdokoliv zahlásí jako první správnou číslici, se stává vítězem kola a může si vzít libovolnou z trojice karet k sobě jako odměnu. Hráči pak přidaní novou kartu do nabídky a snaha o hledání stejných předmětů může vypuknout nanovo. To vše se odehrává tak dlouho, dokud není vyčerpaná zásoba karet. Hráč, který získal nejvíce úlovků, se stává vítězem celé partie.

spocitas-05

Spočítáš je hra, jejíž název je v češtině opravdu velmi výstižný. Základním tématem jsou právě počty a pěkně rychlé přičítání jedničky k většímu celku. Hráči většinou najdou více skupinek stejných předmětů a musí je sečíst do jednoho výsledného čísla.

Z toho je už na první pohled jasné, že tato hra má za úkol trénovat u mrňousů jejich počtářské schopnosti. A ty se pod tlakem zlepšují opravdu dobře. Všichni se snaží současně a pouze nejrychlejší vítězí. To ale současně znamená, že hra je velmi náchylná na rozdíly mezi protivníky. Proto doporučujeme soutěžit pouze ve skupinkách podobně starých dětí.

Tedy alespoň v té základní verzi, kterou jsme vám popsali. V pravidlech totiž najdete ještě další dvě varianty – jednu pro menší s porovnáváním pouze dvou karet a poté tu pro zkušené hráče, kterou mohou hrát všichni. Čtyři karty nabízí obtížnost, která dá zabrat úplně všem. Díky tomuto odstupňování je hra Spočítáš velmi dobrou zprávou pro celé rodiny.

spocitas-07

S počty pak mohou malí hráči začít už v šesti letech, kdy budou muset prokázat také schopnost rozlišování tvarů a jejich znalost. Ilustrace jsou pěkné a barevně dostatečně odlišné na to, aby i děti byly schopné správně hledat. A opravdu, i šestiletí se s vombaty pobaví. Ještě jednou ale zdůrazňujeme, že použití čtyř karet zaručuje, že hra je vhodná pro úplně všechny věkové kategorie včetně rodičů.

Partie jsou velice rychlé, protože vždy mají pouze konečný počet kol. A jednotlivé souboje v rychlosti trvají pouze chvilku, protože každý se snaží být tím nejrychlejším. Proto také zase tolik nevadí, jestli u stolu sedí minimální dva nebo maximálních šest hráčů. Vždy se jedná o přímé souboje se všemi ostatními, takže hra funguje ve všech počtech.

Spočítáš je matematickou hrou, která umí dát malým hráčům podněty ke zlepšování jejich počtářských schopností. Je současně ale i zábavnou hrou o rychlosti, která pobaví a potěší svými roztomilými ilustracemi. Spočítáš je příjemnou dětskou hrou už od šesti let.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReinhard Staupe
IlustraceOliver Freudenreich
VydavatelAMIGO, Gigamic
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieCard Game, Children's Game, Educational
MechanismyPattern Recognition
Alternativní názvyBric-à-brac

Více o hře.

Recenze: Spočítáš? je vombatí tajemství v krabici
Spočítáš je počinem, ve kterém vám prsty na ruce stačit nebudou. Několik karet leží vedle sebe a je třeba spočítat všechny předměty, které se opakují na více než jedné kartě a to všechny dohromady. Chvilku to trvá. O to napínavější je zjištění, že pouze ten nejrychlejší dostane opravdovou odměnu. Hra tak trénuje skvěle počtářské schopnosti a to hned ve třech zvyšujících se úrovních (počty karet k sčítání). Děti sice nemají šanci soupeřit se silnějšími protivníky, ale pokud je postavíte proti vrstevníkům, mají skvělou motivaci se zlepšovat. Spočítáš tak je velmi příjemným karetním objevem do každé dětské sbírky.
Klady:

+ už od šesti let
+ tři varianty
+ jednoduchá pravidla
+ jde o počítání na rychlost
+ pěkné ilustrace
Zápory:

- je třeba dát pozor na různé schopnosti hráčů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Marvel Champions karetní hra – rozšíření Vzestup Red Skulla