Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Spookies – cesta strašidelným domem

spookies-16

Kamarádi mi dodávali odvahu, když jsme všichni stáli dole u pootevřených dveří. Škvírou k nám doléhalo matné světlo, jako by uvnitř něco zářilo. Nakonec to byl můj mluvící pes Sandy, který mě nakonec přesvědčil a já vzal za kliku. Ještě jednou jsem se podíval za sebe na povzbudivé pohledy kamarádů a vstoupil jsem dovnitř..

Napětí by se dalo krájet v deskové hře Spookies, kterou společnost HABA zahajuje svůj vstup do světa rodinných her. Jejím autorem je Stefan Kloß, který debutoval nedávno vynikající party hrou Beasty Bar, u nás vyjde brzy v češtině jako Safari bar (REXhry). Novinku navíc ilustroval Michael Menzel. Jedná se o novinku pro rok 2015 a ještě žhavou krabici, od které jsme dostali do redakce vzorek.

Spookies není žádný prcek. Tmavě zelená krabice nám ukazuje napětí, které jsme už naznačili na začátku článku. Hrdina i pejsek jsou už uvnitř domu a vypadá, že se docela dost bojí. Všude jsou pavouci, pavučiny a další strašidla. Ale uvnitř ten obsah už velikosti neodpovídá.

spookies-08

Tím hlavním prvkem je rozkládací herní plán, který je orientovaný na výšku a zobrazuje strašidelný dům o pěti patrech s půdou úplně nahoře. Každá úroveň má nalevo od sebe číslici určující úroveň a pak stupnici napravo, která naznačuje bodové odměny. Úplně dole je pak hrůzu nahánějící zahrádka a branka, za kterou bude veškeré dobrodružství začínat pro všech pět hrdinů.

Právě jejich figurky jsou tím dalším, co na nás čeká. Každá postavička má svoji barvu a také samolepku, takže mezi figurkami jasně vidíme rozdíly. Do hry patří také pětice kostek, z nichž čtyři jsou černé s puntíky a poslední pátá je bílá s obrázky postav. Na konec seznamu komponent se dostáváme prostřednictvím žetonů strašení s čísly a bodovými hodnotami.

Na začátku partie si hráči nevybírají figurky. Všech pět se postaví před bránu strašidelného domu a hráči tomu mohou pouze přihlížet. Žetony vytvoří hromádku vedle plánu a kostky dostane ten, kdo byl zvolen jako začínající hráč.

spookies-06

První na řadě v tahu je vždy hod obrázkovou kostkou. Ta určí, kterou postavičkou hráč bude ve svém tahu posunovat a snažit se ji dostat na průzkumu co nejdál (= nejvýš) uvnitř domu. Každý hod ale znamená maximálně posun o jedno políčko a to pouze, pokud hráč nebude příliš riskovat.

Jakmile je tedy určeno, která figurka se má posouvat, má před sebou hráč první volbu. Musí se rozhodnout, jestli bude házet dvěma, třemi nebo čtyřmi kostkami.  Závisí na tom jeho bodový zisk (čím méně kostek, tím více bodů), ale také úspěch (čím více kostek, tím větší šance). Pro každý posun o pozici dál potřebuje hráč hodit na kostkách určitý součet. Může to být jen pět, ale také třeba devět nebo dokonce jedenáct puntíků. A to vše vždy pouze na dvou kostkách.

Jenže zatímco v případě největšího rizika nemá z čeho vybírat a musí se spoléhat na součet dvou kostek, při použití většího množství si může vybírat vždy ty s nejvyšší hodnotou. A pouze, pokud je hod úspěšný, ať už hráč zvolil libovolný počet kostek, může figurkou popojít o jedno pole dál. Okamžitě za to dostane odměnu v podobě žetonů odpovídajících obtížnosti jeho hodu. Jejich počet je vypsaný v pravém sloupci herního plánu a rozdělen do tří sloupců podle počtu použitých kostek.

spookies-11

Úspěch současně pro hráče znamená, že může házet znovu. Získané žetony zatím nejsou jeho, dokud neskončí tah. Ještě o ně může přijít, pokud by se rozhodl pokračovat a ve svém snažení neuspěl. Hození nižšího než potřebného součtu s sebou nese také nějaké ty nepříjemnosti. V první řadě se posune figurka zpět a to až do místa, jehož podmínku součet puntíků na kostkách plní.

Mnohem zásadnějším problémem pro hráče ale je povinnost odevzdat tento bodový rozdíl ze svých nasbíraných žetonů. Tyto body ale nemíří do banku. Místo toho je musí položit na místo, ze kterého jeho figurka spadla. Kdokoliv toto místo úspěšně dosáhne použitím dvou kostek, může si navíc ke klasické odměně vzít i tyto žetony.

Partie tak pokračuje, figurky šplhají a zase sbíhají zpět a hráči hromadí žetony. Právě ve chvíli, kdy jejich zásoba dojde, nastává konec partie. Hráči si posčítají body na žetonech a vítězem se stává ten, kdo jich má nejvíc.

spookies-14

Spookies jsou hrou, která dokázala splnit naše očekávání. Víko naznačovalo, že se budeme bát. Nakonec to nebyl strach z nějakých příšer nebo duchů, ale místo toho pouze ze smůly a kostek. Jenže to se vůbec nevylučuje se zábavou, jak zjistíte, když začnete Spookies hrát.

V srdci je to vlastně hra push-your-luck, tedy pokoušej svoje štěstí. Jsou tu kostky a žetony dostanete až ve chvíli, kdy svůj tah dobrovolně ukončíte. Jenže to není zdaleka všechno. Autor přidal důmyslnou úroveň obtížnosti hodu, kterou si vlastně svoji míru rizika sami určujete už pro první hod. Není tu tedy ten klasický problém těchto her, kdy smolný hráč prostě nemá šanci zaznamenat jakýkoliv úspěch.

Figurky se neustále vracejí dolů, protože někdo přecení svoje síly. A tím zas a znovu mohou putovat nahoru a přinášet nějaké ty body pro účastníky. Je jasné, že pokud se někdo bude držet při zdi a házet čtveřicí kostek, dostane jen omezený počet bodů a navíc jeho šance na neúspěch stále existuje. Jistotu v této hře nečekejte.

spookies-07

Jenže právě to napětí společně s možností volby je tak dobře zkombinované, že vám vlastně ani nevadí, když se to zrovna nepovede. Víte, že v dalším kole to můžete zkusit znovu. A pokud je někdo opravdu hodně vepředu, pak jde začít riskovat. A s tím přichází úplně jiné bodové zisky. Tedy, pokud máte alespoň čas od času štěstí. Riskovat pořád se nevyplatí.

Hra je příjemně rychlá. Její délku si samotní účastníci mohou snadno nastavit počtem bodovacích žetonů. Ale i při standardním nastavení partie končí během třiceti minut. Navíc protože ve hře není žádná záludnost, nemusíte mít strach, že byste se nepobavili ve dvou. Naopak, je to stejná legrace, jako ve více.

Grafika herního plánu je detailní, kostky jsou opravdu velké a figurky dřevěné. Není tedy vlastně příliš co komentovat. Snad jen ta krabice mohla být klidně o polovinu menší, protože hra by se tam i tak kompletně vešla a nezabírala by tolik v batohu. Rodiny si ji totiž určitě budou rády brát s sebou.

spookies-15

Spookies je krásná rodinná hra. Jsme rádi, že tohle můžeme oznámit a potvrzuje to fakt, že HABA má velmi dobrou ruku na hry. Tahle je opravdu zábavná a přináší spoustu napínavých okamžiků, o které se starají kostky. Ale tentokrát sem neoddělitelně patří, protože ve světě strašidel Spookies se musíte bát. A když ne sami o sebe, tak alespoň o vítězství.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorStefan Kloß
IlustraceMichael Menzel
VydavatelHABA
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieDice
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck
RozšířeníSpookies extension 1: Dice Joker, Spookies extension 2: Spooky Ghost
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Creatures: Ghosts, Series: Family Games (HABA)

Více o hře.

Recenze: Spookies – cesta strašidelným domem
Spookies je hra, ve které nikdo neovládá svoji figurku. Všechny postavičky jsou týmové, a přesto tu běží každý na svoje vlastní vítězství. Správné hody ještě nejsou vším. Nejdřív si musí hráč sám určit míru rizika jejich počtem. V partii nechybí napětí a při tom zůstává herní doba příznivá a soupeřivost nechybí ani v nižších počtech. Hráči si vlastně nijak po krku nejdou. Ale přesto jsou strašidelné Spookies výborným rodinným počinem.
Klady:

+ hráči nemají svoji figurku
+ možnost volit obtížnost každého hodu
+ dřevěné zpracování a ilustrace
+ možnost ovlivnit výsledek
+ napínavé (díky kostkám)
+ zábava pro rodiny
+ riskováním lze dohnat ostatní
Zápory:

- zbytečně velká krabice
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Sleduj a najdi – barevné piktogramy