Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Tajuplná hradní sklepení – poklady a hrůzy

tajemstvi-hradnich-sklepeni-12

Kdykoliv sestupuji dolů po schodech do sklepení, nemůžu si být ani z malé části jistý, co mne tam dole čeká. Chodby se mění pokaždé, když sem vstoupím. Jsou zde bohatství, ale také nepopsatelná nebezpečí. Stačí jen najít cestu k těm správným.

A pořádnou honbu za pokladem si pro nás připravil Reiner Knizia v rámci svojí řady Dr. Knizia, kterou pro něj připravila společnost Trefl. Jeho novinka se jmenuje Tajuplná hradní sklepení (z polského originálu Tajemnicze podziemia) a vyšla v roce 2015 a to s ilustracemi Tomeka Lareka.

Malá hnědá krabička ukazuje chrabrého rytíře, kterak utíká rychle pryč ze sklepení. To my se nenecháme odradit a naopak se do dobrodružství ponoříme tak, že nadzdvihneme víko. Pod nim najdeme pětici herních plánů, každý se šestnácti čtvercovými pozicemi a pěti poklady různě zapadenými v uličkách.

tajemstvi-hradnich-sklepeni-06

Každý z hráčů si vezme jednu takovou desku a položí ji před sebe. Poté si jednotliví soupeři rozdělí čtvercové destičky, které svými rozměry ideální sedí do jednoho takového políčka. Každý dostane svoji sadu dvaceti destiček se stejnými poklady i rozložením stěn. Ale zatímco jeden hráč je zamíchá a vytvoří z nich dobírací zásobu, ostatní si svoje dílky rozloží před sebe, aby na ně měli dobrý výhled. Dvě barevné hromádky průhledných žetonů vytvoří ve středu stolu.

Začínající hráč, který jako jediný nevidí na svoje destičky, si vylosuje první z nich a ukáže ji všem soupeřům. Každý si ji najde ve svojí zásobě a všichni ji mohou umístit na libovolnou pozici svého zatím volného plánu. Postupně tak hráči zaplňují mapu dílek za dílkem a snaží se při tom všechno co nejlépe propojit.

To proto, že ihned po jejich odehrání a zaplnění plánu následuje bodování. Každý vstoupí do svého sklepení vchodem uprostřed spodní hrany plánu a bloudí uličkami tak dlouho, dokud nenajde všechny dostupné poklady ve všech zákoutích, která nejsou uzavřena za zdmi. Každý dosažený poklad si označí žlutým žetonem. Jenže to není všechno, protože po chodbách se prochází také krvežízniví nepřátelé. A každého z nich, na kterého po cestě narazí, hráč označí pro změnu žetonem červené barvy.

tajemstvi-hradnich-sklepeni-01

A zatímco poklady přinesou každému dobrodruhovi jeden bod za každý ukořistěný kus, příšery jim hned dva zase ukradnou. Kdo po své cestě sklepením nasbíral nejcennější poklady, které mu navíc žádná příšera neukradla, tak se stává vítězem partie.

Tajuplná hradní sklepení jsou už několikátou hrou v pořadí, která využívá mechanismus postupného přikládání dílků ze společné zásoby, již určuje losování jednoho hráče. Naštěstí ale ani to nezabrání tomu, abyste se dobře bavili. To proto, že kromě propojování chodbiček s cílem navštívit co nejvíce míst, se musíte současně snažit vyhnout monstrům. A tady na hráče čeká záludná dvojsečnost každého rozhodnutí.

Protože je destiček dvacet a políček jen šestnáct, nikdy nejsou použity všechny. A to je také důvod, proč nakonec naše obavy o variabilitu vzaly za své. Pokud by totiž dílků bylo stejně, mohli by hráči teoreticky stavět svoje bludiště pokaždé stejně. Protože ale nikdy nemohou vědět, jaké chodbičky jim ještě přijdou, musí vždy plánovat trochu jinak.

tajemstvi-hradnich-sklepeni-08

Pravidla kromě toho nabízí ještě jednu obtížnější variantu. V té hráči nemohou umisťovat destičky, jak se jim zamane, ale musí dílky navazovat jednu na druhou. A to je o mnoho těžší a také bodové zisky jsou v tomto případě výrazně nižší.

Celou partií prochází všichni hráči společně, na nikoho se nečeká a díky tomu je možné i včetně závěrečného bodování skončit i během patnácti minut. To vlastně předpokládá, že vám průměrně jednotlivá kola budou trvat necelou minutku každé. A to je naprosto splnitelný požadavek. Počet hráčů zde pak nehraje žádnou roli.

tajemstvi-hradnich-sklepeni-10

Tajuplná hradní sklepení jsou nakonec fajn hrou, která sice neoplývá originalitou, ale co je důležité: umí výborně pobavit. Díky tématu i ilustracím je nádherně přístupná rodině a dětem, pro které je určena v první řadě. Tajuplná hradní sklepení předčila naše očekávání.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceTomasz Larek
VydavatelTrefl
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 5
Herní doba25
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieChildren's Game, Fantasy, Maze
MechanismyNetwork and Route Building, Tile Placement
Alternativní názvyRejtélyes Várbörtön, Tajemnicze podziemia

Více o hře.

Recenze: Tajuplná hradní sklepení – poklady a hrůzy
Tajuplná hradní sklepení jsou příjemnou rodinnou zábavou, které vévodí stavění chodbiček. Hráči se snaží vše poskládat tak, aby pak při procházení mohli najít co nejvíce pokladů, ale současně se vyhnuli příšerám. Jednoduchá pravidla dělají hru přístupnou dětem, ale připraví složitější úkoly i pro náročnější hráče. Ti mají vždy stejné podmínky, což je tou nejlepší zbraní, která tu ale není vytasena poprvé. Tajuplná hradní sklepení jsou ale i tak kvalitní rodinnou hrou.
Klady:

+ výborná pro rodiny
+ dvě varianty obtížnosti
+ je třeba se vyhýbat příšerám
+ všichni hráči mají stejné podmínky
Zápory:

- originalita
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Legie – středověká šachová bitva