Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Color Pop – praskající barvičky

Color Pop - balení

Svět je tvořený barevnými tečkami. Možná to zní bláznivě, ale ve skutečnosti to není nic nového a objevného. Vždycky to je jen o tom, jak těm tečkám říkáme. Ať už atomy, pixely nebo žetony. Venkovní vzhled a dojem je pak daný jejich uspořádáním. Velké barevné skupinky pospolu tvoří vždy pěkný dojem, které narušují ty další, osamocené. Určitě jste vždycky toužili mít možnost si s nimi pohrát.

Pixelovou hru jsme tu již jednou měli, byla tvůrčí a kreativní a jmenovala se Pix (recenze). Jenže tentokrát sice zavítáme znovu do světa puntíků a obrazců, ale ty nás nebudou zajímat z pohledu tvaru, ale z pohledu skupin barev. Připravte se na hru Color Pop!

Tak se jmenuje nová hra od francouzské společnosti Gigamic, která nám připravuje vždy nadílku takového toho večerního přemýšlení. A jiný není ani Color Pop, jehož myšlenka vzešla z hlavy Lionela Borga. Ve skutečnosti se ale jedná o adaptaci oblíbené počítačové hry, jak brzy poznáte.

Color Pop - připravená hra

Color Pop se ukrývá v černé krabici pokryté barevnými puntíky. Některé jsou nevýrazné, ale jiné září šedým rámečkem. Určitě si snadno všimnete, že zářící barvičky se nachází na obrázku ve skupinkách, zatímco ty ostatní puntíky jsou osamělé a sousedí s jinými barvami.

Další klad her od Gigamicu zjistíte ve chvíli, kdy otevřete krabici. Jsou to totiž hry, které mají provedení propracované do nejmenšího detailu. Právě proto na vás v krabici s Color Popem čeká velký herní plán přes celou čtvercovou krabici. Ten je plastový a je do něj zasazeno deset sloupečků s deseti dírami. Celý plán tedy má dohromady pozice pro přesně sto barevných žetonů.

A je to opravdu tak. Stejně jako do zásobníku pistole i do těchto sloupečků nacvakáte shora vždy náhodně deset barevných žetonů. Stovka těchto kulatých plastových nezbedů na vás čeká schovaná v krabici pod herním plánem.

Color Pop - rozehraná hra

Herní deska se skládá z velkého rámečku, do něhož budete zasazovat zásobníky a z opěrných noh, které umožní tomuto zásobníku stát téměř vzpřímeně na stole. Pak je v krabici ještě šest silnějších koleček s barevnými puntíky na jedné straně. Ty se do zásobníků nevejdou, ať se budete snažit sebevíc. Slouží totiž k určení barev pro hráče a tajnému rozlosování úkolů na začátku partie.

Kromě nich v krabici není ukryté už nic, jen brožurka s pravidly, která obsahuje již tradičně opravdu velkou spoustu jazyků, včetně českého a slovenského. A fanoušky her od Gigamicu vůbec nepřekvapí, že ta pravidla nejsou nijak dlouhá – konkrétně dvě malé stránky formátu A6. Ani Color Pop není žádná složitá hra, ale jednoduchá zábava založená na logickém přemýšlivém základě.

Teď máme celou stovku žetonů uložených do zásobníků, které náhodně rozmístíte do stojanu. Je třeba dát pozor, aby nikde na plánu nevznikla skupina sousedících stejně barevných koleček větší než čtyři. Pokud se tak stane, musíte prohodit sloupeček s jiným ve stojánku tak, aby všechno bylo v pořádku a nikde se takové skupinky nevyskytovaly.

Color Pop - rozehraná hra

Zbylých šest větších žetonů zamícháme a každý z hráčů si vylosuje jeden z nich. Tím si určil barvu, kterou v zásobnících zastupuje. Neukazuje ji ostatním. Ještě před začátkem partie si všimněte, že mezi obyčejnými barvami se vyskytují také bílé žolíky, které mohou zastupovat libovolnou barvu.

V průběhu partie se pak hráči střídají na tahu. Každý má možnost najít si na plánu jednu skupinku stejně barevných žetonů a vycvakat ji ven. Nemusí to být jen jeho barva, ale může si vybrat libovolnou barvu, kterou tvoří alespoň dva sousedící puntíky.

Na každý z puntíků ve skupině stačí jen lehce zatlačit. Díky tomu žeton vyskočí ze svojí pozice a sjede po liště dolů do zásobníku. Jakmile hráč odehraje celý tah a zatlačí na všechny žetony ze skupiny, tak si je vezme k sobě. Kolečka jsou nastřádaná u spodní hrany desky, kterou stačí jen trochu nadzdvihnout a vyjmout je.

Color Pop - rozehraná hra

Hráči tato kolečka sbírají a postupně odehrávají další a další kolečka pryč z plánu. Když vycvakají některé uprostřed plánu, tak všechna, která byla nad ním, popojedou o kousek níž. Díky tomu mohou pečlivě plánovat a vytvářet nové skupinky. Právě tato předvídavost je základem úspěchu.

O co tedy při vytváření barevných fleků a jejich odehrávání z plánu hráčům jde? O to, aby na konci hry na plánu od jejich tajné barva zbylo co nejméně žetonů. Musí tedy plánovat a přesouvat žetony tak, aby vytvářeli co nejefektivněji barevné skupinky. Pokud mezi sloupečky vznikne mezera, musíte ji nahradit a zaplnit.

Partie končí ve chvíli, kdy někomu zmizí z herního plánu poslední žeton jeho barvy. V tu chvíli souboj okamžitě končí. Druhou možností je situace, kdy herní plán dospěje do stavu, ve kterém již zbývají ve stojanu pouze osamocené žetony. V tento moment je vyhlášen vítězem ten, komu zbylo na ploše nejméně žetonů od jeho barvy. V případě remízy vyhrává ten ze soupeřů, který nasbíral více puntíků svojí barvy, což nutí hráče přemýšlet zase trochu jinak.

Color Pop - rozehraná hra

Color Pop je skvělá, jednoduchá hra o vytváření skupin a jejich odstraňování z plánu. Při každém pohybu musíte přemýšlet dopředu, vidět jak bude plán vypadat po vašem tahu a plánovat, co uděláte příště. Toto plánování vezme často za svoje, obzvlášť pokud se souboje účastní víc než dva hráči. V tu chvíli hra není již tolik přemýšlivá a taktická a do bitvy vstupuje chaos. To může někomu vadit, ale ve skutečnosti to je prostým záměrem.

A kdo by takovou drobnost hře neodpustil za to nádherné zpracování, které se pánům z Gigamicu tentokrát opravdu povedlo na maximum? Kvalitní žetony, parádně provedený herní plán a sloupečky, které vám samy uspořádají žetony dole do zásobníku, abyste je mohli odejmout.

Herní princip není originální, pokud vezmeme v potaz svět indie počítačových her. Právě zde asi autor našel inspiraci. Ale ve světě deskových her tato logická hříčka nemá obdoby. Stejně jako u její počítačové předlohy není ani tady problém, aby se s ní zabavil i hráč o samotě. Náhodně se rozdělí puntíky do sloupečků a snaží se, aby co nejméně všech žetonů.

Color Pop - ukončená hra

Pokud byste chtěli opravdu porovnávat rekordy, doporučujeme si dokonce svoje výkony bodovat. Za odprásknutí skupinky o dvou žetonech dostanete 2 body, za trojici 4, za čtveřici osm, za pět šestnáct. Skóre se může i dále zdvojnásobovat. Důležité ale je, abyste žetony na začátku dávali do zásobníku opravdu náhodně, stejně jako pak sloupečky do stojanu.

Ačkoliv se hraje s tajnými vylosovanými barvami, trvá pouze několik tahů, než zjistíte, o kterou barvu se kdo snaží. Je to prostě jednoduché. Ovšem pokud umíte opravdu dobře blafovat, můžete svoji volbu nakonec docela dobře zakamuflovat.

Hráči si navzájem nahrávají nebo si mohou i škodit, pokud víte, kdo jakou barvu sbírá. Právě v elegantně jednoduchém principu leží největší síla. Není třeba nic, jen vnímat barvičky, které samy z černé desky září.

Color Pop - rozehraná hra

Pokud hledáte trochu náhody, pak by bylo možné hru doplnit desetistěnnou kostkou. Ta dvěma hody v určité fázi hry vybere dva sloupečky (zásobníky), které máte zaměnit. Díky této výměně bude hra větší výzva, ale náhoda pokazí vaše plány. Záleží pak jen na tom, co od partie chcete.

Color Pop patří mezi ty hry, se kterými si v podstatě můžete dělat, co chcete a upravovat pravidla, protože volný herní systém je k tomu naprosto ideální. Například lze hrát opačně a mít za cíl, aby vám na ploše zůstalo co nejvíce vašich barev. Tím si budete mnohem víc s protivníkem škodit. A věřte nám, že takto je hra také opravdu obtížná.

Color Pop - zásobníky

Color Pop je naprosto unikátní hra, která nabízí skvělý, rychlý zážitek, plný přemýšlení. Krásné zpracování a jednoduchý princip z ní dělají vynikající volbu pro všechny, kdo mají rádi tajnosti a bleskové uvažování. Neváhejte a sáhněte po ní i vy.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorLionel Borg
VydavatelEnigma (Bergsala Enigma), Gigamic, Lautapelit.fi
Rok vydání2011
Počet hráčů1 - 5
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieAbstract Strategy, Deduction, Puzzle
MechanismyPattern Building
RodinaDigital Implementations: Board Game Arena, Players: Games with Solitaire Rules

Více o hře.

Recenze: Color Pop – praskající barvičky
Color Pop je logická hra, o které jste s největší pravděpodobností ještě neslyšeli. Její inspirace sahá až do počítačového světa a na stůl nám přináší naprosto věrné přepracování. Největší zásluhu na tom má vynikající zpracování s deskou složenou z několika zásobníků s kolečky, která lze tlakem vycvaknout. Na začátku partie dostanete skrytě jednu barvu a snažíte se zbavit co nejvíce právě těchto žetonů na plánu. Ale odstranit lze vždy pouze skupinky obsahující více než jednu stejnou barvu. A právě zde přichází elegance jednoduchosti a plánování, jak se posunují barevné žetony dolů, přeskupují se a vytvářejí stále nové a nové kombinace. Protože ale všichni znají pouze svoje barvy, můžete často pomoci i soupeři, aniž byste chtěli. Kromě svých občas musíte totiž v boji odstřílet i několik jiných barev. Vycvakávat si můžete i osamotě a snažit se minimalizovat počet žetonů, které vám na celé ploše zbudou. Právě elegantní zpracování, parádně vyřešený herní systém bez problémů přebijí drobné nedostatky pravidel a zdlouhavou přípravu každé partie. Tyto drobnosti hře Color Pop rádi odpustíte, protože jinak vám přinese skvělou barevnou zábavu, která jen tak neomrzí.
Klady:

+ elegantní zpracování
+ tajné barvy
+ opravdu vycvakáváte dílky
+ taktické možnosti
+ žetony nacvakané v zásobnících
+ nenáročná hra na naučení
Zápory:

- v pravidlech mohlo být víc variant
- dlouhá příprava
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hlavně klid! aneb hraní na nervy