Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Targeto – kdo se netrefí, je slepejš!

U rybníka to podivně šplouchá. Rybáři se po sobě nevrle koukají a snaží se najít toho, kdo dělá zvuk, který jim plaší ryby. Ale jen jeden z nich se opravdu odvážil a vydal se po stopách divného zvuku. Nakonec objevil úkryt v rákosí a tam několik žab, které hází kamínky do několika vedle sebe stojících pařezů.

Tím odvážlivcem byl Adam Strzelecki, který se pak s svým zážitkem svěřil zbytku týmu, Agnieszce Walczak, Martě Cebera, Mariuszi Majchrowskimu a Michalu Szewczykovi. Ti společně s ilustracem ido Lemon Tree a Michala Ambrzykowskiho vytvořili pod hlavičkou společnosti Trefl hru, která dostala název Targeto.

Ve skutečnosti se jedná o pět her v jedné, což trochu opodstatňuje počet autorů podepsaných pod takto jednoduchou zábavou pro děti. Ale ať už si vyberete pro hraní kteroukoliv z nich, nejdříve musíte otevřít velkou krabici a objevit v ní devět plastových kelímků. Ty pak postavte vedle sebe do plochy plánu do připravených otvorů v kartonové vložce. Rozložení barev je náhodné, protože každý kelímek má jiný odstín. Samotní hráči si rozeberou katapult a figurku, která vypadá jako kulička s nožičkami.

Ve všech variantách se budou hráči trefovat svými figurkami do kalíšků. Otestují paměť, štěstí a dovednosti hráčů v nejrůznějších podobách. Do hry pak zasáhnou i bodovací žetony, které mají na sobě navíc obrázky zvířat a číslice bodových hodnot.

Základem by měla být paměť, kterou prověří hned první hra Tref se a nezapomeň. Všichni hráči současně střílí kuličky do kelímků a snaží se při tom zapamatovat, do kterých otvorů jejich kuličky dopadnou. Jakmile mají všech pět výstřelů úspěšně dokončených, je na čase vyzkoušet svoji paměť. Hru si lze navíc zkomplikovat tím, že musí hráči místo barvy kelímků říkat barvy žetonů, které před partií do devíti cílových otvorů umístili.

Dvě varianty znamenají, že tato hra je přístupná menším i náročnějším hráčům. Stále zůstává ale vše o šikovnosti, protože hráči musí dokázat trefit se do kelímků.

Podobně žetony hrají roli i v druhé a třetí partii, kde se hráči snaží nastřádat co nejvíce bodů. Každý kelímek přináší jiné skóre právě v závislosti na tom, jaký očíslovaný žeton se v něm nachází. Hráči se tedy snaží trefovat ty nejhodnotnější.  V třetí hře Rychlá stvoření zase vydávají hráči zvuky podle zvířete, do jehož kelímku kulička dopadla. Každý žeton reprezentuje jedno zvíře, které je na něm nakreslené.

Nejslabší variantou je Mistr příběhů, kde jako inspirace pro příběh slouží místa, kam dopadnou jednotlivé figurky hráče. A tento styl hraní vůbec neladí s akční povahou celé hry. 

Poslední, pátá varianta, je teprve druhá, která od hráčů vyžaduje, aby mířili. Nemohou se spoléhat na štěstí ani čekat, kam kuličky dopadnou. Takový pohár může hráč posunout za jakýkoliv jiný. Při tom se každý ze soupeřů snaží vytvořit řadu tří kelímků.

Targeto je hrou bláznivou, rychlou a akční. A při tom v něm stále zůstává místo na míření a dokonce špetku přemýšlení. Dominanci ale hraje paměť, protože ve většině verzí si musí děti udržovat přehled o žetonech i svých kuličkách a jejich vzájemné poloze.

Nejvíce na boxu oceňujeme variabilitu. Žetony s body, zvířaty a barvami přináší do hry hned tři možnosti, jak hrát a všechny jsou zajímavé a chytré. Děti pokaždé mohou měřit síly trochu jinak a to je také důvod, proč se jim jen tak střílení do kelímků neohraje. Je to pěkná evoluce oproti klasickým a dnes již překonaným hrám typu Kloboučku hop.

Jak jsou ve hře kuličky a katapulty, je v podstatě jisté, že děti budou spokojené. A nejinak je tomu v případě Targeta. Už jen fakt, že dětem dáte možnost beztrestně kuličky střílet do kelímků a třeba si zahrajete s nimi, tak je skvěle motivujete k snaze vítězit, ale také je učíte prohrávat.

Katapulty jsou dvoudílné a tvoří je základna a samotné rameno, do kterého je třeba usadit střílenou kuličku. Plast působí pevným, ale dobře ohebným dojmem a zatím vydržel bez problémů řadu partií. Klade rozumný odpor tak, aby jej děti zbytečně nelámaly. Ale i mírné ohnutí stačí k tomu, aby kulička vyputovala někam do prostoru. Chce to tedy solidní trénink, aby děti začaly trefovat to, co chtějí.

Ani jedna z variant netrvá déle než deset minut. Často je frenetické střílení narušováno tím, že děti vybíhají pro kuličky, sbírají je kolem stolu a zase se vrací. Proto doporučujeme ideálně hrát na zemi někde na koberci, kde kuličky nemají tolik šancí někam utéct nebo se dokonce schovat.

Targeto je dětská hra, která je doporučena od pěti let. Jde tu především o manuální zručnost, která předpokládá trefování se kuličkami. Není to a nikdy nechtěla být složitá a přemýšlivá hra a přesto tu máte ukryté paměťové prvky, které v dynamickém herním průběhu mohou rozhodnout o vítězi a poraženém. Targeto je překvapivě zábavnou hrou pro děti, pokud vám nevadí, že budete ještě dlouho po partii nacházet všude kolem barevné kuličky.

Recenze: Targeto – kdo se netrefí, je slepejš!
Targeto je hra s katapulty, pro které hráči dostanou munici. Jejich cílem jsou vždycky keímky, ale cesta k vítězství se může lišit. Někdy to bude bystrá paměť, jindy přesné prsty a nakonec i troška taktiky ve schopnosti co nejrychleji vytvořit řadu tří kelímků jako v piškvorkách. Pokud tedy vaše děti projevily někdy přání střílet kuličkami na cíl, hrou Targeto jim zaručeně uděláte radost, obzvlášť, pokud jde o předškoláky.
Klady:
+ pět variant hry
+ kuličky nejsou kuličky
+ herní doba
+ zvířátka, počítání, paměť
Zápory:
= opravdu jen pro děti
= vyprávěcí varianta
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tik tak Bum Pocket – kapesní bomba