Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Timeline Česko – ten nejlepší dárek ke stému výročí!

timeline-cesko-01

Opravdová historie české země tak, jak ji známe, se začala psát až v roce 1918. Ale naši předkové zasahovali do dějin evropského území už daleko dříve, ačkoliv tak nečinili pod hlavičkou naší vlajky. Stoleté výročí od vzniku České republiky tak je současně také prostorem zavzpomínat na činy všech těchto velkých Čechů a událostí s naším územím spojených.

A přesně to si bere za cíl karetní hra Timeline Česko, kterou si pro nás připravila společnost REXhry. Jedná se o krabičku řadící se do série, jejíž mechanismus vymyslel Frédéric Henry, ale nové kartičky vznikly jen a čistě v dílně českého vydavatelství. Pod vznik se tak mohou hrdě podepsat také Martin Hrabálek, David Müller, Michal Široký, Kamil Smola a Jan Březina. A samozřejmě i ilustrace zůstaly v české režii pod taktovkou Aleny Kubíkové a MikMak Studia.

Na krabičce vidíme všechny důležité prvky vylisované do víka. Je tu titulní hlavní hrdinka, která zdobí úplně každý Timeline box. Pod českou vlajkou a několika letopočty (nemůže chybět ani ten nejdůležitější) najdou hráči dva balíčky mrňavých karet, kterých je dohromady 110. Všechny mají na přední straně ilustraci s textovým popisem, na zadní k obrázku přibude ještě razítko s odpovídajícím letopočtem.

timeline-cesko-08

Herně je Timeline skvělé. O tom není pochyb. Do začátku dostanou hráči každý čtyři karty s událostmi, které si mohou před sebe rozložit. Při tom nesmí ani na moment nahlížet na zadní stranu s letopočtem. Do středu je pak třeba umístit náhodnou událost, od které se začne odvíjet časová osa. Od té chvíle se všichni střídají v tahu a snaží se přikládat kartu do správného místa na časové ose, která se postupně rozrůstá o další a další karty. Tím se stává umístění karet stále těžším. Pokud se hráč zmýlí a položí letopočet tam, kam nepatří, musí si vzít jako náhradu novou kartu. Ten, kdo se jako první zbaví všech karet, se stává vítězem partie.

Jde tedy nakonec hlavně o obsah, který umí výrazně ovlivnit obtížnost i samotnou zábavu. Ale není důvod vás napínat – je vidět, že do karet byla investovaná spousta času, protože jejich variabilita napříč dějinami je opravdu velká.

timeline-cesko-07

Samozřejmě těch opravdu historických událostí spojených s českými zeměmi není zase tolik, takže spousta událostí je z posledních sto padesáti let. A některé z nich jsou od sebe pouhý rok. Tady je moment, kdy se pořádně zapotíte, i když jsou nám všechny ty pojmy na kartách velmi blízké, určit naprosto přesně letopočet (pokud se nejedná zrovna třeba o Zlatou bulu sicilskou nebo hokejový turnaj v Naganu) není vůbec snadné.

Obecně jsou ale události zvolené výborně a jsou zde snad všechny důležité momenty, které vás napříč historií napadnou. Nechybí ani ty opravdu dávné, jako Keltské oppidum, ale také překvapivé – například patent na kostkový cukr. Řadu z událostí známe z dějepisu (Kosmova kronika), pobaví objev Cimrmanovy truhly a národní hrdost povýší první Čech v kosmu.

timeline-cesko-13

Ilustrace jsou opravdu krásné, drží si decentní barevnou paletu, která neruší. Občas alespoň trochu napoví, pokud vůbec netušíte, kam událost zařadit. A právě ten prvek poznání a výuky je nedocenitelným přínosem všech krabiček z této série. Ta nová je o to lepší, že je O NÁS.

Timeline Česko je parádní krabičkou plnou zábavy, která má opravdu českou duši a neměla by chybět pod vánočním stromkem žádného patriota. Timeline Česko je tím nejlepším způsobem, jak oslavit stoleté výročí a držet jej ve vzpomínkách ještě dlouho!

Recenze: Timeline Česko – ten nejlepší dárek ke stému výročí!
Timeline Česko je jednou z těch karetních her, které se nedá nic vytknout. Je to karetní óda na radost, které korunu nasazuje téma věnující se naší rodné zemi. Rozdává zábavu plnými hrstmi, kde je základem skvělý a jednoduchý herní mechanismus. Partie jsou rychlé, ale umisťování karet je současně i trochu výzvou. Timeline Česko je dokonalým vánočním dárkem pro každého Čecha.
Klady:

+ skvělý výběr karet / událostí
+ příjemně těžké
+ zábavná hra
+ rychlost partie
+ zpracování
Zápory:

- nic
5
Prozkoumávejte dál
Recenze: 011 – pára, písně, Ragnarök